Malowanie metalu – zasady, o których musisz pamiętać

Specjalistyczne farby do metalu znacznie ułatwiają malowanie, poza tym zabezpieczają powierzchnię i sprawiają, że służy nam dłużej. Podsuwamy proste wskazówki dotyczące malowania powierzchni metalowych.

Ogrodzenie, elementy małej ogrodowej architektury, blaszany parapet, nogi stołu. Wspólny mianownik stanowi tu metal. Choć z natury jest trwały, nie możemy zapomnieć o jego okresowej konserwacji – szczególnie, jeśli jest użytkowany na zewnątrz. Potrzebne nam będą specjalistyczne farby do metalu, które przedłużą żywotność malowanej powierzchni. Czym malować metal? Jak przeprowadzić malowanie powierzchni metalowych? Przedstawiamy najważniejsze reguły.

Zasada nr 1: Bez przygotowania podłoża nie pomoże nawet najlepsza farba do metalu.

Prawidłowe przygotowanie metalu do malowania to aż połowa sukcesu. Jeśli nie oczyścimy powierzchni z zabrudzeń, nowa warstwa farby nie osiągnie dobrej przyczepności, a w rezultacie wkrótce zacznie się łuszczyć.

Przed przystąpieniem do malowania powinniśmy usunąć przede wszystkim luźną warstwę rdzy – ścieramy ją lub dłutujemy. Musimy pozbyć się również starych, uszkodzonych oraz słabo przyczepnych do podłoża powłok malarskich. Pomoże nam w tym druciana szczotka lub szpachelka budowlana. Po oczyszczeniu metalu z pyłu i odpadków odtłuszczamy powierzchnię i usuwamy z niej zabrudzenia. Jeżeli podczas prac usunęliśmy poprzednią warstwę farby i odsłoniliśmy metal, sięgamy po rozcieńczalnik. Jeśli zaś poprzednie powłoki farb są dobrze związane z podłożem, wystarczy nam woda z dodatkiem środka myjącego. Po wyschnięciu podłoża musimy nadać mu szorstkość np. za pomocą papieru ściernego. Teraz możemy rozpocząć malowanie powierzchni metalowych.

Zasada nr 2: Z uwagą należy wybrać farbę do metalu.

Powodzenie całego procesu w ogromnej mierze zależy również od produktu, który wybraliśmy do malowania. Rodzaj farby na metal uzależniamy m.in. od tego, czy malowane elementy znajdują się we wnętrzu, czy na zewnątrz. Musimy się ponadto zastanowić, czy lepsze będzie rozwiązanie typu podkład plus farba nawierzchniowa, czy może produkt 3 w 1, czyli spełniający obie te funkcję, a jednocześnie działający jako preparat antykorozyjny.

Czym pomalować metal?

Możemy sięgnąć po alkidową farbę Nobiles Do Drewna i Metalu Ftalonal, przeznaczoną m.in. do renowacji metalowych powierzchni znajdujących się we wnętrzach oraz na zewnątrz. Tworzy ona elastyczne powłoki o dobrej przyczepności do podłoża, odporne na wilgoć i różnorodne czynniki atmosferyczne oraz wyróżniające się trwałym, głębokim kolorem. Co ważne, to obecnie jedyna farba gwarantująca 6 lat ochrony malowanej powierzchni.

Z zadaniem ochrony metalu z łatwością poradzi sobie również ochronno-dekoracyjna emalia Nobiles Chlorokauczuk – jest wysoce odporna na czynniki mechaniczne oraz atmosferyczne. Docenimy ją ponadto za właściwości kryjące powłoki oraz za skuteczne zabezpieczenie przed rdzą (zapewnia 4-krotnie większą odporność na uderzenia niż wymaga tego norma PN-C-81608 dla emalii chlorokauczukowych).

Nobiles Do Drewna i Metalu Ftalonal oraz Nobiles Chlorokauczuk to przykłady produktów, które wymagają uprzedniego zastosowania podkładu (dotyczy to wcześniej niemalowanego podłoża). Bardzo dobrze sprawdzi się tu podkład ftalowy Nobiles Nobikor. Połączenie obu tych rodzajów produktów pozwoli nam na uzyskanie powłoki o najlepszych parametrach wytrzymałościowych, czyli m.in. odporną na zarysowania oraz działanie czynników atmosferycznych.

Z kolei przykładem farby do metalu, którą możemy malować bez wcześniejszego zagruntowania podłoża, jest Nobiles Stalochron. Pełni ona jednocześnie rolę warstwy podkładowej, jak i nawierzchniowej, oprócz tego charakteryzuje się działaniem antykorozyjnym. Co ważne, można ją stosować także na miejsca pokryte rdzą (oczywiście po usunięciu warstwy luźnej rdzy) – dzięki temu zapobiegniemy dalszemu rozwojowi korozji oraz ukryjemy jej ślady.

Zasada nr 3: Konieczne jest wykonanie wymalowania próbnego.

Jeśli poddajemy renowacji powierzchnie metalowe, a podczas oczyszczania podłoża nie usunęliśmy starej powłoki malarskiej, przed malowaniem właściwym powinniśmy na małej powierzchni wykonać malowanie próbne. Jeśli powstanie niepożądany efekt, starą warstwę farby należy całkowicie usunąć i na nowo przygotować powierzchnię.

Zasada nr 4: Kluczowe są warunki, w jakich przeprowadzamy malowanie powierzchni metalowych.

Zapamiętajmy: duży wpływ na właściwości uzyskanej powłoki malarskiej mają warunki, w jakich malujemy. Jeśli nie dostosujemy się do zaleceń dotyczących temperatury otoczenia i malowanej powierzchni oraz wilgotności, wydłuży się lub skróci czas wysychania wyrobu. To z kolei bezpośrednio wpłynie m.in. na parametry wytrzymałościowe powłoki. O optymalnych warunkach malowania zazwyczaj mówimy wtedy, gdy temperatura wynosi od ok. +5°C do 30°C, a wilgotność nie przekracza 80%.

Zasada nr 5: Jak malować metal? Bezwzględnie stosuj się do zaleceń producenta

Pamiętajmy o wyborze odpowiednich akcesoriów. Informacji o tym, jaka metoda malowania będzie najlepsza, a narzędzia najbardziej odpowiednie, szukajmy w karcie technicznej produktu.

Podobnie w przypadku liczby warstw oraz czasu schnięcia farby. Np. jeśli nasza farba na metal to Nobiles Stalochron, do osiągnięcia pożądanego efektu będziemy potrzebować 2 grubych warstw farby nakładanych w odstępie co najmniej 6 godzin.

Malowanie metalu obwarowane jest wieloma zasadami i regułami. Warto o nich pamiętać już podczas planowania prac oraz wybierania odpowiednich produktów. Dzięki temu osiągniemy najlepszy efekt.

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok