Malowanie futryn metalowych: prosta i szybka renowacja

Starym futrynom mówimy „nie”! Dzięki malowaniu przeprowadzimy szybką i bardzo tanią renowację futryn metalowych. Tłumaczymy, na co zwrócić uwagę oraz jak wybrać odpowiednią farbę.

jak odnowić futryny metalowe Metalowe futryny znajdziemy w większości starych mieszkań, w których od lat nie przeprowadzano gruntownego remontu. Ale nie tylko! Moda na metalowe ościeżnice powraca, a ekipy remontowe sięgają po nie coraz chętniej. Metal stał się poważnym konkurentem dla drewna i materiałów drewnopochodnych. Wpływają na to nie tylko kwestie estetyczne, ale i możliwości renowacji. Jeśli nie planujemy zmieniać wymiarów otworu drzwiowego, wcale nie musimy ich demontować. Koszt nowych ościeżnic, potrzebnych materiałów oraz robocizny skutecznie odwodzi nas od tego pomysłu. Malowanie futryn metalowych wystarczy, aby przywrócić im nienaganny wygląd.

>>>>>>Kliknij, aby dowiedzieć się, jaką farbą pomalować metalowe drzwi<<<<<<

Farba do futryn

Jaka farba do futryn zda egzamin? Dostępne produkty mogą różnić się między sobą łatwością rozprowadzania, rodzajem zastosowanego rozpuszczalnika, paletą kolorów, wydajnością. Musimy mieć na uwadze również przeznaczenie farby (do wnętrz czy na zewnątrz?) oraz czynniki, na oddziaływanie których narażona będzie malowana powierzchnia. Jeśli naszym priorytetem jest walka ze rdzą, metalową futrynę możemy pomalować np. farbą antykorozyjną Nobiles Stalochron gwarantującą długotrwałe i profesjonalne zabezpieczenie podłoża. Co istotne, to produkt typu 3w1, pełniący rolę nie tylko środka antykorozyjnego, ale jednocześnie warstwy podkładowej i dekoracyjnej; pozwoli na skuteczną renowację zarówno futryn wewnętrznych, jak i zamontowanych przy drzwiach wejściowych do budynku. Dobre rezultaty daje również nawierzchniowa farba alkidowa Nobiles Do Drewna i Metalu Ftalonal. Możemy nakładać ją bezpośrednio na poprzednią powłokę malarską, pod warunkiem, że nadal dobrze się trzyma. Tworzy powłoki charakteryzujące się dobrą przyczepnością do podłoża, elastycznością, odpornością na wilgoć. W przypadku futryn użytkowanych na zewnątrz egzamin zda także emalia Nobiles Chlorokauczuk zapewniająca trwałe zabezpieczenie antykorozyjne.

farba do futrynJak odnowić futryny metalowe?

Farba do futryn metalowych wybrana? Wszelkie prace rozpoczynamy od oceny stanu elementu konstrukcyjnego. Jeśli stopień zniszczenia nie jest duży, wymiana nie będzie konieczna. Metal to trwały, wytrzymały na szereg różnorodnych czynników materiał, farba w zupełności więc wystarczy do przeprowadzenia szybkiej i taniej renowacji.

Kolejnym, bardzo istotnym etapem prac jest prawidłowe przygotowanie powierzchni do malowania. Jeśli nie oczyścimy futryny ze starych, słabo przyczepnych do podłoża powłok malarskich oraz uporczywych zabrudzeń, nowa warstwa farby szybko zacznie się łuszczyć. Najpierw usuwamy z ościeżnicy wszelkie ślady piasku i kurzu, zmywamy naloty organiczne oraz plamy. Za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego ścieramy wspomniane stare powłoki farb, poza tym usuwamy rdzę. Po odtłuszczeniu (tłuste zabrudzenia zmniejszą przyczepność farby do futryn) i umyciu ościeżnic musimy nadać im szorstkość. Matowimy je drobnoziarnistym papierem ściernym. Na koniec usuwamy powstały kurz i pył. Możemy rozpocząć malowanie futryn.

W większości przypadków mamy do czynienia z podłożem już wcześniej malowanym. Jeżeli podczas prac renowacyjnych nie usunęliśmy całości poprzedniej powłoki malarskiej, powinniśmy wykonać wymalowanie próbne na niewielkim fragmencie ościeżnicy. Jeśli po wyschnięciu warstwy farby nie zauważymy niepożądanych efektów, a powłoki są równe i jednolite, wtedy możemy rozpocząć malowanie właściwe. W innej sytuacji ścieramy poprzednią powłokę malarską i jeszcze raz oczyszczamy podłoże. Możemy też sięgnąć po specjalny środek, który pozwoli na całkowite usunięcie starych powłok. Dzięki temu podłoże będzie równe i czyste.

Dalsza procedura zależy od wybranego produktu oraz specyfiki powierzchni. Niektóre wyroby wymagają uprzedniego nałożenia podkładu, inne można nakładać bezpośrednio na podłoże. Ściśle określone są też warunki, w jakich należy przeprowadzać malowanie futryn metalowych. Temperatura powietrza i malowanej powierzchni zazwyczaj powinna wynosić od +5°C do +30°C, z kolei wilgotność nie może przekraczać 80%.

Malowanie futryn jest znacznie lepszym pomysłem niż ich wymiana. Jeśli nie wprowadzamy znacznych zmian w projekcie strefy wejściowej, dobra farba w zupełności wystarczy, aby przeprowadzić mały remont.

Sprawdź też:

>>>>>>Jaką farbą pomalować metalowe drzwi<<<<<<

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok