Znaczenie kolorów: psychologia i wpływ koloru na samopoczucie

Wpływ koloru na samopoczucie jest wbrew pozorom ogromny. Działają pobudzająco, mogą uspokajać lub wzmagać kreatywność. Warto wykorzystać wiedzę o znaczeniu kolorów w aranżacji wnętrz.

Niektóre aranżacje odbieramy jako kojące, inne zaś – jako niemal agresywne. Istnieją wnętrza wręcz stworzone do błogiego wypoczywania lub takie do wzmożonej pracy. Wystrój domu lub mieszkania może wspomóc naszą koncentrację lub wręcz przeciwnie – irytować nas i dekoncentrować. Jaki jest punkt wspólny tych wszystkich aranżacji? Oczywiście kolory! Odpowiednio dopasowana barwa ścian wpłynie nie tylko na estetykę wnętrza, ale również nasze samopoczucie. Psychologia kolorów uczy nas, że to, jakimi tonacjami się otaczamy, ma ogromne znaczenie.

Jakie jest znaczenie kolorów?

Każda z barw niesie ze sobą odmienny ładunek emocjonalny, inną energię. Posiłkowanie się psychologią kolorów podczas aranżowania wnętrz świadczy o naszej dojrzałości, a jednocześnie samoświadomości. Nie poddajemy się bowiem ślepo modom i trendom, zamiast tego zwracamy uwagę na fakt, jaki jest wpływ koloru na samopoczucie – nasze i domowników – oraz jakie jest ukryte znaczenie poszczególnych odcieni.

BIEL. Biel stanowi podstawę, bazę w projektowaniu wnętrz. Jest utożsamiana z niewinnością i czystością. To jednak nie jedyna wymowa tego koloru. To barwa wolności, przestrzeni, w której możemy zaczerpnąć powietrza, barwa swobody i lekkości. Sprawdzi się przede wszystkim w mieszkaniu indywidualisty, jest bowiem bardzo plastyczna, chętnie wchodzi w kombinacje z innymi kolorami i poddaje się metamorfozom. Pomalowane na biało ściany (np. farbą Nobiles Super Akryl) to znakomite tło dla różnokolorowych dodatków.

NIEBIESKI. Psychologia kolorów podpowiada nam, że barwą bezkresnej przestrzeni i wolności jest także niebieski. Błękit to jednocześnie kolor osób twórczych. Zwróćmy uwagę na jego właściwości. Niebieski, szczególnie w tak pięknej odsłonie, jak Zima Pogodna z palety Nobiles Pory Roku, zapewnia nam spokój i wypoczynek, wpływa zbawiennie na nasz organizm – pozwala na wyrównanie oddechu i ciśnienia krwi. Pomaga w zasypianiu, w związku z czym doskonale sprawdzi się na ścianach sypialni.

ŻÓŁTY. Jeśli interesuje nas znaczenie kolorów w mieszkaniu, nie możemy pominąć barwy żółtej. Niesie w sobie ogromną dawkę pozytywnej energii: pobudza, motywuje, sprawia, że zapominamy o zmęczeniu. Symbolizuje ponadto potrzebę kontaktu z drugim człowiekiem, to zatem idealny kolor do wykorzystania w przestrzeni wspólnej domu lub mieszkania, np. w salonie czy aneksie kuchennym.

CZERWONY. Jak chociażby piękna Jesień Paprykowa (z kolekcji Nobiles Pory Roku). To kolor namiętności, witalności, dominacji, władzy i siły. Jest żywy, dynamiczny i zdecydowany, skupia więc na sobie uwagę. W związku z tym warto dawkować go we wnętrzu i zastosować raczej na jednej ścianie lub jej fragmencie, zamiast na wszystkich powierzchniach.

ZIELONY. Zieleń to kolor wiosny, wzrostu, życia i przyrody. To zatem oczywiste, że wpływa na nas kojąco, uspokajająco, relaksująco. W pomalowanym na zielono wnętrzu możemy odpoczywać równie efektywnie, co na łonie natury.

FIOLOETOWY. Utożsamiany jest z kreatywnością. Po fiolet (np. Lato Jagodowe) sięgnijmy więc, jeśli aranżujemy pokój dziecka, domowe biuro lub pokój dzienny służący do realizacji różnych zadań. Pozytywnie wpływa na pracę mózgu i ułatwia koncentrację.

POMARAŃCZOWY. Kolejna barwa, która wprowadzi do wnętrza naszego domu energię, witalność i radość z życia. Pomarańczowy, np. Lato Jaskrowe, to kolor drobnych przyjemności i wspólnego spędzania czasu. Co istotne, skutecznie pobudza apetyt, jest zatem wręcz stworzony do zastosowania w kuchni i jadalni, szczególnie, jeśli wśród domowników są niejadki.

Znaczenie kolorów i ich odcieni

Pamiętajmy, że równie istotne jest umiejętne operowanie nasyceniem danego koloru. Mniej intensywny odcień czerwieni z pewnością nie będzie nas przytłaczał, ale za to dostarczy nam energii. Nasycony błękit ukoi nas po długim dniu, a jednocześnie we wnętrzu będzie prezentował się naprawdę niebanalnie. Jeśli zależy nam na precyzyjnym dobraniu odcienia, sięgnijmy po farby z mieszalnika, np. Nobiles Biała Plus lub Nobiles Latex Mix.

Wpływ koloru na samopoczucie jest ogromny – to już ustaliliśmy. Odpowiednio dobrane barwy w naszym otoczeniu pomogą nam w odzyskaniu równowagi, uspokoją i ukoją lub – wręcz przeciwnie – dodadzą nam energii. Dopasowując tonacje, musimy zatem wsłuchać się w nasze własne potrzeby oraz sprecyzować cele.

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok