Malowanie ścian farbą akrylową

Malowanie farbą akrylową to zadanie, z którym poradzimy sobie nawet podczas pierwszego samodzielnego remontu. Jedną z największych zalet tego typu produktów jest bowiem „łatwość w obsłudze”. Sprawdź, na co zwrócić uwagę oraz jak pomalować wnętrze krok po kroku.

Farby akrylowe należą do gamy produktów wodorozcieńczalnych, dyspersyjnych. Oznacza to, że rolę rozpuszczalnika pełni tu woda. Dzięki temu emulsje akrylowe mają niższy poziom uciążliwego zapachu oraz mniejszy wpływ na środowisko niż produkty rozpuszczalnikowe. Są neutralne dla domowników – pomieszczenia można użytkować krótko po zakończeniu malowania. Jednak tym, za co najbardziej je cenimy, jest bardzo dobre krycie oraz łatwość aplikacji.

Malowanie farbą akrylową: dlaczego warto?

Malowanie ścian farbą akrylową to dobry pomysł, jeśli mamy do czynienia z podłożami cementowo-wapiennymi, betonowymi, gipsowymi lub kartonowo-gipsowymi. Dobierając farbę, należy zwrócić uwagę również na specyfikę pomieszczenia. Mimo iż emulsje akrylowe są odporne na delikatne zmywanie z użyciem wody, nie powinniśmy ich stosować do tzw. pomieszczeń mokrych, w których ściany są narażone na długotrwały kontakt z wilgocią. Do wnętrz wymagających, jak kuchnia czy łazienka, polecane są za to farby lateksowe. Malowanie farbą akrylową jest z kolei wskazane m.in. w przypadku sufitów oraz pomieszczeń mniej podatnych na zabrudzenia, jak sypialnia czy pokój dzienny.

Jedną z największych zalet tych produktów jest łatwa aplikacja oraz krótki czas schnięcia. Malowanie farbą akrylową to czysta przyjemność: emulsja dobrze się rozprowadza, zapewniając przy tym doskonałe krycie. Dobra jakościowo farba nie blaknie ani nie żółknie pod wpływem promieniowania UV. Wybierając farbę, warto sięgnąć po produkt, który będzie wyróżniał się także mikroporowatą strukturą. Dzięki temu powłoka umożliwi oddychanie ścian. Na jakie nazwy warto zwrócić uwagę? Na pewno Nobiles Super Akryl wyróżniającą się doskonałym kryciem. Podobnie Nobiles Białą Plus, która ponadto jest dostępna w ponad 200 wariantach kolorystycznych z mieszalnika. Możemy sięgnąć również po Nobiles Białą Akrylową.

Malowanie farbą akrylową: przygotuj podłoże

Jak malować farbą akrylową, aby osiągnąć świetny efekt? Kluczowe jest tu nie tylko samo malowanie, co odpowiednie przygotowanie podłoża. W przypadku podłoży wcześniej już malowanych należy usunąć powłoki farb wapiennych, klejowych czy słabo przyczepnych, a następnie dokładnie umyć ściany i pozostawić je do wyschnięcia. Powierzchnię oczyszczamy również z zanieczyszczeń mogących wpłynąć na przyczepność farby, jak tłuste plamy i naloty – zmywamy je wodą z dodatkiem środka myjącego. Następnie usuwamy zagrzybienia, stosujemy odpowiedni środek grzybobójczy. Po ponownym umyciu ściany czystą wodą wypełniamy wszelkie nierówności i uszkodzenia masą szpachlową, dobraną do rodzaju podłoża, wyrównujemy je i odpylamy.

Podkład pod farbę akrylową: czy jest niezbędny?

Wiele osób planujących pierwsze malowanie lub remont zastanawia się, czy wymagane jest stosowanie podkładu pod farbę akrylową. Jeśli podłoże było już wcześniej malowane farbami emulsyjnymi, a jego powierzchnia jest jednolita, dobrze przyczepna i niepyląca, nie ma potrzeby gruntowania. Z kolei w przypadku ścian niemalowanych lub niejednolitych konieczne będzie nałożenie warstwy podkładowej z farby, którą planujemy przeprowadzić malowanie właściwe (farbę, np. Nobiles Biała Akrylowa, rozcieńczamy wtedy 10% dodatkiem wody pitnej). Gruntujemy zaś podłoża silnie nasiąkliwe lub pyliste, np. gipsowe. Zadanie spełni z pewnością Nobiles Nobigrunt.

Jak malować farbą akrylową?

Pamiętajmy, że oprócz odpowiedniego przygotowania powierzchni do malowania, ważne są również warunki, w których przeprowadzamy prace. Temperatura powietrza oraz ściany powinna wynosić od +10°C do +28°C, wilgotność nie może zaś przekraczać 80%. Farbę akrylową nakładamy za pomocą pędzla z włosia syntetycznego lub wałka z runa naturalnego o długości runa od 10 do 18 mm. Malujemy w dwóch warstwach, w odstępie 2 godzin pomiędzy jedną a drugą. Na pędzel lub wałek pobieramy obfitą, ale równomierną warstwę farby.

Jeśli naszym priorytetem jest doskonałe krycie i bogata gama kolorów, produkty akrylowe zdadzą egzamin śpiewająco. Dzięki nim szybko przeprowadzimy prace – łatwo się nakładają i wyróżniają się dobrym kryciem, malowanie ścian zajmie nam więc zaledwie jeden dzień.

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok