Jak pomalować ciemną ścianę na jasny kolor

Uporczywie wpisujemy do wyszukiwarki „jak pomalować ciemną ścianę na jasny kolor?”, jednak żadna z odpowiedzi nas nie satysfakcjonuje. W internecie aż roi się od niekoniecznie dobrych rad. Podpowiadamy, jak najłatwiej osiągnąć pożądany efekt – procedura jest łatwiejsza niż mogłoby się wydawać.

Sondaże wskazują, że Polacy decydują się na remont średnio raz na około 7 lat. Jest to wystarczająco dużo czasu, aby zmieniły się nie tylko obowiązujące trendy, ale i nasze oczekiwania względem wnętrza czy nawet poczucie estetyki. To, co wcześniej zachwycało, teraz niekoniecznie musi budzić pozytywne odczucia, a kolory, które wybraliśmy do wnętrza, mogą nudzić lub nawet przytłaczać. Malowanie ścian jest jedną z najprostszych recept na niezbyt pracochłonny, a przy tym tani remont. Dzięki farbie diametralnie zmienimy wyraz wnętrza, nawet nie przeprowadzając zbyt dużych rewolucji na poziomie dodatków. Wystarczy, że ściany w nasyconym odcieniu fioletu, czerwieni czy pomarańczu, które kilka lat temu królowały w stylizacjach, przemalujemy na biel, lekką szarość lub subtelny błękit, aby uzyskać zupełnie inny efekt – np. wnętrze w stylu skandynawskim, nowoczesnym czy minimalistycznym. Podpowiadamy, jak pomalować ciemną ścianę na jasny kolor.

Zmiana koloru ścian z ciemnego na jasny: metody

Do głowy przychodzą nam najróżniejsze pomysły. Czy wskazane jest malowanie od razu docelową farbą czy zeszlifowanie ciemnej warstwy? A może najpierw powinniśmy pomalować ścianę białą farbą?
Musimy podejść do tego metodycznie. Wiele osób jako odpowiedź na pytanie „jak pomalować ściany z ciemnego koloru na jasny?”, wskazuje preparat gruntujący. To jednak przyzwyczajenie, którego nie powinniśmy brać za pewnik. Okazuje się, że nie należy gruntować wcześniej malowanych powierzchni. Grunt nie przenika przez wcześniejszą warstwę farby, po wyschnięciu tworzy więc gładką i twardą powierzchnię, którą możemy porównać do szkliwa. Po tak przygotowanym podłożu wałek lub pędzel ślizga się, wskutek czego farba ma słabą przyczepność, a w rezultacie – nie może pokryć idealnie ściany.
Wiele zależy od jakości poprzedniej powłoki. Jeśli na powierzchni ściany zauważymy liczne pęknięcia, a w wielu miejscach farba łuszczy się i odpada, konieczne będzie jest całkowite usunięcie. Warstwę farby usuniemy gruboziarnistym papierem ściernym. Nie zapomnijmy również wypełnić wszelkie rysy i dziury powstały przez lata użytkowania.

Jak pomalować ściany z ciemnego koloru na jasny: sprawdzone sposoby

Najlepszą metodą jest tu nałożenie na nią przynajmniej kilku warstw docelowego koloru. Oznacza to, że zamiast zalecanych dwóch warstw malujemy trzy lub więcej – aż do momentu, kiedy odcień będzie satysfakcjonujący. Jeśli więc odcień Jesień Jarzębinowa z palety Pory Roku Nobiles chcemy zmienić na kolor Jesień Lniana, powinniśmy malować ścianę przynajmniej kilkukrotnie.

Zmiana koloru ścian z ciemnego na jasny jest możliwa jeszcze w inny sposób. Eksperci zalecają, aby jako pierwszej warstwy użyć białej emulsji. Dzięki temu przygasimy pierwotny, ciemny odcień i stworzymy idealną bazę do malowania jasną farbą. Perfekcyjny kolor uzyskamy wtedy przy mniejszej liczbie warstw, oszczędzając pieniądze i czas.

Gruntowna zmiana koloru ścian jest nieco bardziej skomplikowana niż malowanie na zbliżone odcienie, jednak dzięki odrobinie cierpliwości, wolnego czasu oraz przy zastosowaniu odpowiednich produktów nie będziemy mieli z tym żadnego problemu.

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok