Malowanie aluminium krok po kroku

Malowanie aluminium jest łatwe i nie wymaga specjalnych umiejętności czy profesjonalnych narzędzi. Przeczytaj, jak przeprowadzić czyszczenie aluminium oraz o czym pamiętać podczas renowacji elementów aluminiowych.

Z uwagi na dużą odporność na korozję aluminium jest materiałem chętnie wykorzystywanym m.in. do produkcji profili okiennych, stolarki drzwiowej czy rynien. Powierzchnie aluminiowe zazwyczaj nie potrzebują renowacji przez całe lata. Podstawowe zabiegi renowacyjne są jednak łatwe do przeprowadzenia. Aby odświeżyć wygląd elementów, wystarczy czyszczenie oraz malowanie aluminium. Dobrej jakości farby do aluminium pozwalają na odnowienie warstwy ochronnej i tym samym przedłużenie jego żywotności.

Czym pomalować aluminium?

Oczywiście to, na ile skutecznie uda się zabezpieczyć aluminium, zależy m.in. od tego, jaki wyrób zostanie użyty do ponownego malowania. Rodzaj produktu należy dobrać przede wszystkim, do miejsca, w którym jest użytkowana powierzchnia (farba do malowania aluminium we wnętrzach, na zewnątrz lub produkt uniwersalny) oraz czynników, które na nią oddziałują.
Dobrze do malowania aluminium sprawdzi się Nobiles Aqua Mix:

  • nie wymaga stosowania podkładu do aluminium – to gruntoemalia, czyli produkt typu 3 w 1, pełniący rolę gruntu, podkładu oraz emalii;
  • tworzy powłokę odporną na korozję oraz na uszkodzenia mechaniczne;
  • zapewnia trwałość koloru;
  • nadaje się do wymalowań we wnętrzach i na zewnątrz;
  • oprócz aluminium można nią malować cynk i miedź, jak również metalowe powierzchnie żelazne, a ponadto PCV i drewno.

malowanie aluminium

Jak pomalować aluminium? Instrukcja krok po kroku

Krok 1.

Na sukces w malowaniu aluminium oprócz zastosowania produktu wysokiej jakości składa się również prawidłowe i dokładne przygotowanie powierzchni. W pierwszej kolejności oceń stań podłoża oraz oszacuj zakres prac.

Krok 2.

– powłoki w kiepskim stanie
Jeżeli poprzednie powłoki malarskie lub lakiernicze łuszczą się lub odspajają, konieczne jest ich usunięcie. W zależności od wielkości powierzchni, na której pracujesz, użyj papieru ściernego lub szlifierki kątowej. Usuwaj stare warstwy farby dokładnie, ale z wyczuciem, tak aby nie uszkodzić podłoża. Na koniec należy zmatowić odsłoniętą powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym, odpylić ją, umyć oraz oczyścić 1-2% roztworem wodnym amoniaku.
– powłoki w dobrym stanie
Wystarczy, że zmatowisz i odpylisz powłoki, a następnie je umyjesz wodą z dodatkiem delikatnego detergentu.
– nowe, niemalowane podłoże
Przed malowaniem nowej powierzchni również ją należy zmatowić, odpylić i oczyścić 1-2% roztworem wodnym amoniaku.

Krok 3.

W przypadku, gdy nową warstwę farby nakładasz na poprzednie powłoki malarskie, w pierwszej kolejności wykonaj wymalowanie próbne, czyli test produktu na niewielkim i niewyeksponowanym fragmencie powierzchni. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepożądane efekty, jeszcze raz przygotuj powierzchnię do malowania, tym razem całkowicie usuwając poprzednie powłoki.

Krok 4.

To, jak należy malować aluminium, zależy przede wszystkim od wytycznych producenta wyrobu. Nie rozcieńczaj produktu przed malowaniem, jeśli nie jest to zalecane. Jeżeli malujesz gruntoemalią Nobiles Aqua Mix, nakładaj 3 warstwy wyrobu w odstępie co najmniej 6 godzin od naniesienia poprzedniej. Upewnij się, że trudno dostępne fragmenty powierzchni zostały równomierne pokryte farbą. Aby uzyskać lepszy efekt dekoracyjny, przed nałożeniem każdej kolejnej warstwy produktu przeszlifuj powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym.
podkład pod chlorokauczuk

Malowanie aluminium w pytaniach i odpowiedziach

Czym wyczyścić aluminium, aby nie uszkodzić powłok?
Jeśli powłoki są w dobry stanie, wystarczy je zmatowić, odpylić, a następnie umyć wodą z dodatkiem delikatnego detergentu.
Jak wyczyścić aluminium pokryte łuszczącymi się powłokami?
W pierwszej kolejności należy usunąć zniszczone powłoki np. szlifierką lub gruboziarnistym papierem ściernym. Po zmatowieniu podłoża oczyść 1-2% roztworem wodnym amoniaku.
– Kiedy konieczne jest zastosowanie podkładu na aluminium?
Farba podkładowa do aluminium ma za zadanie stworzyć warstwę sczepną do powierzchni aluminiowej, aby uniknąć niepożądanych efektów po aplikacji warstwy nawierzchniowej. Podkład do aluminium jest więc niezbędny, jeśli kolejnym krokiem jest nałożenie warstwy nawierzchniowej, dekoracyjno-ochronnej. Może to być np. podkład do aluminium w sprayu.
Użycie podkładu nie jest konieczne, jeśli do malowania wybrano Nobiles Aqua Mix – dzięki swoim właściwościom emalia może być nakładana bezpośrednio na powierzchnię aluminium.
Czy aluminium można malować farbami do ścian?
Tak, jednak wyłącznie w przypadku, gdy jest to produkt uniwersalny i jego producent dopuszcza takie zastosowanie.
– Jaka metoda malowania aluminium będzie najlepsza?
Aluminium można malować wieloma dostępnymi metodami i narzędziami, m.in. pędzlem, wałkiem, natryskowo. To, które z nich należy wybrać, zależy m.in. od dostępnych akcesoriów, specyfiki malowanej powierzchni, jej wielkości itd. Oczywiście kluczowe są zalecenia producenta zawarte na etykiecie produktu oraz w karcie technicznej.
– Czy malowanie aluminium sprayem to dobry pomysł?
Na rynku dostępne są produkty do nakładania za pomocą różnych narzędzi, a także w formie sprayu. Malowanie aluminium sprayem to jednak zazwyczaj sposób na jego ozdobienie – spray zazwyczaj nie pozwala na osiągnięcie odpowiednio grubej warstwy ochronnej.

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok