Klasa korozyjności a wybór odpowiedniej farby do metalu

Czy klasa korozyjności środowiska wpływa na dobór odpowiedniego produktu do malowania? Kiedy należy ją brać pod uwagę, a kiedy jest zupełnie bez znaczenia? Sprawdź, jaką farbę wybrać, żeby zapewnić powierzchniom metalowym odpowiednią ochronę.

Klasa korozyjności odnosi się do atmosfery czy środowiska, w jakim funkcjonuje metalowa powierzchnia czy element. Czasami stosuje się określenia typu „klasa korozyjności konstrukcji stalowej”, jednak nie są one poprawne, ponieważ kategoryzacja ta odnosi się nie do powierzchni, a jej otoczenia. Zdefiniowanie agresywności środowiska pozwala nam na prawidłowe dobranie odpowiedniego zabezpieczenia metalu, czyli produktu tworzącego na jego powierzchni powłokę o właściwościach ochronnych. Aby jak najtrafniej sprecyzować, jakie parametry powinna mieć farba, w pierwszej kolejności powinniśmy więc ustalić, w jakich warunkach eksploatowana będzie konstrukcja.

 

Oszacowanie ryzyka powstawania korozji wymaga uwzględnienia kilku czynników, jak wilgotność, temperatura, obecność promieniowanie UV, wystawienie na szkodliwe działanie substancji chemicznych czy możliwość uszkodzeń mechanicznych. Wraz ze wzrostem agresywności środowiska zwiększają się wymagania dotyczące przygotowania powierzchni oraz właściwości wyrobu do malowania.

Kategoria korozyjności C3 i C4 – co to znaczy?

Klasy korozyjności środowiska zostały wprowadzone przez normę PN-EN ISO 12944. Są to:

klasa korozyjności a wybór odpowiedniej farbry do metalu– C1 – bardzo mała,

– C2 – mała,

– C3 – średnia,

– C4 – duża,

– C5-I – bardzo duża (przemysłowa)

– C5-M – bardzo duża (morska).

 

Klasa korozyjności C1 dotyczy wnętrz ogrzewanych budynków z czystą atmosferą, jak domy, biura czy hotele. C2 to już nieco bardziej wymagające środowisko, czyli wnętrza nieogrzewanych budynków, w których może mieć miejsce kondensacja, jak np. hale magazynowe, oraz mało zanieczyszczone tereny np. wiejskie. Kategoria korozyjności C3 dotyczy przede wszystkim pomieszczeń produkcyjnych o dużej wilgotności i umiarkowanym zanieczyszczeniu powietrza oraz atmosfery miejskiej i przemysłowej, średnio zanieczyszczonej oraz terenów przybrzeżnych o średnim zasoleniu. Kategoria korozyjności c4 jest związana z zakładami chemicznymi oraz obszarami przemysłowymi.

Czy klasa korozyjności ma znaczenie?

Jak zatem widać, osoby dokonujące prac na własnej posesji w większości przypadków zupełnie nie muszą zaprzątać sobie głowy klasą korozyjności otoczenia ani specjalistycznymi produktami do zabezpieczania metalowych powierzchni, jak elementy małej architektury czy balustrada na tarasie. Do ich ochrony wystarczą dobrej jakości wyroby antykorozyjne o wysokiej odporności mechanicznej. Miejmy na uwadze, że w ich przypadku producenci najczęściej nawet nie podają informacji na temat klasy korozyjności, ponieważ nie jest ona istotna dla „przeciętnego” konsumenta.

Klasa korozyjności może mieć zaś znaczenie, jeśli remontujemy czy wykończamy metalowe powierzchnie w wymagającym i dość zanieczyszczonym środowisku. W warunkach „domowych” i na własne potrzeby będziemy stosować jednak produkty co najwyżej w klasie korozyjności C3, trudno sobie bowiem wyobrazić mieszkanie w bezpośrednim sąsiedztwie ogromnych fabryk czy innych obiektów przemysłowych (wtedy wymagane byłoby zabezpieczenie antykorozyjne c4).

Jakie produkty w przypadku wyższej klasy korozyjności?

 

Jeśli szukamy dobrych produktów do zastosowania w środowisku w klasie korozyjności C3, sięgnijmy np. po gruntoemalię na rdzę Nobiles Protector Mix (jest bardzo odporna na korozję!) lub Nobiles Aqua Mix, która pełni jednocześnie rolę gruntu, podkładu, jak i emalii. Również bardzo dobrze chroni przed powstawaniem rdzy, a przy tym może być stosowana również do powierzchni nieżelaznych, jak aluminium, cynk czy miedź, bądź PCV oraz drewno.

 

Jeśli mieszkamy na wsi czy odnawiamy metalowe powierzchnie w mieszkaniu, możemy zapomnieć o klasach korozyjności. Czasami jednak ma znaczenie! Pamiętajmy: im bardziej wymagające otoczenie, tym wyższe wymagania dotyczące właściwości ochronnych powłoki.

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok