Bezpłatna infolinia: +48 800 154 075
Jakie kolory wybrać do ciemnego pokoju? Biel to tylko jedno z wielu możliwych rozwiązań! Problemem okazuje się nie ograniczenie dostępnych barw, a zbyt szeroki wybór kolorów, które rozjaśnią wnętrze.
Kochamy jasne, przestronne, wypełnione światłem wnętrza. Piękne pomieszczenie skąpane w promieniach słonecznych to „przedmiot pożądania” nie tylko z aranżacyjnego punktu widzenia! Dostęp naturalnego światła do wnętrza to lepsze samopoczucie oraz wyższy komfort korzystania z pomieszczenia. Czy oznacza to więc, że ciemne wnętrza skazują nas na niewygodę? Niekoniecznie! Wystarczy zastosować parę trików, które pozwolą nam na rozjaśnienie ciemnych kątów. Podpowiadamy, jak pomalować ciemny pokój.
Ciemny pokój – jakie kolory będą najlepsze?
Jak rozjaśnić ciemny pokój? Najprostsze rozwiązania są zarazem najbardziej skuteczne. Co podpowiada nam intuicja? Oczywiście, że biel! Biel stanowi remedium na problemy z dostępem naturalnego światła do wnętrza. Optycznie powiększa pomieszczenie, sprawia, że wydaje się ono przytulniejsze. Jeśli marzy nam się minimalistyczne, białe, jasne wnętrze, sięgnijmy więc np. po farbę Nobiles Super Akryl wyróżniającą się wyjątkową czystością barwy.
Z drugiej strony musimy uważać, aby dość surowa biel dodatkowo nie wychładzała pokoju, z którego i tak korzystamy przy nikłym dziennym świetle lub sztucznym oświetleniu. W związku z tym egzamin zdadzą również pochodne bieli, jej złamane odcienie, szczególnie wpadające w ciepłe tonacje – beżowe, kremowe czy nawet subtelnie różowe (na precyzyjne dobranie takiego odcienia pozwalają farby z mieszalnika, jak Nobiles Biała Plus). Ciepłe nuty kolorystyczne sprawiają, że pomieszczenie staje się bardziej przytulne w odbiorze. Od odcieni spokrewnionych z bielą przejdźmy do nieco bardziej nasyconych, ciepłych tonacji – pastelowych, waniliowych, budyniowych. To podstawowe kolory rozjaśniające pokój. Wybierając kolory do ciemnych pomieszczeń, możemy sięgnąć również po delikatne odcienie żółtego oraz pogodne błękity, subtelne zielenie i lekkie szarości (znajdziemy je m.in. w palecie Nobiles Pory Roku). Każdorazowo musimy jednak przemyśleć, czy zastosowanie zimnych odcieni nie przygasi wnętrza.
Jak rozjaśnić ciemny pokój? Baw się światłem!
Zastanawiamy się, jak rozświetlić ciemny pokój? Pomalowanie ścian na jasne kolory zapewnia nam tylko połowę sukcesu. Najlepszy efekt osiągniemy dzięki jasnym ścianom i jasnym podłogom. Mogą to być surowe, wycyklinowane drewniane deski lub miękki, kremowy dywan. Dzięki temu aranżacja stanie się rześka, świeża, pogodna. Kolejnym trikiem, który warto zastosować, aby rozjaśnić ciemny pokój, są połyskliwe powierzchnie – fornirowane fronty szafek, gładkie blaty stołów, przeszklone drzwiczki. Pozwolą one na swobodne przenikanie oraz odbijanie światła. Duża liczba obiektów odbijających światło sprawi, że wnętrze automatycznie stanie się jaśniejsze i przestronniejsze. Taką samą rolę spełniać będą detale z drobinkami srebra lub złota oraz dekoracje z kryształów. Obowiązkowe w takim wnętrzu są lustra. Lustra o różnych kształtach, ramach, powieszone na ścianach w przypadkowych konfiguracjach to prawdziwa ozdoba pokoju. Takie drobne szczegóły mogą zdziałać cuda.
Odpowiedzi na pytanie „jak rozjaśnić ciemny pokój?” jest jeszcze więcej! Kolejna z nich to oświetlenie. Nie tylko główne, ale również punktowe, strefowe. Dzięki zaplanowaniu punktów oświetleniowych w różnych „zakamarkach” pomieszczenia nie pozostawimy miejsca na niedomówienia – rozjaśnimy kąty, w pokoju nie powstaną więc załamania światła, nie dostrzeżemy też długich, ostrych cieni. Dobrze dobierzmy również temperaturę światła. Nie powinno być zimne, wychładzające – potrzebujemy lamp dających ciepłe światło, jednak nie wpadającego w tonację żółte czy brzoskwiniowe.
Musimy pamiętać również o wyeksponowaniu okna. Ciężkie, grube zasłony nie wchodzą w grę! Zainwestujemy w piękne, subtelne, tiulowe firanki, które zwrócą na siebie uwagę, lub całkowicie zrezygnujmy z przesłaniania okna na rzecz innej dekoracji, np. interesującego zdobienia czy wzoru wokół otworu okiennego.
Jeśli zdecydujemy się wykorzystać we wnętrzu tych kilka trików, nawet ciemny pokój stanie się pogodniejszy, cieplejszy i przestronniejszy. Sekretem są tu jasne kolory ścian oraz zręczne manipulowanie światłem.
Nobiles Super Akryl - nowoczesna, akrylowa farba biała do ścian i sufitów z funkcjonalnym wieczkiem z kratką malarską. Otwierasz i malujesz! Idealnie kryjąca, o
Farba akrylowa do ścian i sufitów
Wykończenie
matowe
Wydajność
do 14 m2/l
Nobiles Biała Plus to biała farba emulsyjna plus 200 kolorów z mieszalnika. Bardzo dobre krycie już po dwóch warstwach. Ułatwia oddychanie ścian!
Farba emulsyjna, kolorowa lub biała farba do ścian i sufitów, matowa
Wykończenie
matowe
Wydajność
do 12 m2/l
Farba akrylowa w 44 kolorach! Matowa farba wewnętrza do malowania po różnych rodzajach podłoża. Doskonałe krycie i oddychanie ścian.
Farba lateksowa do ścian, wewnętrzna, matowa
Wykończenie
matowe
Wydajność
do 14 m2/l