Meble metalowe w ogrodzie – jak o nie dbać?

Meble metalowe w ogrodzie są narażone na działanie czynników atmosferycznych. Dbaj o nie! Regularnie odnawiaj meble i zabezpieczaj je przed korozją.

Perspektywa cieplejszych dni przypomina nam o konieczności odnowienia metalowych mebli ogrodowych. Sezon grillowy, wypita bez pośpiechu poranna kawa czy tym bardziej długie letnie obiady na werandzie potrzebują przecież odpowiedniej oprawy! Stolik metalowy nie będzie zachwycał nas swoją finezyjną linią, jeśli zauważymy na nim łuszczącą się farbę. Ława nie zachęci do spędzania czasu w ogrodzie, jeśli naznaczyły ją już ślady rdzy. Tylko prawidłowo przeprowadzona renowacja mebli metalowych pozwoli na przywrócenie im pierwotnego, pięknego wyglądu.

Krok 1: przygotowanie mebli ogrodowych metalowych do malowania

Rdzawe zacieki oraz odstająca warstwa farby? To sygnał, że konieczne jest malowanie! Meble metalowe potrzebują powtarzania tego zabiegu raz na kilka sezonów. Wynika to ze specyfiki otoczenia. Podwyższona wilgotność, oddziaływanie różnorodnych czynników atmosferycznych, w tym promieniowania słonecznego sprawia, że powłoka malarska niszczeje i przestaje należycie chronić metal. Do tego dochodzi ryzyko uszkodzeń mechanicznych – w konsekwencji materiał narażony jest na kontakt z wodą, co przyczynia się do powstawania i rozwoju korozji.

Odnawianie ogrodowych mebli z metalu rozpoczynamy od dokładnego przygotowania powierzchni. Przede wszystkim powinniśmy usunąć z niej brud i osad – pomoże nam w tym druciana szczotka oraz gruboziarnisty papier ścierny. Ścieramy również stare, słabo przyczepne lub wręcz łuszczące się warstwy powłok malarskich oraz ślady luźnej rdzy. Jeśli rdza jest trudna do usunięcia, możemy sięgnąć po szlifierkę. Następnie powierzchnię dokładnie wyrównujemy i matowimy drobnoziarnistym papierem ściernym, a powstały pył i kurz usuwamy. Jeżeli zaś stan sprzętów oceniamy jako dobry, wystarczy, że przed malowaniem je zmatowimy – dzięki temu zwiększy się przyczepność nowej powłoki malarskiej.

Na koniec myjemy metalowe meble za pomocą wody z dodatkiem detergentu, w razie potrzeby dodatkowo je odtłuszczamy i pozostawiamy do wyschnięcia. Pamiętajmy, że kolejne prace należy przeprowadzać na czystym i całkowicie suchym podłożu.

Krok 2: wybieramy podkład oraz farbę do mebli z metalu

Zanim przejdziemy do następnego etapu prac, z uwagą dobierzmy odpowiednie produkty. Kierować musimy się przede wszystkim czynnikami oddziałującymi na meble metalowe. Pragniemy zapewnić im kompleksową ochronę – w wielu przypadkach wskazane jest więc zastosowanie podkładu. Farba podkładowa dodatkowo zabezpieczy odsłonięte i niemalowane wcześniej podłoże przez czynnikami zewnętrznymi, a jednocześnie zwiększy przyczepność farby właściwej do podłoża. Sprawdzi się tu m.in. Nobiles Nobikor, który zapewni skuteczną ochronę na oddziaływanie niskich i wysokich temperatur (od -20°C do +50°C).

Pamiętajmy, że powierzchnię pomalowaną wyrobem podkładowym musimy dodatkowo zabezpieczyć właściwą warstwą farby, czyli specjalną emalią nawierzchniową. Na wspomniany podkład Nobiles Nobikor powinniśmy nałożyć więc np. farbę Nobiles Chlorokauczuk lub Nobiles Do Metalu i Drewna Ftalonal.

Jeśli jednak powierzchnia była już wcześniej malowana, a poprzednia powłoka malarska jest w dobrym stanie, ponadto podczas prac renowacyjnych nie odsłoniliśmy metalu, zastosowanie podkładu nie będzie konieczne. Po przygotowaniu podłoża możemy od razu wykonać wymalowanie właściwe, tzn. zastosować którąś z wymienionych farb.

Istnieje też metoda alternatywna. Dobrym rozwiązaniem – zarówno przy wcześniej niemalowanej, jak i odnawianej powierzchni – jest zastosowanie produktów typu 3 w 1, które pozwolą na znaczne przyspieszenie prac. W renowacji mebli metalowych, np. mebli kutych, egzamin zda m.in. Nobiles Stalochron, farba typu 3w1, pełniąca jednocześnie funkcję gruntu, podkładu, jak i preparatu nawierzchniowego. Co interesujące, może być stosowana zarówno na nowe powierzchnie metalowe, jak i miejsca już pokryte rdzą – zapobiega dalszemu rozwojowi korozji. Przed jej zastosowaniem wystarczy usunąć luźną rdzę.

Krok 3: malujemy metalowe meble ogrodowe 

Pamiętajmy, aby prace przeprowadzać w zacienionym miejscu. Jeśli na malowaną powierzchnię będą padały ostre promienie słońca, dojdzie do zbyt szybkiego wysychania powłoki. Może to spowodować problemy z rozprowadzaniem wyrobu wskutek zbyt szybkiego odparowywania rozpuszczalników. Metodę malowania oraz niezbędne akcesoria powinniśmy dobrać do zastosowanego produktu, każdy z nich ma bowiem inne wymagania. Np. Nobiles Stalochron nakładamy najczęściej w dwóch grubych warstwach, w odstępie co najmniej 6 godzin. Dokładnie rozprowadzamy wyrób, aż do uzyskania równomiernej, dobrze kryjącej powłoki.

Renowacja mebli metalowych nie jest skomplikowana, a przynosi bardzo dobre efekty. Możemy zmieniać kolorystykę sprzętów, dostosowywać je do kolejnych trendów i konwencji, dzięki czemu nasza altanka, weranda czy ogród zawsze będą prezentować się modnie i stylowo.

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok