Bezpłatna infolinia: +48 800 154 075
Zastanawiasz się nad kolorem elewacji? Ciemny czy jasny? Wyróżniający się czy stonowany? Doradzamy, jakie czynniki wziąć pod uwagę oraz czym się kierować.
Wybór koloru elewacji to wieloetapowy proces. Pod uwagę należy wziąć nie tylko osobiste preferencje, ale także takie kryteria, jak architektura osiedla czy najbliższej okolicy, kolorystyka fasad sąsiadujących budynków czy też roślinność. Okazuje się, że gust i nasze kolorystyczne sympatie to tylko jeden z istotnych czynników.
Elewacje domów – kolory dobierz do dachu
Jeszcze zanim podejmiemy decyzję dotyczącą koloru domu, powinniśmy przemyśleć barwę pokrycia dachowego. Dlaczego zalecana jest właśnie taka kolejność? Reguła ta jest związana z raczej ograniczonym wyborem odcieni popularnych materiałów, jak dachówki czy blachodachówki. Rdzawa czerwień, brązy, czerń, zieleń, szarość – to standardowa paleta barw. W związku z tym znacznie łatwiej będzie dobrać kolor elewacji domu do barwy dachu niż odwrotnie. Jeżeli zatem nasz dach ozdobiło zielone pokrycie, pasować tu będą beżowe, żółte oraz białe elewacje. Kolory, które świetnie komponują się z tradycyjnym czerwonym czy ceglasty dachem, to z kolei biel oraz krem. Grafitowa dachówka jest zaś bardzo uniwersalna i doskonale prezentuje się w zestawieniu z przeróżnymi odcieniami fasad.
Kolor elewacji – jasne czy ciemne?
Czy lepsze będą jasne, czy może ciemne tonacje? W tej dziedzinie obowiązują podobne zasady, co podczas aranżowania wnętrz: jasne kolory powiększają, ciemne zaś mogą optycznie pomniejszać. Odcień czy nasycenie danej barwy dostosujmy więc do wielkości budynku. Niewielki dom pomalowany na kolor biały, beżowy czy delikatną szarość będzie wydawał się większy. Z intensywniejszymi barwami możemy zaś poeksperymentować raczej w przypadku dużych, przestronnych budynków. Z drugiej strony pamiętajmy, że ciemniejsze fasady szybciej się nagrzewają – miejmy na uwadze, że jeśli zastosujemy produkty gorszej jakości, wskutek naprężeń może dojść do powstania uszkodzeń (pękania powłoki malarskiej oraz tynku).
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć dwa kolory na elewacji. Budynkowi nadamy nowoczesnego, interesującego wyglądu, jeśli np. zestawimy ze sobą białą fasadę oraz ciemniejszy, grafitowy odcień detali – cokołów czy obramowania okien. Doskonale w swoim towarzystwie będą wyglądać również kolor żółty i brązowy oraz zielony i czarny. Bardzo dobrym pomysłem jest łączenie ze sobą odcieni pochodnych, pokrewnych. Pamiętajmy jedynie, aby nie komponować więcej niż dwóch kolorów, architektura elewacji wymaga od nas bowiem dyplomatycznego podejścia.
Kolory elewacji domów – kryteria doboru
Kolejne kryteria, którymi należy się kierować, to m.in. lokalizacja budynku. Fasada domu powinna dobrze komponować się z otoczeniem oraz innymi budynkami. Agresywna, zbyt intensywna lub zupełnie nieskomunikowana z sąsiedztwem kolorystyka może zbytnio wyróżniać nasz dom na tle innych (chyba że właśnie na tym nam zależy!). Jeżeli zaś budynek jest oddalony od innych zabudowań, uwzględnijmy charakter krajobrazu oraz postawmy na barwy przyrody. Ważną podpowiedź stanowi dla nas również tradycja danego regionu.
Jaki kolor elewacji będzie idealny? Weźmy pod uwagę styl domu. Kolory domów powinny wynikać m.in. z ich architektury. Tradycyjny budynek nie odnajdzie się w mocnej, dynamicznej kolorystyce – wskazane jest tu stosowanie delikatnych, stonowanych barw. Z kolei nowoczesna bryła i geometryczne kształty aż się proszą o wykorzystanie którejś z intensywniejszych tonacji.
Kolor elewacji budynku – tylko z dobrą farbą
Jeśli wybraliśmy już kolor elewacji, zadecydujmy również, jaka farba będzie najlepsza. Zależy nam oczywiście na wyrobie tworzącym powłoki odporne na oddziaływanie czynników atmosferycznych, w tym zmiennych temperatur, śniegu, deszczu oraz promieniowania UV. Nasze wymagania z pewnością spełni akrylowa farba emulsyjna Nobiles Nobilit Biały Plus. Pozwala na dokładne i łatwe pokrycie malowanej powierzchni, wyróżnia się dużą wydajnością, jest dobrze przyczepna do podłoża i odporna na szorowanie. Paleta ponad 200 odcieni z mieszalnika sprawia, że z łatwością uda nam się dobrać idealną tonację.
Kolor elewacji nie może być wybierany w oderwaniu od specyfiki otoczenia, architektury sąsiedztwa czy barwy dachu i detali. Musimy wziąć pod uwagę wiele czynników, kombinować, zestawiać i testować. Dzięki temu osiągniemy zachwycający efekt – piękny dom wyróżniający się na tle najbliższej okolicy, ale jednocześnie doskonale z nią skomunikowany.