Wykończenie i malowanie schodów betonowych

Malowanie betonowych schodów pozwala na zachowanie ich w dobrym stanie, nawet mimo intensywnego użytkowania. Odpowiednio dobrana farba zabezpieczy powierzchnię przed działaniem różnorodnych czynników czy uszkodzeniami. Jeśli pominiesz ten etap, szybko zauważysz nieestetyczne przebarwienia, a do tego pęknięcia czy wykruszanie się wierzchniej warstwy betonu. Przeczytaj, po jakie produkty sięgnąć, aby cieszyć się świetnym efektem.

Czym obłożyć schody betonowe na zewnątrz?

  • płytkami ceramicznymi i klinkierowymi – to jedno z najpopularniejszych, a do tego bardzo praktycznych rozwiązań. Płytki mogą być odporne na wilgoć, ścieranie itd., dzięki czemu posłużą nam przez długi czas;
  • płytkami kamiennymi – prezentują się elegancko i efektownie. Na schody warto wybrać przede wszystkim granit, bazalt i piaskowiec;
  • drewnem – schody betonowe wykończone drewnianymi deskami wpiszą się w aranżację klasyczną, nowoczesną, skandynawską itd. – są bardzo uniwersalne;
  • betonowe schody można też pomalować – wykończenie schodów betonowych farbą jest szybkie i tanie. Dobrej jakości wyroby zabezpieczą powierzchnię betonu przed oddziaływaniem niszczących warunków i nadadzą jej atrakcyjną kolorystykę.

Jaka farba na schody betonowe?

Farba stanowi odpowiedź na pytanie: jak tanio wykończyć schody betonowe? Stosunkowo atrakcyjna cena nie musi jednak wcale oznaczać zabezpieczenia gorszej jakości. Warstwa farby jest w stanie skutecznie ochraniać beton, o ile oczywiście sięgniemy po wyrób o dobrych parametrach wytrzymałościowych.
Przede wszystkim należy szukać informacji, przed oddziaływaniem jakich czynników chroni powłoka. Powłoka powinna być odporna na ścieranie – z uwagi na specyfikę i sposób użytkowania schodów betonowych. Kolejne kryterium to dobra przyczepność do podłoża. Zatem czym pomalować betonowe schody? Dobrym pomysłem na schody betonowe jest farba Nobiles Pilbet, która oprócz dobrych parametrów wytrzymałościowych wyróżnia się również interesującą paletą kolorów. Sprawdzi się zatem nie tylko w pomieszczeniach gospodarczy czy piwnicy, ale również do malowania użytkowanych na co dzień schodów wewnętrznych.
Co istotne, farba na schody betonowe Nobiles Pilbet wykorzystywana we wnętrzach nie wymaga stosowania podkładu. Jeśli malujemy nową betonową powierzchnię lub podczas prac renowacyjnych odsłoniliśmy surowy beton, w pierwszej kolejności aplikujemy po prostu warstwę podkładową z rozcieńczonej farby Nobiles Pilbet.

Renowacja schodów krok po kroku

*Przygotowania

Krok 1. Oceń stan

Pierwszym etapem renowacji schodów betonowych powinna być ocena stanu podłoża. Usuwamy wszelkie luźno związane fragmenty betonu, które zaczynają kruszeć i odpadać.
Schody betonowe w złym stanie: Krok 2. Wyrównaj
Możliwe, że konieczne będzie dokonanie podstawowych napraw, uzupełnienie ubytków oraz wyrównanie podłoża. Czym wyrównać schody betonowe? Kiedyś używano po prostu betonu lepszej jakości, aktualnie jednak częściej wykorzystuje się specjalne zaprawy (z uwagi na kompatybilność z warstwą betonu). Należy postępować zgodnie z instrukcją producenta zaprawy, a z dalszymi krokami poczekać do utwardzenia się nowej warstwy.

Betonowe schody w stosunkowo dobrym stanie: Krok 2. Umyj i napraw

Jeśli schody są w stosunkowo dobrym stanie, a podłoże nie wymaga gruntownych napraw, wystarczy, że dokładnie umyjemy je z zabrudzeń i zanieczyszczeń, które mogłyby zmniejszyć przyczepność zaprawy i powłok malarskich (trudne do usunięcia, oleiste substancje możemy zmyć za pomocą Nobiles Rozcieńczalnika). Konieczna jest też naprawa wszelkich drobnych uszkodzeń. Potrzebujemy odpowiedniej zaprawy – należy wypełnić nią rysy, spękania i nierówności, pozostawić do wyschnięcia, a następnie wyrównać powierzchnię. Dla zwiększenia przyczepności nakładanych zapraw dany fragment zaleca się zwilżyć wodą.

rok 3. Pomaluj

Remont schodów betonowych nie może obejść się również bez nałożenia warstwy podkładowej. Jeśli wybraliśmy farbę na schody betonowe Nobiles Pilbet, w pierwszej kolejności, na odsłonięty beton nakładamy wyrób rozcieńczony dodatkiem 5% Nobiles Rozcieńczalnika do wyrobów chlorokauczukowych i poliwinylowych.
Oczywiście pracujemy na całkowicie suchym podłożu, a produkt na powierzchnię betonu nakładamy w optymalnych warunkach otoczenia, tzn. przy temperaturze od +5 do +30° C oraz względnej wilgotności powietrza nie przekraczającej 80%, za pomocą pędzla lub wałka.
Po upływie około doby od nałożenia ostatniej warstwy podkładowej możemy przystąpić do malowania. Nakładamy dwie warstwy farby, również w odstępie doby. Wyrób rozprowadzamy dokładnie i równomiernie.

Wykończenie schodów betonowych to nie tylko płytki! Farba sprawdzi się tu równie dobrze. Pamiętajmy jedynie, aby systematycznie sprawdzać stan betonu i w razie potrzeby dokonywać niezbędnych napraw. Dzięki temu nie pozwolimy na powstanie poważniejszych uszkodzeń, które mogłyby oznaczać poważniejszy remont.

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok