Renowacja okien drewnianych? To proste!

Dobrze dobrana farba do okien drewnianych to podstawa renowacji. Oprócz tego liczy się odpowiednie przygotowanie podłoża oraz warunki, w jakich przeprowadzamy prace. Tłumaczymy, jak pomalować drewniane okna – krok po kroku.

Delikatne przetarcia i drobne pęknięcia powłoki to sygnał, że nadszedł czas na malowanie drewnianych okien. Drewno to piękny, szlachetny materiał, który wdzięcznie się starzeje – pod warunkiem, że nie zapomnimy o jego pielęgnacji oraz konserwacji. Eksperci Nobiles podpowiadają, o czym należy pamiętać podczas renowacji okien drewnianych.

Farba do okien drewnianych: jaka będzie najlepsza?

Drewniane okna to synonim elegancji. Rama z naturalnego materiału dopełni klasyczny, przemyślany projekt budynku. Na drewnianą stolarkę okienną decydujemy się jednak nie tylko z uwagi na jej estetykę. Ma ona znaczącą przewagę nad oknami z PVC – w razie uszkodzeń możemy ją odnowić. Wystarczy dobra farba. Do malowania drewnianych okien doskonale nadają się emalie akrylowe, które tworzą powłoki odporne na działanie wody oraz różnorodnych czynników atmosferycznych.

Jak spośród ogromnej ilości produktów dostępnych na rynku wybrać najlepszą farbę do okien drewnianych? Zwróćmy uwagę na jej dodatkowe właściwości. Zależy nam m.in. na odporności na promieniowanie UV. Kolor powłoki nie powinien ulec zmianie mimo długotrwałego wystawienia na działanie promieni słonecznych. Liczy się również dobra przyczepność do podłoża oraz równomierne krycie. Takie wymagania spełni z pewnością akrylowa wodorozcieńczalna emalia Nobiles Hydro, wyróżniająca się krótkim czasem schnięcia oraz dobrymi właściwościami dekoracyjnymi.

Renowacja okien drewnianych: przygotowania

Jednym z najistotniejszych etapów renowacji okien drewnianych jest odpowiednie przygotowanie powierzchni do malowania. Zaczynamy od dokładnego umycia okien za pomocą szczotki i wody. Musimy pozbyć się kurzu oraz drobinek piasku ze szczelin, szczególnie na styku ramy z szybą. Usuwamy poza tym naloty organiczne. Konieczne będzie także odtłuszczenie ram. Po tych zabiegach pozwólmy drewnu wyschnąć w sposób naturalny, nie przyspieszając procesu za pomocą żadnych urządzeń, nagrzewnic itd.
Następnie należy przeprowadzić dokładny przegląd drewnianych elementów oraz poprzednich powłok malarskich. W przypadku, gdy stara warstwa farby jest słabo przyczepna, powinniśmy ją usunąć gruboziarnistym papierem ściernym. Jeżeli jednak stan starych powłok oceniamy jako dobry, po zmatowieniu i oczyszczeniu powinniśmy wykonać na małej powierzchni wymalowanie próbne. Jeśli po wyschnięciu zastosowanej przez nas farby do malowania okien drewnianych powstanie niepożądany efekt, stare powłoki należy usunąć całkowicie, a podłoże na nowo przygotować do malowania.

Ponadto musimy sprawdzić, czy drewno nie zostało uszkodzone podczas eksploatacji. Na powierzchni szukajmy wszelkich rys i ubytków, w które mogłaby wnikać woda, penetrując strukturę materiału. Drewnianą ramę należy dokładnie przeszlifować, aż do uzyskania wyrównanej powierzchni, aby ochronić ją przed dalszymi zniszczeniami. W dalszej kolejności odpylamy podłoże, a surowe elementy drewna zabezpieczamy impregnatem technicznym.
Jeśli rama okienna nie była wcześniej malowana lub podczas prac usunęliśmy starą powłokę malarską, powierzchnie musimy zagruntować emalią Nobiles Hydro rozcieńczoną dodatkiem 15-20% czystej wody. Jeżeli zaś stara powłoka była w dobrym stanie, a wymalowanie próbne przyniosło dobry efekt, przechodzimy od razu do właściwego malowania okien drewnianych.

Malowanie okien drewnianych: optymalne warunki

Zanim chwycimy za pędzel, musimy zabezpieczyć szybę oraz okucia przed zabrudzeniem – dokładnie oklejamy je taśmą malarską. Malowanie drewnianych ram okiennych należy przeprowadzać w odpowiednich warunkach otoczenia – dzięki temu zapewnimy powłoce optymalne warunki schnięcia. Temperatura powietrza i podłoża powinna wynosić od +5°C do +30°C, wilgotność nie może zaś przekraczać 80%.

Malowanie drewna: precyzja i dokładność

Farbę nakładamy najpierw na trudno dostępne miejsca, a następnie na większe fragmenty. Emalię rozprowadzamy dokładnie i precyzyjnie, nabierając na wałek lub pędzel równomierne ilości farby.
Nakładamy przynajmniej dwie warstwy farby do drewna, w odstępie min. 8 godzin. Warto tak rozplanować prace, aby czas wysychania drugiej warstwy farby nie przypadał na godziny wieczorne – wilgotność otoczenia może być wtedy wyższa. Dobrym pomysłem jest delikatne przeszlifowanie podłoża drobnoziarnistym papierem ściernym pomiędzy pierwszą i drugą warstwą. Dzięki temu możemy uzyskać jeszcze lepszy efekt dekoracyjny oraz poprawić przyczepność międzywarstwową. Świeżo malowane okna zamykamy dopiero po ostatecznym wyschnięciu powłoki, inaczej naruszymy warstwę farby.

Jeśli zdecydowaliśmy się na inwestycję w drewniane okna, będziemy musieli pamiętać o szeregu zabiegów pielęgnacyjnych oraz malowaniu. Prace zaplanujmy, kiedy tylko zauważymy odspojenie powłoki z podłoża lub nawet niewielkie uszkodzenia. Dzięki temu nie dopuścimy do paczenia drewnianych elementów oraz przedłużymy ich żywotność.

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok