Malowanie i renowacja roweru krok po kroku

Wiatr we włosach, mijane niespiesznie krajobrazy, lekkie promienie słońca grzejące policzki… Nie pozwól, aby rowerową przejażdżkę zakłócił widok łuszczącej się farby, obdartej ramy czy pierwszych oznak rdzy. Sięgnij po farbę do roweru i zaplanuj prace.

Jeśli chcemy, aby nasz rower niezmiennie zachwycał pięknym wyglądem, pamiętajmy o pewnych zabiegach pielęgnacyjnych. Z drugiej strony to, że dbamy o dobry stan sprzętu, nie oznacza wcale, że możemy raz na zawsze zapomnieć o jego renowacji. Dzięki renowacji rower będzie wyglądał niemal jak nowy. Jeśli remont przeprowadzamy samodzielnie i w warunkach domowych, wcale nie musimy sięgać po specjalistyczne produkty. Przeczytajmy, na co zwrócić uwagę oraz o czym pamiętać podczas malowania roweru.

Kiedy samodzielna renowacja roweru to dobry pomysł?

Oczywiście idealnym rozwiązaniem, które pozwoliłoby na zachowanie pierwotnego, oryginalnego wylądu roweru oraz odtworzenie warstw ochraniających np. stalową ramę jest zabieg lakierowania przeprowadzony u lakiernika. Wiążą się z nim jednak zazwyczaj spore koszty. Jeśli nie zależy nam na zachowaniu warstwy oryginalnego lakieru lub nawet oczekujemy zupełnie innego efektu niż dotychczas, zdecydujmy się na samodzielne malowanie roweru. Co więcej wcale nie potrzebujemy do tego specjalnych produktów do malowania ramy rowerowej – egzamin zda np. farba do powierzchni metalowych użytkowanych na zewnątrz.

Kiedy zdecydować się na remont roweru?

Nawet ekstremalne warunki pogodowe nie zniechęcają nas od wyciągania roweru z piwnicy? A może używamy go tylko rekreacyjnie? Nawet jeśli wybieramy ten środek lokomocji tylko od czasu do czasu, nie bagatelizujmy sygnałów, przekonujących nas o tym, że czas na renowację.. W przypadku stalowych elementów jednym z nich jest rdza – walkę z korozją należy przedsięwziąć jeszcze zanim zauważymy jej pierwsze oznaki. Zaalarmować nas powinny wszelkie obdarcia, ryski na ramie czy innych elementach roweru – warto je naprawić, zanim dojdzie do dalszych uszkodzeń. Kolejnym sygnałem jest łuszcząca się farba. Oznacza to, że metal został pozbawiony warstwy ochronnej oraz powłoki, która izolowałaby go od czynników zewnętrznych.

Czym pomalować rower?

Aby remont roweru przyniósł dobre rezultaty, starannie wybierzmy wyrób do malowania. Oczywiście na rynku znajdziemy całą gamę produktów specjalistycznych przeznaczonych wyłącznie do tego celu. Jednak w przypadku, gdy zachowanie oryginalnej warstwy lakieru nie jest naszym priorytetem, z powodzeniem możemy wykorzystać farbę do metalu. Przykładem takiego produktu jest farba alkidowa Nobiles Do Drewna i Metalu Ftalonal. Tworzy powłoki dobrze przyczepne do podłoża, elastyczne, a poza tym odporne na czynniki atmosferyczne oraz działanie wody.

Pamiętajmy, że farby nie nakładamy bezpośrednio na powierzchnię metalu. Konieczne jest uprzednie zastosowanie podkładu, który przygotuje podłoże na aplikację kolejnych warstw. Sprawdzi się tu Nobiles Nobikor, podkład ftalowy o działaniu antykorozyjnym. Blokuje powstawanie rdzy, a oprócz tego chroni powierzchnię nawet przy dużych zmianach temperatur (od -20 do + 50 °C).

Jeśli jednak pojazd jest w dość dobrym stanie, a podczas prac nie będziemy usuwać powłoki lakierniczej, w takim przypadku do odnawiania roweru możemy zastosować samą farbę.

Jak pomalować rower? Instrukcja krok po kroku

Krok 1.

Przygotuj miejsce

Remontu roweru lepiej nie przeprowadzać w mieszkaniu czy nawet garażu. Dobrym pomysłem jest przeniesienie się z pracami na zewnątrz. Wybierzmy przewiewne, ale osłonięte miejsce np. wiatę na posesji. Zabezpieczmy swoje najbliższe otoczenie folią, tak aby nie pobrudzić farbą innych powierzchni.

Krok 2.

Wybierz termin

O ile do przygotowywania roweru do malowania nie potrzebujemy dobrej pogody, to do samego malowania już jak najbardziej nam się przyda. Malowanie roweru zaplanujmy na pogodny, ale nie upalny dzień; unikajmy wysokich i zbyt niskich temperatur (temperatura otoczenia powinna wynosić od +5°C do +30°C). Uważajmy na deszcz i wiatr. Wilgotność powietrza nie może przekraczać 80%.

Krok 3.

Napraw usterki

Odnawianie roweru to nie tylko nowy kolor czy pozbycie się rdzy. Zanim przystąpimy do malowania sprawdźmy stan poszczególnych części i dokonajmy niezbędnych napraw. Jeśli nie wiemy, jak naprawić rower, ten etap prac powierzmy ekspertom.

Krok 4.

Zapewnij dostęp

Następnie, jeśli to możliwe, rozkręćmy rower na części, tak aby mieć łatwy dostęp do odnawianych fragmentów.

Krok 5.

Pozbądź się rdzy

Teraz pora na walkę z rdzą. Jak usunąć rdzę z roweru? Należy zeszlifować jej luźne fragmenty ręcznie, np. za pomocą drucianej szczotki.

Krok 6.

Oczyść powierzchnię

Musimy jeszcze usunąć łuszczące się, niezwiązane z podłożem powłoki. W tym celu przecieramy poszczególne elementy gruboziarnistym papierem ściernym lub drucianą szczotką. W niektórych przypadkach konieczne będzie szlifowanie aż do warstwy surowego metalu. Wyrównujemy i matowimy powierzchnię za pomocą papieru drobnoziarnistego.
Z kolei jeśli warstwa lakieru do roweru jest w dobrym stanie, wystarczy samo zmatowienie powierzchni.

Krok 7.

Umyj rower

Odpylamy i myjemy pojazd. Prawdopodobnie większości zabrudzeń pozbyliśmy się wraz z warstwą lakieru. Jeśli nie, starajmy się zmyć wszelkie grudki błota, osady czy zabrudzenia ze smarów i olejów, przez które nowa warstwa farby nie uzyskałaby wymaganej przyczepności do podłoża. Po tych zabiegach przemywamy pojazd, aby pozbyć się powstałych pyłów i odtłuszczamy przeznaczone do malowania elementy np. benzyną ekstrakcyjną.

Krok 8.

Pomaluj rower

– najpierw podkład

Teraz pora na malowanie ramy rowerowej oraz pozostałych elementów. Zakres prac zależy m.in. od skali uszkodzeń. Jeśli rysy na ramie rowerowej były na tyle głębokie, że zeszlifowaliśmy w całości poprzednią powłokę, podłoże powinniśmy w pierwszej kolejności zagruntować specjalnym podkładem do metalu.
Następnie, po wyschnięciu, warstwę podkładową delikatnie szlifujemy (używając do tego drobnoziarnistego papieru), co pozwoli na uzyskanie przez farbę dobrej przyczepności do podłoża. Powstały pył i kurz usuwamy.

– od razu farba do roweru

Podkład nie będzie konieczny, jeśli uszkodzenia pojazdu nie były znaczne, a podczas poprzednich prac nie odsłoniliśmy warstwy metalu – wtedy od razu po zeszlifowaniu, oczyszczeniu i odtłuszczeniu możemy rozpocząć malowanie roweru.

Jak pomalować rower? Do malowania przydadzą nam się przynajmniej dwa pędzle o różnej wielkości. Zacznijmy od pokrycia farbą trudniej dostępnych miejsc, zakamarków i załamań, następnie preparat aplikujmy na większe powierzchnie. Jeśli wybraliśmy farbę Nobiles Do Drewna i Metalu Ftalonal, nakładamy dwie warstwy wyrobu w odstępie co najmniej 16 godzin. Dokładnie go rozprowadzamy – aż do uzyskania równomiernej warstwy. Przed nałożeniem drugiej warstwy wyschniętą powłokę możemy jeszcze raz delikatnie przeszlifować drobnoziarnistym papierem i dokładnie odpylić – dzięki temu uzyskamy lepszy efekt dekoracyjny.

Czym czyścić rower? Jak usunąć rdzę z roweru? Jak farba do malowania roweru sprawdzi się najlepiej? Renowacja starego roweru budzi sporo wątpliwości. Niepotrzebnie. Jeśli nie zależy nam na odtworzeniu oryginalnej warstwy lakieru lub odnawiamy egzemplarz ma już swoje lata, wystarczy, że sięgniemy po dobrą farbę do metalu na zewnątrz i będziemy kierować się zaleceniami jej producenta. Wystarczy parę akcesoriów i produktów oraz wolny weekend, aby już nieco zużytą damkę zamienić w pełen uroku pojazd w stylu retro.

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok