Co to jest korozja i jak jej zapobiegać? Ekspert radzi

Na powierzchni metali wystawionych na działanie czynników atmosferycznych często pojawiają się ogniska rdzy. Co to jest korozja metali i jak jej zapobiegać?

Aby jak najskuteczniej walczyć z niepożądanym zjawiskiem, najpierw musimy poznać odpowiedź na pytanie, co to jest korozja. Albo bardziej szczegółowo: co to jest korozja metali? Co sprawia, że na powierzchni metalu pojawiają się rdzawe ślady i zacieki, które powoli zajmują jej kolejne fragmenty?

Co to jest korozja i jakie są rodzaje korozji?

Korozja to inaczej proces niszczenia metali oraz ich stopów pod wpływem czynników środowiskowych. Określenie pochodzi z łaciny i dosłownie oznacza „zżeranie”.  Podstawowe rodzaje korozji to:

Jak zapobiegać korozji– korozja chemiczna i korozja elektrochemiczna,

– a także korozja mikrobiologiczna oraz korozja fizyczna.

Do powstawania korozji chemicznej dochodzi wskutek bezpośredniej reakcji metalu z gazem, czyli np. tlenem zawartym w powietrzu, jednak bez udziału wody. Z kolei aby pojawiła się korozja elektrochemiczna, potrzebna jest woda. To właśnie ten rodzaj korozji – elektrochemicznej – najbardziej zagraża powierzchniom metalowym użytkowanym na zewnątrz, przede wszystkim na posesjach naszych domów.

Przy klasyfikacji możemy wziąć pod uwagę również czynniki środowiskowe i wyodrębnić korozję atmosferyczną (to także korozja chemiczna, ponieważ powstaje wskutek kontaktu z powietrzem i rozpuszczonymi w nim gazami; istotne jest, czy metal jest użytkowany w atmosferze wiejskiej, miejskiej czy morskiej), wodną (szczególnie w przypadku kwaśnych opadów) oraz glebową (zachodzi szybciej, jeśli w glebie rozpuszczonych jest więcej soli mineralnych).

Co to jest korozja i jak jej zapobiegać?

Przede wszystkim musimy z uwagą dobrać produkt do metalu na zewnątrz, a przy tym zadbać o prawidłowe i bardzo dokładne przygotowanie powierzchni do malowania.

Możemy albo sięgnąć po produkt typu 3 w 1, czyli taki, który pełni jednocześnie rolę warstwy podkładowej, nawierzchniowej i dekoracyjnej oraz zapewnia niezbędną ochronę przed korozją, albo pokryć metal odpowiednim podkładem, a następnie farbą. Przykładem wielofunkcyjnego i odpornego na działanie różnorodnych czynników atmosferycznych wyrobu jest Nobiles Stalochron. Co ciekawe możemy nakładać go bezpośrednio na rdzę – warstwa produktu zapobiegnie dalszemu rozwojowi korozji.

Niektórzy preferują kompleksowe rozwiązania typu podkład plus farba. To również sprawdzona metoda zapobiegania korozji! Musimy jedynie pamiętać, aby w pierwszej kolejności wybrać farbę, która spełni nasze wymagania, a następnie to do niej dopasować podkład. Np. emalia Nobiles Chlorokauczuk, która tworzy elastyczne, a przy tym odporne na czynniki zewnętrze powłoki, jeszcze skuteczniej zabezpieczy metal, jeśli zaaplikujemy ją na powierzchnię pomalowaną podkładem ftalowym Nobiles Nobikor.klasa korozyjności a wybór odpowiedniej farbry do metalu

Zapobieganie korozji = prawidłowe przygotowanie powierzchni do malowania

Nie ma mowy o skutecznym zapobieganiu lub walce z korozją, jeśli nie przyłożymy się do etapu przygotowania powierzchni do malowania. W tym celu musimy dokładnie oczyścić metalowe elementy ze zgorzeliny i luźnych, niezwiązanych z podłożem warstw farby oraz usunąć luźne warstwy rdzy. Kolejne etapy to mycie i odtłuszczanie powierzchni oraz jej zmatowienie i odpylenie.

 

Co to jest korozja? Nawet nie będziemy musieli się nad tym zastanawiać, jeśli tylko sięgniemy po dobre, sprawdzone produkty już podczas pierwszego malowania. Jeżeli zaś zignorujemy problem, możliwe, że po kilku sezonach, nasze ogrodzenie czy metalowe elementy ogrodowej architektury wkrótce będą się nadawały już tylko do wymiany.

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok