Farba podkładowa czy grunt do ścian – co wybrać do gruntowania?

Grunt do ścian czy farba podkładowa? Co zda egzamin w przypadku odnawianych ścian? Takie pytania zadajemy sobie zarówno przy okazji remontu, jak i wykończania nowych ścian. Zanim rozpoczniesz prace, poznaj różnice pomiędzy gruntem a farbą podkładową.

To, czy lepsza będzie farba podkładowa, czy może grunt pod farbę, zależy przede wszystkim od stanu podłoża oraz momentu, w którym przeprowadzane jest malowanie. Gotowy wzór działania w zasadzie nie istnieje. Przeczytaj, kiedy należy przeprowadzić gruntowanie ścian, a kiedy wystarczy nałożenie warstwy podkładowej.

Farba gruntująca, farba podkładowa czy grunt?

W sklepach znajdziesz całą gamę produktów do gruntowania ścian. Mogą mieć one różne nazwy, ale pełnić w zasadzie tą samą lub podobną funkcję, czyli przede wszystkim wzmacniać i stabilizować podłoże, jednocześnie przygotowując je na aplikację wyrobów nawierzchniowych. Oto parę przykładów:

  • grunt do ścian,
  • farba gruntująca,
  • emulsja gruntująca.
  • To, w jakiej sytuacji ma zastosowanie dana nazwa, zależy przede wszystkim od producenta oraz przyjętego przez niego kryteriów. Najprostszym i najjaśniejszym określeniem jest: grunt.
    Co zaś z określeniem „farby podkładowe”? Nazwę tą zazwyczaj stosuje się do produktów o „lżejszym” działaniu, które również mają za zadanie przygotować podłoże do dalszych prac. Przeważnie jednak farba podkładowa nie wzmacnia i nie stabilizuje podłoża w takim stopniu, co grunt czy preparat gruntujący.

    Kiedy grunt pod farbę?

    Gruntowanie ścian przed malowaniem to zabieg, który należy wdrożyć przede wszystkim w przypadku, gdy podłoże jest niestabilne, skredowane, silnie nasiąkliwe. Dobrej jakości preparat gruntujący wnika głęboko w ścianę, wzmacniając ją i stabilizując. Ponadto zmniejsza nasiąkliwość wodą, redukuje pylistość podłoża, poprawia przyczepność farb oraz zwiększa ich wydajność. Przykładem takiego produktu jest Nobiles Nobigrunt. Na ścianie zostawia transparentny, biały ślad, który ułatwia wizualną kontrolę procesu gruntowania.
    Panuje przekonanie, że gruntowanie ściany jest konieczne także przed pierwszym malowaniem powierzchni oraz w sytuacji, w której z podłoża usunięto poprzednie powłoki malarskie. To jednak zależy od paru czynników, m.in. stanu podłoża oraz przede wszystkim zaleceń producenta. Najważniejszych informacji dotyczących gruntowania i malowania ściany szukaj w karcie technicznej farby wybranej do malowania. Oznacza to, że obowiązuje tu określona kolejność: najpierw kupujesz farbę, a następnie dobierasz grunt do farby. Jeśli w karcie technicznej farby producent zaleca, aby przed malowaniem na niemalowaną wcześniej ścianę nałożyć warstwę gruntu, tak właśnie należy zrobić. Jeśli nie, najczęściej wskazane jest nałożenie warstwy podkładowej.
    Zastosowanie gruntu pod farbę nie jest zaś zalecane, jeśli mamy do czynienia z malowanymi już powierzchniami, które dodatkowo są w dobrym stanie (np. w celu odświeżenia koloru). Wyrób nie przeniknie przez poprzednią powłokę malarską, a zamiast tego osiądzie na powierzchni ściany. Oznacza to, że gruntowanie nie spełni swojego zadania, tzn. grunt nie będzie miał możliwości wniknąć w podłoże i je wzmocnić.

    Grunt czy farba podkładowa?

    Kiedy zaś konieczne jest zastosowanie farby podkładowej? Obowiązuje tu taka sama zasada: bezwzględnie kieruj się kartą techniczną farby właściwej. Np. w karcie popularnej farby do ścian Nobiles Pory Roku znajdziesz informacje, że w przypadku, gdy prace przeprowadzane są na niemalowanym lub niejednolitym podłożu, należy nałożyć na nie warstwę podkładową z farby Nobiles Super Akryl, rozcieńczonej 10-20% dodatkiem wody pitnej. Podobnie, jeśli do malowania właściwego zamierzasz użyć farby Nobiles Super Akryl (Nobiles Super Akrylu używasz wtedy zarówno jako białej farby podkładowej, jak i produktu docelowego.

    Kiedy gruntowanie ściany przed malowaniem nie jest konieczne?

    Gruntowanie lub nakładanie warstwy podkładowej można pominąć, jeśli podłoże było już wcześniej malowanie farbami emulsyjnymi, a powierzchnia jest jednolita, poza tym dobrze przyczepna i niepyląca. Wtedy ścianę przed malowaniem wystarczy dokładnie umyć i osuszyć.
    Każdorazowo należy się kierować zaleceniami producenta zawartymi w karcie technicznej produktu. Znajdziesz w niej podpowiedź, jaki wyrób należy zastosować w danej sytuacji oraz jaki produkt będzie kompatybilny z wybraną farbą.

    Jak przeprowadzić gruntowanie przed malowaniem?

    Kluczowe jest dokładne i prawidłowe przygotowanie podłoża do gruntowania. Tynki muszą być wysezonowane, suche, czyste oraz wolne od uszkodzeń czy łuszczących się powłok. Należy zwrócić uwagę również na warunki otoczenia, odpowiednią temperaturę oraz wilgotność w pomieszczeniu.
    Jeśli do gruntowania wybrano Nobiles Nobigrunt, nie należy rozcieńczać wyrobu. Nakładaj jedną lub dwie warstwy produktu, w zależności od chłonności podłoża, w odstępie 3 godzin (drugą nałóż poprzecznie w stosunku do poprzedniej). Kolor gruntu pomoże Ci kontrolować postęp prac.
    Jeśli zamierzasz użyć podkładu z farby Nobiles Super Akryl, w pierwszej kolejności rozcieńcz ją odpowiednią, zalecaną ilością wody pitnej i wymieszaj ją. Nałóż jedną warstwę farby, aplikuj ją wałkiem lub pędzlem.

    Jaki grunt pod malowanie? Grunt czy inny produkt? A może gruntowanie farbą? Przygotowywanie ścian do malowania to nie czarna magia. Wystarczy zastosować się do zaleceń producenta, a na pewno osiągniesz dobre rezultaty.

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok