Rozlana farba to żaden problem! Usuwamy plamy z farby

Bałagan to stały element remontu. Czasami mimo usilnych starań i dokładnego zabezpieczenia pomieszczeń nie udaje się uniknąć zabrudzeń. Eksperci Nobiles podpowiadają, jak poradzić sobie z zaschniętą farbą.

Remont to cały szereg mniej i bardziej czasochłonnych prac. Kiedy już uporamy się z podstawowymi zadaniami, musimy posprzątać po całym przedsięwzięciu. Resztki kleju i plamy farby na podłodze czy parapecie nie wyglądają zbyt estetycznie i bez wątpienia wpływają na końcowy efekt. Choć producenci oferują aktualnie szeroką gamę produktów do usuwania zabrudzeń, możemy zastosować także o wiele tańsze, a przy tym równie skuteczne metody. Podpowiadamy, jak zmyć farbę oraz poradzić sobie z zabrudzeniami po remoncie.

>>>>>>Kliknij, aby dowiedzieć się, jak usunąć tłuste plamy ze ściany<<<<<<

Plamy z farby? Stały element remontu

Rozlana farba czy może kropelki, które nieopatrznie strzepnęliśmy z pędzla? Niezależnie od skali zabrudzeń pierwsza, podstawowa zasada brzmi: działamy błyskawicznie. Szybka reakcja zagwarantuje nam całkowite usunięcie farby z podłogi – produkt nie zdąży wniknąć w strukturę materiału. Zazwyczaj wystarczy, że nadmiar farby zbierzemy ręcznikiem papierowym, a następnie powierzchnię przemyjemy za pomocą ściereczki wodą z dodatkiem delikatnego detergentu.

Sprawa komplikuje się, jeśli plamki odkryliśmy dopiero podczas sprzątania po malowaniu. Zaschnięta farba na listwach przypodłogowych lub podłodze jest znacznie trudniejsza do usunięcia. Spróbujmy pozbyć się zabrudzenia wilgotną ściereczką. Jeśli to nie pomoże, możemy sięgnąć po rozpuszczalnik lub benzynę ekstrakcyjną. Pamiętajmy jednak, aby zaaplikować go najpierw na niewielki i schowany przed wzrokiem fragment parkietu – ryzykujemy bowiem odbarwieniem powierzchni, szczególnie w przypadku drewna czy kamienia.

Poza tym istnieje oczywiście cała gama domowych sposobów pozwalających na usunięcie zaschniętej farby. Możemy np. sięgnąć po ocet albo zdecydować się na szorowanie szorstką stroną gąbki czy też przeszlifowanie zabrudzonego miejsca papierem drobnoziarnistym. Z drugiej strony do tego typu zabiegów należy podchodzić z dużą dozą ostrożności. Jeśli nie dostosujemy sposobu czyszczenia czy środka do rodzaju wykończenia, z łatwością możemy je uszkodzić.

Dużo bezpieczniejszą metodą jest zastosowanie specjalnego środka ułatwiającego zmywanie farby – takiego, który odspaja i rozpuszcza powłoki malarskie. Każdorazowo rodzaj preparatu powinniśmy dopasować zarówno do rodzaju farby, jak i materiału, z którego usuwamy plamę. Zazwyczaj wystarczy nałożyć warstwę środka na podłogę na kilka lub kilkanaście minut, a następnie zmyć pozostałości farby. Należy bezwzględnie kierować się tu zaleceniami producenta – przed użyciem środka dokładnie przeczytajmy informacje podane na opakowaniu.

Usuwanie farby ze skóry i odzieży

O plamy podczas remontu nietrudno! Dlatego tak istotne jest prawidłowe zabezpieczenie zarówno podłogi czy mebli, jak i naszej skóry. W markecie budowalnym kupimy specjalną odzież ochronną. Możemy skorzystać też z naszej własnej garderoby. Sfatygowane dżinsy czy koszula będą nam służyć również podczas kolejnych prac we wnętrzu, o ile usuniemy z nich szpecące ślady zaschniętej farby. W przypadku plam z farby emulsyjnej dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie benzyny ekstrakcyjnej lub specjalnego rozpuszczalnika do farb. Musimy zachować tu jednak ostrożność – tego typu środki mogą zmienić kolor tkaniny. Aplikujemy je wprost na zabrudzenia i pozostawiamy na kilka minut. Następnie ubranie moczymy w przeznaczonym do tego detergencie oraz pierzemy.

Kolejnym wyzwaniem jest zmywanie farby ze skóry. Jak zrobić to delikatnie i możliwie nieinwazyjnie? Oczywiście nie należy przemywać skóry rozpuszczalnikiem. Dobrym pomysłem jest posmarowanie plam z farby oliwą lub olejem spożywczym. Należy natłuścić skórę, a następnie ją umyć – farba powinna zniknąć.

Sprzątanie po malowaniu to bardzo istotny etap prac. Nie zapomnijmy usunąć wszelkich, nawet najmniejszych plam z farby – dzięki temu uzyskamy perfekcyjny efekt.

Sprawdź też:

>>>>>>Jak usunąć tłuste plamy ze ściany<<<<<<

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok