Malowanie płyt gipsowo-kartonowych (płyt gk) – ekspert radzi

Zastanawiasz się nad malowaniem płyt gipsowo-kartonowych? Sprawdź, co trzeba zrobić przed malowaniem płyt gk oraz jakich farb użyć.

Ogromną zaletą płyt gipsowo-kartonowych jest ich uniwersalność. Pozwalają na szybkie, łatwe, a przy tym precyzyjne wykończenie wnętrza – zbudowanie ścianki działowej, sufitu podwieszanego oraz bardziej skomplikowanej zabudowy. Zastosowanie płyt to prosta recepta na równą i gładką powierzchnię. Nie musimy się zbytnio trudzić, aby uzyskać idealne podłoże – wystarczy, że zamontujemy płyty, a następnie miejsca ich styku wykończymy odpowiednią szpachlą, po czym wygładzimy i odpylimy powierzchnię. Z drugiej strony sporym ograniczeniem może być dość duża chłonność podłoża. Wpływa ona zarówno na efekt końcowy, jak i ilość zużytego do malowania wyrobu. Pamiętajmy więc, że nawet najlepsza farba do malowania płyt gk może nie zdać egzaminu, jeśli nie zadbamy o odpowiednie przygotowanie ścian.

Malowanie płyt gk – tylko po odpowiednim przygotowaniu podłoża

Od czynności, które poprzedzają malowanie, zależy nie tylko trwałość i estetyka wymalowania, ale także wydajność farby, czyli koszty remontu. W przypadku podłoża już wcześniej malowanego należy sprawdzić, czy poprzednie warstwy farby są dobrze przyczepne, a na ścianie nie widać rys i uszkodzeń. Jeśli płyta gipsowo-kartonowa jest w dobrym stanie, wystarczy jej umycie. Czasami zaś spektrum niezbędnych prac jest znacznie szersze. Jeżeli poprzednie warstwy farby się łuszczą, konieczne jest ich usunięcie. Jeśli z kolei ściana jest brudna, tłusta lub zaplamiona, musimy dokładnie ją umyć. Następnie powinniśmy usunąć z niej również wykwity pleśni i grzybów. Po umyciu ściany czystą wodą i pozostawieniu jej do wyschnięcia przystępujemy do uzupełnienia rys, spękań i uszkodzeń (odpowiednią masą szpachlową). Następnie wyrównujemy, wygładzamy i odpylamy powierzchnię.

Gruntowanie i malowane płyty gipsowo-kartonowych

Jak już wspomnieliśmy, przed malowaniem płyt gipsowych należy przeprowadzić prace, które pozwolą na wyrównanie chłonności podłoża, a jednocześnie zmniejszenie jego pylistości. Niezbędne jest gruntowanie! Jakiego produktu użyć? To zależy od stanu podłoża. Zazwyczaj konieczne jest zagruntowanie łączeń płyt wykonanych z gładzi lub całej ściany – w przypadku, gdy gładź gipsowa została nałożona na całą powierzchnię ściany. Powinniśmy zastosować do tego np. podkład Nobiles Nobigrunt, który ustabilizuje i przygotuje płyty kartonowo-gipsowe do malowania. Po wykonaniu gruntowania, szczególnie jeżeli gruntowane były tylko łączenia płyt, dobrą praktyką jest nałożenie warstwy podkładowej z farby Nobiles Super Akryl rozcieńczonej 10-20% dodatkiem wody pitnej.

Malowanie płyt kartonowo-gipsowych wymaga zastosowania odpowiedniego produktu, który spełni wymagania specyficznego podłoża. Dobrym wyborem jest z pewnością wspomniana farba Nobiles Super Akryl. Wyróżnia się doskonałym kryciem i czystością koloru, zapewnia długotrwały efekt malowania, jest poza tym odporna na delikatne zmywanie wodą z dodatkiem środka myjącego.

Jak malować płyty gipsowe?

Ponadto zwróćmy uwagę, że malowanie karton-gipsu należy ponadto przeprowadzać w ściśle określonych warunkach. W przypadku, gdy sięgamy po farbę Nobiles Super Akryl, temperatura otoczenia i malowanej powierzchni powinna wynosić od +10°C do +28°C. Przed rozpoczęciem prac sprawdźmy, jaka jest wilgotność powietrza – nie może przekraczać 80%. Do nakładania farby używamy pędzli z włosia syntetycznego lub wałków z runa naturalnego o długości runa 10-18 mm. Do uzyskania pożądanego efektu niezbędne będą dwie warstwy farby, nakładane w odstępie 2 godzin.

Podsumujmy: malowanie płyt gipsowych niczym nie różni się od malowania innych podłoży. Bardziej wymagającym i pracochłonnym etapem prac jest przygotowanie ścian. Kluczowe jest tu prawidłowe zagruntowanie płyt.

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok