Kolorowy sufit: na jaki kolor pomalować sufit?

Kolor na suficie to wybór dla odważnych. Sprawdź, jak łączyć kolorowy sufit z kolorem na ścianach i w jakich wnętrzach postawić na zdecydowany odcień.

Decyzja o remoncie pociąga za sobą zazwyczaj potrzebę diametralnej zmiany koloru ścian. Wybieramy zatem kontrastowe odcienie, zestawiamy różne barwy, starając się wypracować udaną metamorfozę. Jeśli zależy nam na spektakularnym efekcie, zastanówmy się nad pomalowaniem sufitu. I to nie na uniwersalną biel! Podpowiadamy, na jaki kolor pomalować sufit.

Jaki kolor na suficie?

Sposób 1. Sufit w kolorze ścian

Kolor na suficie można dobrać idealnie do tonacji ściany. Dzięki temu uzyskamy konsekwentną, przemyślaną w każdym szczególe kompozycję. Jeśli jednak ten trik zastosujemy w niskim pomieszczeniu o niewielkim metrażu, a dodatkowo sięgniemy po intensywne i ciemne odcienie, zbytnio zamkniemy wnętrze i jednocześnie je przytłoczymy.

Warto sięgnąć po takie rozwiązania, które pozwolą nam na manipulacje wizualnym odbiorem wnętrza. W małym pokoju sprawdzą się tym samym jasne, chłodne, pastelowe kolory. Jeśli wybierzemy jednolitą kolorystykę, a dodatkowo zatrzemy granice pomiędzy sufitem a ścianami oraz ścianami a podłogą (jasna podłoga zda tu egzamin celująco!), wtedy optycznie powiększymy pomieszczenie.

Sposób 2. Jaśniejszy kolor na suficie

Jeśli już o manipulacji wizualnym odbiorem mowa! Niskie pomieszczenie podwyższymy, jeśli wybierzemy jaśniejszy, a dodatkowo chłodniejszy kolor na suficie. Jakieś przykłady? Ściany pomalowane na uroczy odcień Jesieni Gerberowej z palety Nobiles Pory Roku skontrastujmy z delikatną Jesienią Lnianą. Sufit pomalowany na Lato Piaskowe znakomicie zaś zrównoważy ściany utrzymane w kolorze Lata Jaskrowego.

Sposób 3. Sufit ciemniejszy niż ściany

Kolor na suficie identyczny z odcieniem ścian w małym i wąskim, ale wysokim pomieszczeniu (czyli jednym słowem: nieproporcjonalnym), pozwoli nam na uzyskanie bardziej harmonijnych proporcji – sprawi, że wnętrze zostanie optycznie obniżone. Podobny efekt w zbyt przestronnych i wysokich pomieszczeniach, np. otwartym salonie, osiągniemy dzięki sufitowi ciemniejszemu niż ściany. Przy ścianach pomalowanych na subtelny odcień Zimy Skalistej dobrze będzie tym samym prezentował sufit w mocniejszej tonacji niebieskiej Zimy Pogodnej.

Na jaki kolor pomalować sufit? Biel to tylko jedno z wielu dostępnych rozwiązań. Precyzyjne zestawienie ze sobą barw pozwoli nam na osiągnięcie pożądanego efektu: pięknego wnętrza o idealnych proporcjach.

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok