Bezpłatna infolinia: +48 800 154 075
Malowanie w niskiej temperaturze? Niektórzy z góry odrzucają ten pomysł, inni chętnie planują prace na sezon zimowy. Czy przeprowadzanie remontu zimą to dobre rozwiązanie? Czy może lepiej poczekać aż się ociepli? Eksperci Nobiles rozwiewają wątpliwości.
Malowanie w niskiej temperaturze: tylko jak niskiej?
Malowanie zimą czy latem? W upalny czy chłodny dzień? A może deszczowy? Nie musimy zgadywać. Informacji dotyczących warunków malowania należy szukać w karcie technicznej danego produktu. Obowiązuje tu zatem zasada: najpierw wybieramy i kupujemy farbę, następnie to do jej wymagań dostosowujemy warunki w pomieszczeniu. Jeśli planujemy malowanie farbą Nobiles Pory Roku, musimy pamiętać, że temperatura otoczenia i malowanej powierzchni nie powinna spadać poniżej 10°C. Kluczowa jest również wilgotność względna powietrza – nie może przekraczać 80%.
Dlaczego to takie istotne? Powłoka osiągnie zadeklarowane parametry techniczne i wytrzymałościowe tylko i wyłącznie wtedy, gdy zostanie nałożona w prawidłowy sposób oraz w odpowiednich warunkach. Przy niższej minimalnej wymaganej temperaturze powłoka malarska będzie wysychać wolniej, podobnie w przypadku podwyższonej wilgotności; poza tym na powierzchni mogą pojawić się pęcherzyki.
Malowanie w zimie: o czym należy pamiętać?
Czy zatem malowanie zimą to dobry pomysł? Jak najbardziej. Należy jedynie przestrzegać kilku podstawowych reguł. Niezależnie od tego, kiedy przeprowadzamy prace, musimy zapewnić stabilne warunki w pomieszczeniu. Podczas nakładania farby oraz wysychania powłoki nie powinno dochodzić do gwałtownych i znacznych zmian temperatury czy wilgotności. Zimy są coraz łagodniejsze, a temperatura często wzrasta powyżej 5 czy 10°C, mimo to lepiej nie malować przy otwartych oknach, inaczej może dojść do szybkiego spadku temperatury we wnętrzu. Z drugiej strony nie należy również przekręcać termostatu na najwyższy poziom, inaczej w pomieszczeniu będzie za gorąco. Optymalna temperatura to od ok. 18 do 23°C.
Musimy pamiętać też o wentylacji, aby praca w pomieszczeniu była komfortowa i bezpieczna. Jak już ustaliliśmy, otwieranie okien i wietrzenie nie zawsze wchodzi w grę, nie rezygnujmy jednak z ich rozszczelniania. Możemy też uchylić okno w innym pomieszczeniu.
Malowanie zimą? Dlaczego by nie?! Warto wykorzystać krótsze dni, które i tak nie zachęcają do aktywności na zewnątrz i sprawiają, że wolimy zaszyć się we wnętrzu własnego domu. Mimo iż remonty najchętniej planujemy na sezon letni lub wczesną jesień, malowanie w zimie wcale nie jest takim złym pomysłem.