Jak przygotować ściany do malowania?

Prawidłowe przygotowanie ścian do malowania to podstawa. Bez tego malowanie nie ma sensu! Sprawdź, jakie zabiegi należy przeprowadzić, aby malowanie było prawdziwą przyjemnością i dało piękne, długotrwałe efekty.

Naszym celem jest uzyskanie powłoki o najwyższej możliwej jakości – to oczywiste! Z uwagą wybieramy więc farby, zestawiamy produkty, analizujemy parametry. Okazuje się jednak, że jej trwałość i właściwości zależą nie tylko od rodzaju i właściwości produktu wybranego do malowania, ale w równej mierze także od odpowiedniego przygotowania podłoża. Jak przygotowywać ścianę do malowania oraz jak malować ściany, aby efektowny kolor cieszył nasze oko przez dłuższy czas? Podpowiadamy!

Przygotowywanie ściany do malowania

Krok 1. Sprawdzenie stanu ścian

Zacznijmy od przeprowadzenia dokładnego przeglądu ścian. Upewnijmy się, czy stare powłoki malarskie nadal są w dobrym stanie i czy mają dobrą przyczepność do podłoża. Pomoże nam w tym prosty test: weźmy parę kawałków taśmy malarskiej (nie za słabej, ale też nie supermocnej), przyklejmy je dokładnie do ściany, a następnie szybko i energiczne oderwijmy. Jeśli na taśmie zostały drobinki farby czy tynku, oznacza to, że stara powłoka malarska niedługo zacznie się odspajać i odpadać. Musimy ją więc usunąć. Jeżeli taśma jest czysta – usuwanie poprzednich warstw farby nie będzie konieczne.

jak przygotować ściany do malowania Krok 2. Usuwanie poprzednich powłok

Podkreślmy to: jeśli poprzednie warstwy farby są w kiepskim stanie, pozbądźmy się ich bez wyrzutów sumienia. W oczyszczaniu większych powierzchni pomoże nam szlifierka elektryczna. Z mniejszych lub pojedynczych ścian farbę usuniemy za pomocą szpachelki budowlanej. Dobrym pomysłem jest namoczenie ściany – farba zmięknie i zacznie odspajać się od podłoża. Pomagamy jej szpachelką. Zwilżanie powtarzamy nawet kilkukrotnie.

Co ważne, stare powłoki farb emulsyjnych usuwamy, jeśli łuszczą się i odspajają. Z kolei powłoki farb wapiennych oraz klejowych w zasadzie w każdym przypadku – nawet jeśli są w dobrym stanie. Nakładanie na nich farb emulsyjnych (które to aktualnie najczęściej wybieramy do malowania ścian) to nie najlepszy pomysł. Stara i nowa warstwa farby nie będą ze sobą „współpracować”, co w konsekwencji może spowodować powstanie niepożądanych efektów wizualnych lub po prostu sprawi, że nowa powłoka będzie miała słabą przyczepność.

Krok 3. Oczyszczanie ścian z kurzu

Zanim zaczniemy się głowić, czym umyć ściany przed malowaniem, najpierw dokładnie oczyśćmy je z pyłu powstałego podczas usuwania farby oraz z kurzu, drobinek piasku i pajęczyn. Inaczej podczas mycia rozmażemy je po powierzchni ściany! Zamiast sięgać po tradycyjne metody, jak zmiotka, wybierzmy odkurzacz.

Krok 4. Usuwanie pleśni i grzybów

Jeśli na powierzchni ścian zauważyliśmy ślady pleśni i grzybów (i jeżeli nie usunęliśmy ich wraz z poprzednimi warstwami farby), musimy zastosować mocniejsze środki niż tylko woda i mydło. Pomocny z pewnością będzie preparat grzybobójczy. Aby zadziałał, należy ściśle kierować się do zaleceń producenta. Zazwyczaj wystarczy, że spryskamy zainfekowany fragment ściany, odczekamy chwilę (od kwadransa do pół godziny) i umyjemy powierzchnię czystą wodą.
W przypadku uporczywych zagrzybień jedyną słuszną metodą będzie usunięcie ich szpachelką budowlaną wraz z warstwą tynku. Pomysły typu malowanie ścian z zagrzybieniami są zupełnie nietrafione – wkrótce zauważymy charakterystyczne „kropki” na świeżej warstwie farby.

przygotowanie do malowania ścian

Krok 5. Mycie ścian przed malowaniem

Mycie ścian przed malowaniem jest bardzo istotnym etapem prac. Oczywiście, jeśli usunęliśmy z nich stare powłoki malarskie, możemy go pominąć – wszelkie zabrudzenia oraz osady na pewno zniknęły razem z warstwą farby.

Czym umyć ściany przed malowaniem? Nie potrzebujemy do tego specjalistycznych środków, a jedynie wody z mydłem malarskim. Mydło malarskie to w zasadzie jedyny środek do mycia ścian przed malowaniem, który poradzi sobie z zatłuszczeniami, plamami i osadami, a jednocześnie sam nie pozostawi osadu (jak ma to w zwyczaju np. płyn do mycia naczyń – choć sam jest odtłuszczaczem!). Jak umyć ścianę mydłem malarskim? Określoną ilość wyrobu (jaką – o tym przeczytamy na opakowaniu produktu) rozpuszczamy w wodzie, a następnie myjemy powierzchnię dokładnie odciśniętą gąbką. Po zakończeniu prac należy umyć ściany czystą wodą.

Krok 6. Wyrównywanie ścian

Po wyschnięciu ścian przystępujemy do uzupełnienia wszelkich nierówności i uszkodzeń. Czym wyrównać ściany przed malowaniem? Z pomocą przychodzi nam po prostu masa szpachlowa. Wypełniamy nią ubytki, po czym wyrównujemy powierzchnię, a po utwardzeniu się i wyschnięciu szpachlówki – wygładzamy podłoże i je odpylamy.

Krok 7. Gruntowanie ścian

Jednym z ostatnich etapów przygotowania ścian do malowania będzie gruntowanie. Czy gruntowanie ścian przed malowaniem jest konieczne? To, czy zabieg ten jest niezbędny, zależy od stanu powierzchni. W przypadku podłoży pylistych i silnie nasiąkliwych, np. gipsowych, wskazane jest zastosowanie specjalistycznego podkładu, np. Nobiles Nobigrunt, który wyrówna chłonność ściany. Dzięki temu podłoże nie będzie pobierało zbyt dużej ilości farby, pozwoli to ponadto na równomierne rozprowadzanie wyrobu. Jeżeli natomiast podłoże nie jest pylące, ale nie było wcześniej malowane (np. nowy tynk cementowo-wapienny) lub jest niejednolite (np. płyty gipsowo-kartonowo z wypełnionymi łączeniami gładzią gipsową, wcześniej zagruntowane Nobiles Nobigruntem), należy nałożyć warstwę podkładową z farby Nobiles Super Akryl rozcieńczonej 10-20% dodatkiem wody pitnej. Przed malowaniem gruntujemy również też fragmenty powierzchni, z których usunęliśmy poprzednie powłoki malarskie.

Jeśli mamy do czynienia z powłokami farb emulsyjnych, których powierzchnia jest jednolita, dobrze przyczepna i niepylącą, możemy pominąć gruntowanie.

Krok 8. Malowanie próbne

Dobrym rozwiązaniem w przypadku, gdy malujemy ścianę, z której nie usunęliśmy starych powłok, jest wykonanie wymalowania próbnego. Jeżeli po wyschnięciu farby powstanie niepożądany efekt wizualny, poprzednie powłoki należy całkowicie usunąć, a następnie przygotowanie ściany pod malowanie rozpocząć na nowo.

Jak pomalować ściany?

Wiemy już, jak przygotować ściany do malowania, jak umyć ścianę, teraz pora na malowanie! Jeśli chcemy uzyskać wartościowe porady dotyczące malowania ścian, szukajmy ich w karcie technicznej zakupionego produktu, czyli farby. Zalecenia producenta związane z rodzajem wałka czy pędzla, czasu schnięcia poszczególnych warstw czy metody aplikacji wyrobu mogą różnić się w zależności od rodzaju farby.

W instrukcji malowania krok po kroku na pewno powinno się znaleźć kilka uniwersalnych wskazówek: malujemy od jednego narożnika pomieszczania ku drugiemu. Po nabraniu odpowiedniej ilości farby na wałek pierwsze ruchy wykonujemy w kształcie litery „V”, a następnie rozprowadzamy wyrób równomiernie na ścianie. Malujemy tak, aby kant wymalowania nie mógł wyschnąć, czyli metodą „mokro na mokro”. Prace przerywamy dopiero po pomalowaniu całej ściany, a później – w trakcie wysychania nałożonej powłoki – nie nanosimy żadnych poprawek.

Pamiętajmy, że kolejnym istotnym czynnikiem mającym duży wpływ na jakość powłoki malarskiej, są warunki, w jakich przeprowadzamy prace. Informacji dotyczących zaleceń producenta szukajmy na opakowaniu wyrobu. W przypadku malowania farbą Nobiles Pory Roku temperatura otoczenia i ściany powinna wynosić min. +10 °C, a maks. +28 °C. Wilgotność powietrza nie może zaś przekraczać 80%.

Jak przygotować ściany do malowania? Nic prostszego! Wystarczy stosować się do zaleceń producenta, czyli dokładnie oczyścić powierzchnię, uzupełnić ubytki oraz wyrównać chłonność podłoża. Dzięki temu uzyskamy najlepsze, najtrwalsze efekty.

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok