Fakturowanie na ścianie – pomysł na oryginalne wnętrze

Fakturowanie ścian to bardzo praktyczny zabieg. Wyczuwalna i widoczna chropowata struktura skutecznie ukryje wszelkie niedociągnięcia oraz sprawi, że brak doświadczenie nie będzie miał znaczenia. Jak uzyskać fakturowanie na ścianie i wzbogacić w ten sposób aranżację wnętrza? Jak i czym pomalować ścianę z fakturą?

 

Fakturowanie na ścianie znakomicie maskuje fakt, że stan powierzchni pozostawia trochę do życzenia. Co prawda, podłoże nadal musi być stabilne i mocne, nie powinno chłonąć wody ani pylić, jednak możemy mu już wybaczyć drobne nierówności. To zatem doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie mają ogromnego obycia w pracach remontowych.

Jak zrobić chropowatą ścianę? Najpierw przygotowanie powierzchni  Tynk dekoracyjny

Przygotowanie ścian do fakturowania to tak naprawdę standardowy proces, wymagany przed malowaniem. Pierwszym krokiem jest dokładne oczyszczenie podłoża z luźnych, łuszczących się powłok malarskich. Następnie odpylamy ścianę i usuwamy z niej zabrudzenia, których nie udało nam się pozbyć na poprzednim etapie. Często konieczne jest również zastosowanie specjalnego środka grzybobójczego.

Z uwagi na to, że fakturowanie ściany polega na położeniu kolejnej warstwy tynku, musimy wzmocnić podłoże, szczególnie jeśli jest bardzo chłonne lub pylące. W tym celu pokrywamy powierzchnię gruntem.

Kolejny krok polega na naniesieniu na ścianę zaprawy, np. cementowo-wapiennej. Rozprowadzamy jej równomierną, najczęściej kilkumilimetrową warstwę. Teraz pora na fakturowanie.

Jak zrobić fakturę na ścianie?

Efekt końcowy zależy od metody, jaką wybierzemy. Możemy jeszcze nie do końca wyschnięty tynk przetrzeć ściereczką. Motyw na ścianie będzie bardzo delikatny.

Aby wzór był wyraźniejszy, fakturowanie ściany przeprowadźmy za pomocą zębatej pacy, która zostawi na ścianie wzór linii. Twórzmy koliste esy-floresy lub pionowe albo poziome linie, które optycznie poszerzą lub podwyższą pomieszczenie. Standardowa paca również pozwoli nam na stworzenie interesującego motywu – wszystko zależy od kąta nachylenia narzędzia oraz nacisku na powierzchnię.

Gotowe! Teraz wystarczy poczekać na związanie i utwardzenie materiału. Informacji na temat czasu schnięcia szukajmy w karcie technicznej zastosowanego produktu. W kolejnym kroku sięgnijmy po pędzel (wałek może nie dotrzeć do wszystkich nierówności) i pomalujmy ścianę.

Jak pomalować chropowatą ścianę?

Wykonanie fakturowania na ścianie to tak naprawdę połowa sukcesu. Bardzo wiele zależy od zastosowanego koloru. Z jednej strony powinniśmy dość ostrożnie podchodzić do kolorystycznych decyzji: intensywna barwa na fakturowanej ścianie będzie odbierana jako jeszcze bardziej wyrazista. Warto zatem postawić na stonowany odcień oraz pomalować ścianę farbą tworzącą matowe powłoki (jak np. Nobiles Pory Roku), która zamiast odbijać wiązki świetlne będzie je pochłaniać.

Z drugiej strony nie po to zaplanowaliśmy fakturowanie na ścianie, by teraz jej nie eksponować i się nią nie chwalić, prawda? Może zatem odwaga na poziomie doboru kolorów we wnętrzu jest jak najbardziej wskazana.

 

Pomieszczenie z fakturowaniem na ścianie nie wymaga zbyt wielu dodatków. Pamiętajmy, że wyrazisty motyw za kanapą lub przy jadalnianym stole w zupełności wystarczy, aby zbudować oryginalny klimat wnętrza. Skupia na sobie uwagę, doskonale uzupełnia oraz tworzy aranżację, nie potrzebuje więc konkurencji.

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok