Malowanie konstrukcji stalowych – praca dla specjalisty?

Malowanie konstrukcji stalowych okiem specjalisty: zabezpieczenie antykorozyjne i sprawdzone farby do konstrukcji stalowych. Sprawdź, po jakie produkty warto sięgnąć.

Użytkowana na zewnątrz stal narażona jest na długotrwałe działanie czynników atmosferycznych, zmiennych temperatur oraz skoków ciśnienia. To oczywiste, że jeśli nie zapewnimy jej odpowiedniej ochrony szybko zacznie niszczeć, ulegać uszkodzeniom i korodować. Dotyczy to wszelkiego rodzaju konstrukcji stalowych na posesji, np. wiat czy zabudowań gospodarczych. Dlatego tak istotne jest prawidłowo przeprowadzone malowanie konstrukcji stalowych oraz wybranie dobrej jakościowo farby. Na szczęście wcale nie musimy zatrudniać do tego zadania specjalistów.

Farba do konstrukcji stalowych – zabezpieczenie antykorozyjne

Naszym priorytetem powinno być zabezpieczenie antykorozyjne konstrukcji stalowych. Celująco z tym zadaniem poradzą sobie specjalne podkłady oraz farby nawierzchniowe. Tworzący szczelną powłokę podkład zapobiegnie przedostawaniu się wilgoci do warstwy metalu oraz odizoluje go od środowiska zewnętrznego, ponadto zwiększy przyczepność finalnej powłoki farby nawierzchniowej. Sprawdzi się tu m.in. Nobiles Nobikor, podkład ftalowy, charakteryzujący się dobrymi właściwościami ochronnymi przy zmianach temperatur od -20°C do +50°C.

Jeśli zastosowaliśmy podkład, musimy sięgnąć również po emalię nawierzchniową, inaczej nie zapewnimy podłożu wystarczającego zabezpieczenia. Jako farby do konstrukcji stalowych możemy użyć np. emalii Nobiles Chlorokaczuk. Tworzy ona powłoki charakteryzujące się wysoką elastycznością oraz odpornością na czynniki mechaniczne i atmosferyczne. Co ważne, wytrzymują one okresowy kontakt z wodą, są poza tym odporne na podwyższone temperatury.

Miejmy na uwadze, że podkładu nigdy nie powinniśmy stosować w pojedynkę –  dopiero w duecie z farbą nawierzchniową powłoka zyskuje zakładane parametry wytrzymałościowe. Z kolei niektóre rodzaje farb mogą funkcjonować jako samodzielne, kompletne zabezpieczenie antykorozyjne konstrukcji stalowych. Niektóre produkty nie potrzebują warstwy gruntującej, ponieważ same spełniają rolę zarówno podkładu, jak i warstwy nawierzchniowej. Co więcej, niektóre tego rodzaju wyroby mogą być nakładane również na miejsca pokryte już rdzą – zapobiegają dalszemu rozwojowi korozji, a jednocześnie skutecznie ukrywają jej objawy. Jako farbę antykorozyjną do konstrukcji stalowych możemy zastosować np. Nobiles Stalochron. To produkt typu 3 w 1 (czyli grunt, podkład i emalia nawierzchniowa), dodatkowo wyróżniający się działaniem antykorozyjnym, dobrze przyczepny do podłoża oraz odporny na oddziaływanie wysokich temperatur.

Przed malowaniem konstrukcji stalowych

Na nic zdadzą się dobre jakościowo produkty, jeśli zapomnimy o właściwym przygotowaniu powierzchni do malowania. Kluczowe jest dokładne oczyszczenie podłoża, szczególnie, jeśli widać już na nim pierwsze ślady korozji. Luźną rdzę usuwamy za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego lub szpachelki budowlanej. Musimy jednocześnie pozbyć się starej, słabo przyczepnej oraz łuszczącej się warstwy farby. Oprócz tego odtłuszczamy powierzchnię oraz zmywamy z niej plamy, zacieki, plamy z olejów czy naloty organiczne. Po całkowitym wyschnięciu matowimy podłoże drobnoziarnistym papierem ściernym – zwiększymy w ten sposób przyczepność nowej powłoki malarskiej.

Jak przeprowadzić malowanie elementów stalowych?

Jeśli nie wiemy, jaką farbą poprzednio malowana była konstrukcja, wykonajmy na małej powierzchni wymalowanie próbne. Jeżeli okaże się, że po wyschnięciu nowej powłoki doszło do powstania niepożądanego efektu, wtedy należy całkowicie usunąć stare powłoki malarskie i na nowo przygotować podłoże.

Kluczowe są warunki, w jakich przeprowadzamy malowanie elementów stalowych – wpłyną one na czas wysychania powłoki, czyli jednocześnie jej właściwości. Nie powinniśmy malować, jeśli temperatura wynosi mniej niż 10°C lub więcej niż 30°C, poza tym musimy zwrócić uwagę na wilgotność powietrza – nie może przekroczyć 80%. Jeżeli postanowiliśmy malować podkładem Nobiles Nobikor, nakładamy dwie warstwy produktu w odstępie 20 godzin, po Nobiles Chlorokauczuk sięgamy zaś po kolejnych 48 godzinach. Jeżeli zaś malujemy farbą Nobiles Stalochron, nakładamy dwie grube warstwy wyrobu z przerwą co najmniej 6 godzin.

Wcale nie potrzebujemy pomocy profesjonalisty – wystarczy kierować się zaleceniami producenta. W karcie technicznej produktów znajdziemy zalecenia dotyczące kolejnych etapów prac, warunków malowania oraz niezbędnych akcesoriów.

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok