Bezpłatna infolinia: +48 800 154 075
Ponoć pierwsze wrażenie kształtuje się w ciągu 5 sekund. To bardzo krótki, ale znaczący moment, który zaważy na późniejszym odbiorze danego miejsca, obiektu czy osoby. Jeśli chcemy, aby nasza posesja prezentowała się dobrze już od pierwszej chwili, zastanówmy się, na co najpierw zwróci uwagę gość lub przypadkowy przechodzień. Głęboki kolor dachu, zadbana fasada budynku, przemyślany ogród – owszem, to też się liczy. Jednak jeśli wierzyć zasadzie pierwszego wrażenia, najważniejsza jest brama. Zadbajmy o to, aby wyglądała pięknie – pozbądźmy się śladów rdzy i pomyślmy o malowaniu.
Pamiętajmy, że użytkowany na zewnątrz metal jest narażony na oddziaływanie czynników atmosferycznych, promieniowania UV, skosów ciśnienia i zmiennych temperatur. Jeśli dojdzie do uszkodzenia zabezpieczającej powierzchnię powłoki, może dojść do powstania korozji. Pierwsze ślady rdzy, nieestetyczne zacieki oraz łuszcząca się warstwa farby poinformują nas o tym, że metalowe elementy nie są w najlepszym stanie, jednak jeszcze nie jest za późno, aby je naprawić. Czas na remont i malowanie bramy wjazdowej.
Przed malowaniem bramy
Zanim rozpoczniemy malowanie bramy starannie przygotujmy podłoże. W pierwszej kolejności powinniśmy pozbyć się luźnej warstwy rdzy za pomocą ścierania drucianą szczotką lub dłutowania. Usuńmy również stare, łuszczące się i słabo przyczepne do podłoża powłoki malarskie – pomoże nam w tym szczotka lub szpachelka budowlana. Po odpyleniu powierzchni należy ją oczyścić z zabrudzeń oraz plam, śladów oleju i smarów, a także nalotów organicznych. Najczęściej wystarczy umyć bramę wodą z dodatkiem detergentu. Konieczne będzie także nadanie szorstkości gładkiej metalowej powierzchni za pomocą papieru ściernego, dzięki czemu nowa warstwa farby uzyska lepszą przyczepność. Na koniec odpylamy powierzchnię i jeszcze raz myjemy ją czystą wodą. Kiedy wyschnie, jest gotowa do malowania.
Jaka farba do bramy?
Zastanówmy się, jaka farba do bramy wykonanej z metalu będzie najlepsza. Jeśli naszym priorytetem jest zabezpieczenie podłoża przed rdzą, ponadto chcemy ochronić je przed oddziaływaniem różnorodnych czynników atmosferycznych, możemy sięgnąć po rozwiązanie systemowe, czyli zestaw, na który składa się podkład oraz farba nawierzchniowa, lub produkt pełniący kilka funkcji, typu 3 w 1.
Jeśli zależy nam na skutecznym kompletnym zabezpieczeniu metalu podczas malowania bramy wjazdowej, postawmy na połączenie dwóch produktów, z których każdy ma inną rolę. Jakieś przykłady? Emalia Nobiles Chlorokauczuk ochroni podłoże przed pojawieniem się rdzy oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Co interesujące, zapewnia 4 razy większą odporność na uderzenia niż wymaga tego norma PN-C-81608 dla emalii chlorokauczukowych. Tworzy elastyczne, doskonale kryjące powłoki. Najlepsze rezultaty osiągniemy, jeśli nałożymy ją na powierzchnię uprzednio zagruntowaną antykorozyjnym podkładem ftalowym Nobiles Nobikor. Wyróżnia się on bardzo dobrą przyczepnością do podłoża, zapewnia ponadto jego ochronę nawet przy dużych zmianach temperatur (od -20°C do +50°C). Pamiętajmy jednak, że podkład sprawdzi się wyłącznie w przypadku niemalowanej wcześniej bramy lub gdy usunęliśmy z niej poprzednie powłoki malarskie – w innej sytuacji stosujemy tylko farbę nawierzchniową Nobiles Chlorokauczuk.
Jako farby na bramę możemy użyć też Nobiles Stalochronu. Łączy w sobie właściwości podkładu, warstwy nawierzchniowej – dekoracyjnej – oraz preparatu antykorozyjnego. Oznacza to, że dzięki jednemu produktowi jesteśmy w stanie zapewnić powierzchni bardzo wysoką ochronę. To ponadto zdecydowanie szybszy sposób na renowację metalu.
Malowanie bramy wjazdowej: krok po kroku
Jeśli brama wjazdowa jest już pokryta warstwą farby, której nie musieliśmy usunąć podczas przygotowań, najpierw wykonajmy wymalowanie próbne na małej powierzchni. Dzięki temu upewnimy się, że obie powłoki są kompatybilne, a nowa warstwa farby nie zacznie się łuszczyć. Jeśli nie dojdzie do powstania niepożądanego efektu, możemy przystąpić do malowania właściwego.
Prace przeprowadźmy w ciepły, pogodny dzień. Temperatura otoczenia i malowanej powierzchni powinna wynosić od około +5°C do +30°C, wilgotność powietrza nie może natomiast przekraczać 80%. Farbę Nobiles Stalochron nanosimy w 2 grubych, ale równomiernych warstwach, w odstępie 6 godzin.
Jeśli zaś wybraliśmy rozwiązanie systemowe, nakładamy najpierw jedną warstwę podkładu. Po jego wyschnięciu, czyli po ok. 20 godzinach, należy przeszlifować powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym oraz usunąć powstały pył i kurz. Wymalowanie emalią Nobiles Chlorokauczuk wykonujemy po 48 godzinach, w 2 warstwach – w odstępie do 1 godziny (czyli metodą mokro na mokro) lub po wysezonowaniu poprzedniej warstwy, ale nie wcześniej niż po 3 dniach.
Malowanie bramy nie jest trudne, z łatwością poradzimy sobie z tym sami. To przykład drobnych prac, które przynoszą bardzo dobry efekt – odnowiona brama wjazdowa na pewno zrobi świetnie pierwsze wrażenie na odwiedzających nas gościach.
Nobiles Chlorokauczuk przeznaczona jest do ochronno-dekoracyjnego malowania powierzchni: stalowych, żeliwnych i betonowych na zewnątrz.
Emalia chlorokauczukowa do betonu i metalu
Wykończenie
połysk
Wydajność
do 12 m2/l
Farba podkładowa do metalu Nobiles Nobikor: zabezpieczenie przed korozją i doskonała przyczepność. Podkład idealny pod produkty ftalowe i chlorokauczukowe
Antykoryzyjny podkład ftalowy do metalu, farba ftalowa do gruntowania
Wykończenie
matowe
Wydajność
do 12 m2/l
Nobiles Stalochron: farba antykorozyjna bezpośrednio na rdzę! Przeznaczona do malowania metalu i stali. Wysoce odporna na czynniki atmosferyczne, uszkodzenia
Farba antykorozyjna do metalu, do stali, farba na rdzę, farba młotkowa
Wykończenie
młotkowy
Wydajność
do 9 m2/l