Jak optycznie powiększyć pokój kolorami?

Małe pomieszczenia wymagają przemyślanej aranżacji, zestawienia ze sobą odpowiednich barw oraz przemyślanego wyboru mebli. Wykorzystaj w praktyce sposoby na optyczne powiększenie pokoju.

Barwy, jakie wybieramy do wnętrza, mają wpływ na percepcję przestrzeni. Okazuje się, że odpowiednio zastosowane tonacje mogą wizualnie powiększać lub wręcz przeciwnie: sprawiać, że pomieszczenie wyda nam się mniejsze, a sufit nisko osadzony. Podpowiadamy, jak optycznie powiększyć pokój kolorami.

Jak optycznie powiększyć pomieszczenie? Sprawdzone metody

Podstawowa zasada brzmi: dzięki jasnym tonacjom pokój wydaje się większy. Jeśli zatem borykamy się z ograniczonym metrażem, sięgnijmy po biel, np. w klasycznym, śnieżnym odcieniu, chociażby pod postacią emulsji akrylowej Nobiles Super Akryl. Biel to jeden z głównych kolorów optycznie powiększających pomieszczenie, który przejawia się w wielu aranżacjach – zarówno w stylu skandynawskim i retro, jak i minimalistycznym czy klasycznym. Świetnym rozwiązaniem są też pastelowe, stonowane odcienie – przede wszystkim beże, lekkie brązy, szarości i błękity (np. z palety Nobiles Pory Roku: delikatne Lato Piaskowe, piękne Lato Liliowe bądź subtelną Jesień Chryzantemową).

Na optyczne powiększenie pokoju pozwolą nam zarówno ciepłe, jak i zimniejsze barwy, choć i tu warto kierować się podpowiedziami projektantów. Architekci wnętrz zalecają, aby do pomieszczenia, z którego korzystamy raczej przy sztucznym oświetleniu, wybrać ciepłe, jasne odcienie. Zimne dodatkowo wychłodziłoby wnętrze. Z kolei, jeśli do pokoju przez większą część dnia wpadają promienie słoneczne, postawmy na zimne barwy, np. błękity. Ciepłe odcienie mogłyby nabrać zbytniej intensywności.

Jeśli szukamy sposobów na optyczne powiększenie pokoju, pomyślmy również o odpowiednim pomalowaniu sufitu. Pomieszczenie wyda się większe i wyższe, jeśli sufit oraz górną część ścian (wystarczy pas o wysokości 10-15 cm) pomalujemy na jaśniejszy kolor, np. biel. Podobny efekt uzyskamy, jeśli dodatkowo wybierzemy jasne wykończenie posadzki.

Jak optycznie powiększyć wnętrze? Także ciemniejsze barwy

Zastanawiamy się, jak optycznie powiększyć pokój? Zapewne najwięcej wątpliwości mamy z ciemnymi, nasyconymi barwami, prawda? Na szczęście w dziedzinie aranżacji wnętrz coś takiego, jak zakazane kolory, nie istnieje. Nie mogą one jednak stanowić barwy dominującej, a jedynie – kolorystyczny akcent. Ciemne tonacje doskonale sprawdzą się w wąskim pomieszczeniu. Wystarczy, że farbą w ciemniejszym, kontrastowym odcieniu pomalujemy węższe ściany – dzięki temu przywrócimy wnętrzu optymalne proporcje. Intensywniejsze barwy możemy zaplanować również na wnęki czy fragmenty ścian za półkami. Nie wpłyną na odbiór przestrzeni, ale będą prezentować się interesująco.

Kolory powiększające przestrzeń, a do tego lekkie meble

Oczywiście istnieje również kilka wnętrzarskich trików, które pomogą nam w optycznym powiększeniu wnętrza. Nie powinniśmy zastawiać pomieszczenia zbyt dużą liczbą mebli – przez ich nagromadzenie przytłaczamy wnętrze. Aranżacja zyska na lekkości, a pokój na przestronności, jeśli ograniczymy się tylko do podstawowych, niezbędnych sprzętów. Poza tym warto wybierać lekkie meble na nóżkach, zrezygnować z kolei np. z kanapy osadzonej na ciężkiej skrzyni. Ograniczmy liczbę detali, postawmy na minimalizm. Ponadto w pomieszczeniu możemy zastosować lustra, które będą odbijać promienie słoneczne. Lustra ukierunkowane poziomo poszerzą pomieszczenie, zaś pionowo – wizualnie je podwyższą.

Jak pomalować pokój, żeby go optycznie powiększyć? To prostsze niż się wydaje. Wystarczy sięgnąć po jasne, pastelowe odcienie lub postawić na klasyczną biel, a dodatkowo poeksperymentować z intensywniejszymi akcentami kolorystycznymi.

 

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok