Renowacja i malowanie felg stalowych krok po kroku

Wcale nie musisz wyrzucać starych i nieco pordzewiałych felg. Oddawanie ich do profesjonalnego czyszczenia również nie jest konieczne – tym bardziej, jeśli priorytetem są dla Ciebie koszty. Renowację felg stalowych możesz przeprowadzić samodzielnie, w zaciszu własnego garażu.

Na ostateczny obraz składają się szczegóły. Podobnie jest w przypadku samochodu. Gdzieniegdzie łuszczy się farba, karoseria poprzetykana jest rysami, pojawiły się też pierwsze ogniska rdzy? Do renowacji pojazdu należy podejść kompleksowo, nie można zapomnieć o żadnym z elementów. Zabiegom odmładzającym dobrze jest poddać także felgi, inaczej będą przypominać, że pojazd lata świetności ma już za sobą. Malowanie felg stalowych pozwoli przywrócić ich dobry wygląd.

Samodzielne malowanie felg stalowych?

Mimo iż na rynku pojawiła się ogromna liczba serwisów zajmujących się tego typu usługami, czyszczenie oraz malowanie felg stalowych to zabieg, który można wykonać bez pomocy profesjonalisty.
Za regeneracją felg stalowych samodzielnie przemawia przede wszystkim czynnik ekonomiczny. Jeśli nie chcesz inwestować w renowację czy też nie masz na to przeznaczonego budżetu, zaplanuj czyszczenie felg stalowych oraz ich odnawianie w swoim własnym garażu. Miej jednak na uwadze, że zabiegi przeprowadzone samodzielnie i bez profesjonalnych narzędzi mogą nie dadzą aż tak dobrego rezultatu, jak odnawianie felg w salonie. Najlepiej potraktować to jako doraźne działania naprawcze, które pozwalają zapobiec powiększaniu się uszkodzeń bądź dalszemu rozwojowi korozji.

Dlaczego odnawianie felg stalowych jest konieczne?

Felga to element, który dość łatwo uszkodzić. Wszelkie rysy sprawiają, że przerwaniu ulega ciągłość warstwy ochronnej, zabezpieczającej metal przed oddziaływaniem warunków zewnętrznych – w ubytki lakieru wnika woda, co z kolei prowadzi do pojawienia się i rozwoju korozji. Oznacza to, że jeśli zbagatelizujemy nawet niewielkie uszkodzenie, po pewnym czasie będziemy musieli zaplanować gruntowną, znacznie bardziej pracochłonną renowację stalowych felg.

>>>>>>Kliknij, aby dowiedzieć się, jak zabezpieczyć stal przed korozją<<<<<<

Malowanie felg stalowych – jaka farba się sprawdzi?

Jaka farba do felg stalowych będzie najlepsza? Produkt musi spełniać szereg wymagań, co wynika ze specyficznego zastosowania. Po pierwsze, należy szukać wyrobu tworzącego powłoki odporne na kontakt z wodą, uderzenia, działanie soli oraz olejów napędowych i benzyny. Po drugie, niezbędna jest także odporność na działanie innych czynników atmosferycznych, ale i mechanicznych. Po trzecie, istotny jest kolor i wykończenie powłoki. Warto polecić przede wszystkim ftalową emalię Nobiles Felga, przeznaczoną do ochronnego i dekoracyjnego malowania felg samochodowych, charakteryzującą się bardzo dobrą przyczepnością do podłoża. Jest dostępna w kolorze srebrnym – w półpołysku i metalicznym efekcie.

Jak pomalować felgi stalowe krok po kroku

Krok 1. Zanim przystąpisz do odnawiania felg stalowych przygotuj miejsce przeznaczone do przeprowadzenia prac – garaż lub warsztat, niezbędne akcesoria i narzędzia oraz wymontowane koła. W warunkach domowych nie musisz zdejmować opon.
Krok 2. Oczyść felgi z resztek starej, łuszczącej się powłoki oraz innego wadliwego materiału, jak zgorzelina, luźna rdza, olej i smar.
To dobry moment na naprawę płytkich rysek oraz miejsc, w których poprzednia powłoka nie trzyma się już zbyt dobrze. Zeszlifuj je za pomocą klocka szlifierskiego i/lub papieru ściernego, najpierw grubo-, a następnie drobnoziarnistego. Całość na koniec należy zmatowić papierem drobnoziarnistym, aby zwiększyć przyczepność nowej powłoki.
Jeśli nie usuwasz poprzednich powłok, wystarczy, że przeszlifujesz i umyjesz powierzchnię.
Krok 3. Umyj i odtłuść powierzchnię – za pomocą czyściwa technicznego. Odtłuszczacz nałóż na całą powierzchnię felgi (nie tylko na powierzchnię renowacji), a następnie usuń go za pomocą czystej, suchej szmatki.
Krok 4. Dokładnie zabezpiecz ogumienie – w tym celu oklej felgę dookoła taśmą malarską, a koła opony zabezpiecz papierem lub folią.
Krok 5. Odkurz garaż oraz oczyść miejsce, w którym zamierzasz malować. Malowanie felg stalowych najlepiej przeprowadzić na podłożu zabezpieczonym folią lakierniczą.
Krok 6. Przed malowaniem felg stalowych farbą sięgnij po grunt i zabezpiecz odsłonięte fragmenty powierzchni, z których zeszlifowano warstwę lakieru (lub całą powierzchnię). Sprawdzi się tu Nobiles Nobikor.
Krok 7. Pora na malowanie felg stalowych. Najlepsze rezultaty osiągniesz dzięki 1-2 warstwom produktu. Do nakładania farby do felg stalowych Nobiles Felgi użyj pędzla, najlepiej z włosia naturalnego lub mieszanego. W pierwszej kolejności preparatem pokryj trudniej dostępne miejsca, następnie maluj całość pewnymi, długimi ruchami pędzla. Do większych powierzchni możesz użyć również wałka (z runa naturalnego lub mieszanego). Upewnij się, że rogi i krawędzie są dobrze pomalowane. Drugą warstwę farby możesz nałożyć po około 24 godzinach od poprzedniej.

Jak odnowić felgi stalowe? Pytania i odpowiedzi

  • Malowanie felg stalowych pędzlem czy wałkiem?

Pamiętaj, że najważniejsze są zalecenia producenta. Przed malowaniem należy zapoznać się z etykietą wyrobu lub jego kartą techniczną. Znajdziesz tu szczegółowe informacje dotyczące narzędzi czy technik malowania.

  • Czy malowanie felg stalowych pistoletem wchodzi w grę?

Tak, jeśli tylko taka wzmianka znajduje się w karcie technicznej farby. Do malowania farbą do felg stalowych Nobiles należy użyć pędzla lub wałka.

  • W jakich warunkach malować felgi stalowe?

W przypadku farby do felg Nobiles Felgi zakres temperatury wynosi od +10˚C do +30˚C. wilgotność względna powietrza nie może być wyższa niż 80 proc.

Samodzielna renowacja felg stalowych może opłacać się bardziej niż kupno nowych. Regeneracja felg to dobry sposób na odmłodzenie naszego auta.

Sprawdź też:

>>>>>>Jak zabezpieczyć stal przed korozją<<<<<<

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok