Malowanie rur gazowych – jak osiągnąć piękny efekt?

Jakie piękne wnętrze! Gdyby tylko nie te… rury! Znamy to, prawda? Okazuje się, malowanie rur gazowych zda tu egzamin celująco. Jaką farbą pomalować rury gazowe? O czym pamiętać w trakcie malowania? Przedstawiamy malowanie rur gazowych okiem specjalisty.

Instalacje techniczne w budynkach mieszkalnych są zwykle skrzętnie schowane przed wzrokiem domowników. Zabudowanie ich w ścianie pozwala na zachowanie estetyki pomieszczenia – nie ingerujemy dzięki temu w rysunek wnętrza oraz nie zakłócamy dokładnie przemyślanej aranżacji. Co jednak w przypadku rur instalacji gazowej poprowadzonych po powierzchni ścian? W starszym budownictwie widoczne elementy systemu nikogo nie dziwią. Gruntowny remont i przebudowa instalacji to tylko jedno z możliwych rozwiązań. Malowanie rur gazowych w zupełności wystarczy.

malowanie rur gazowychInstalacje gazowe we wnętrzach

Instalacje gazowe wykonywane są z wytrzymałych miedzianych lub stalowych. W przypadku przewodów z miedzi wymagane prowadzenie natynkowe. Można, co prawda, schować je w zabudowie, np. z płyt gipsowo-kartonowych, jednak należy pamiętać o zapewnieniu jej wentylacji za pomocą otworów wentylacyjnych. Z kolei rury stalowe mogą być zastosowane zarówno w instalacji natynkowej, jak i podtynkowej.

Jeżeli więc instalacja gazowa w naszym domu lub mieszkaniu bazuje na przewodach stalowych, możemy rozważyć zaprojektowanie dyskretnej zabudowy. Eksperci zwracają jednak uwagę na to, że poprowadzenie elementów systemu na ścianie pozwala na szybką interwencję i naprawę, jeśli dojdzie do uszkodzenia lub nieszczelności. Oznacza to, że mimo iż przepisy tego nie zabraniają, warto zdecydować się na montaż natynkowy.

Pamiętajmy, że widoczna instalacja w pomieszczeniu może szpecić wnętrze. Z drugiej strony równie dobrze może stać się detalem perfekcyjnie nawiązującym do stylu wnętrza. Dlatego zamiast obudowywać rozważmy malowanie rur gazowych. Przewody możemy pomalować na dowolny kolor, np. kolor ściany, dzięki czemu doskonale je „zakamuflujemy” (wbrew stereotypowej opinii zastosowanie żółtej farby nie jest wymagane przez przepisy). Białe rury przy białych ścianach będą prezentowały się bardzo dyskretnie. Stalowe przewody mogą stać się też jednym z wyznaczników stylów wnętrza, szczególnie nowoczesnego czy industrialnego. Warto je wyeksponować, malując na inny kolor. Znakomicie nadaje się do tego np. odcień srebrny, szary lub czarny młotkowy.

Malowanie rur stalowych – tylko z odpowiednią farbą

Oczywiście niezwykle istotny jest wybór odpowiedniej farby. Produkt dobieramy, biorąc pod uwagę przede wszystkim miejsce montażu instalacji (farby do stosowania we wnętrzach) oraz materiał, z którego wykonane są przewody. Szukamy zatem farby do metalu lub – zawężając kryteria – stali. W marketach budowlanych znajdziemy przynajmniej kilka produktów, które spełnią nasze wymagania. Do malowania rur stalowych sprawdzi się np. farba alkidowa Nobiles Do Drewna i Metalu Ftalonal. Tworzy ona powłoki o dobrej przyczepności do podłoża, elastyczne, a przy tym odporne na szereg czynników, jak podwyższona wilgotność. Dzięki temu możemy nią pomalować także przewody zainstalowane w kuchni. Z kolei jeśli borykamy się z problemem rdzy i nasze rury nie są w najlepszej kondycji, możemy sięgnąć po Nobiles Stalochron. To farba antykorozyjna gwarantująca trwałe i skuteczne zabezpieczenie malowanej powierzchni. Co istotne, możemy ją stosować również bezpośrednio na rdzę – zapobiegnie ona dalszemu rozwojowi korozji. Zauważmy, że to produkt typu 3w1, ponieważ pełni również funkcję wyrobu podkładowego (nie wymaga stosowania farb podkładowych i może być nakładana bezpośrednio na nowe powierzchnie metalowe).

Przed malowaniem rur – przygotowanie podłoża

Kolejny krok to przygotowanie powierzchni do malowania. Z podłoża należy usunąć warstwę rdzy (mechanicznie, za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego lub szpachelki), a następnie pył i odpadki. Rury czyścimy również ze słabo przylegających, starych powłok malarskich. Następnie przewody myjemy i odtłuszczamy, likwidując zabrudzenia i tłuste plamy. Na koniec – jeśli prace przeprowadzamy na gładkiej i błyszczącej powierzchni metalu lub malowanych wcześniej podłoży – nadajemy szorstkość rurom, matowiąc je za pomocą papieru ściernego. Teraz wystarczy już tylko usunąć powstały pył i kurz.

Jak malować rury gazowe?

Możemy rozpocząć malowanie rur. Prace należy przeprowadzać w odpowiednich warunkach otoczenia. Zazwyczaj temperatura otoczenia i malowanej powierzchni powinny wynosić pomiędzy +5°C a +30°C, wilgotność nie może z kolei przekraczać 80%. Pamiętajmy, że warunki malowania zadecydują o czasie schnięcia powłoki, czyli tym samym o jej właściwościach.

Upewnijmy się, czy konieczne jest uprzednie nałożenie podkładu czy możemy od razu rozpocząć malowanie rur. Zastosowanie warstwy podkładowej zalecane jest przede wszystkim w przypadku, gdy malujemy przewody oczyszczone ze starych powłok malarskich. Oczywiście, jeśli zdecydowaliśmy się na farbę bezpodkładową, jak Nobiles Stalochron, od razu zaczynamy od wykonania wymalowania właściwego. Nakładamy dwie 2 warstwy farby, równomiernie rozprowadzając wyrób. W celu uzyskania jeszcze lepszego efektu dekoracyjnego po wyschnięciu pierwszej warstwy delikatnie przeszlifujmy powłokę.

Rury gazowe to detal, który wcale nie musi psuć aranżacji. Czasami wręcz doskonale podkreślają surowy styl wnętrza! Jedyne, czego potrzebujemy, to dobrze dobrana farba i perfekcyjnie dopasowany kolor.

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok