Rodzaje farb: jaką wybrać do malowania ścian?

Na rynku dostępne są przeróżne rodzaje farb, a Ty nadal nie wiesz, jaką wybrać do malowania ścian? Poznaj właściwości farb do wnętrz i zdecyduj, jaka sprawdzi się najlepiej.

Różne nazewnictwo, odmienne właściwości, wydajność i stopień krycia. Na sklepowych półkach znaleźć można całe dziesiątki rodzajów farb, nic więc dziwnego, że możemy mieć trudność z dokonaniem dobrej decyzji. Jaką farbę wybrać? Jaka najlepiej sprawdzi się we wnętrzu? Podpowiadamy!

Jaką farbę wybrać do malowania ścian?

Podstawowa zasada brzmi: farbę dobieramy do rodzaju malowanej powierzchni, warunków otoczenia oraz czynników, które oddziaływać będą na powłokę. Zanim udamy się na zakupy, powinniśmy odpowiedzieć na kilka banalnych pytań. Z czego wykonane jest lub w jaki sposób zostało wykończone podłoże? Jakie warunki panują w pomieszczeniu? Czy powłoka będzie narażona na podwyższoną wilgotność lub na zabrudzenia? Czy może naszym priorytetem jest dobre krycie oraz bogata paleta kolorów? Jakie farby do wnętrz będą najlepsze?

Rodzaje farb do malowania ścian

Na początku warto poświęcić chwilę na rozróżnienie poszczególnych rodzajów farb. Najpopularniejsze są emulsje lateksowe oraz akrylowe, które możemy zaliczyć do grona produktów wodorozcieńczalnych. Oznacza to, że rolę rozcieńczalnika odgrywa tu woda. Dzięki temu emulsje lateksowe i akrylowe wyróżniają się niższym poziomem uciążliwego zapachu niż np. wyroby rozpuszczalnikowe.

W składzie obu emulsji znajdziemy również żywice. Wbrew temu, co sugeruje nam nazwa, produkt lateksowy nie zawiera lateksu, a emulsje żywiczne. Dzięki temu farba jest gładka, pozwala na uzyskanie jednolitej, równej i dobrze kryjącej, dodatkowo bardziej wytrzymałej (np. na szorowanie) powłoki. Emulsja akrylowa również zawiera żywicę, jednak nieco mniej niż lateksowa.

Jaka farba do ścian – co wybrać?

Wyroby lateksowe i akrylowe uznawane są za jedne z najlepszych farb do ścian wewnętrznych. Jeśli zależy nam na estetycznie odnowionych ścianach, a dodatkowo długotrwałym efekcie, wystarczy więc, że wybierzemy farby spośród dwóch wspomnianych rodzajów. Musimy wziąć pod uwagę m.in. warunki panujące w pomieszczeniu oraz usytuowanie powierzchni (ściany czy sufit). Jeżeli wymagamy przede wszystkim bardzo dobrego krycia oraz głębi koloru, sięgnijmy np. po Nobiles Pory Roku. To emulsja lateksowa wyróżniająca się wysokimi walorami dekoracyjnymi oraz czystością barwy. Dodatkowo tworzy powłoki o mikroporowatej strukturze, nieprzepuszczalne dla wilgoci, ale paroprzepuszczalne, czyli pozwalające na tzw. „oddychanie ścian”.

Farby lateksowe uznawane są za trwalsze i odporniejsze, nie oznacza to jednak, że powinniśmy unikać malowania emulsjami akrylowymi. One również pozwalają na stworzenie wytrzymałej, pięknie kryjącej powłoki o mikroporowatej, oddychającej strukturze. Z drugiej strony, jeśli dane pomieszczenie jest narażone na zabrudzenia czy ślady dłoni (przedpokój, przejście komunikacyjne czy też pokój dziecięcy), lepiej pomalować je emulsją lateksową. Akrylowa świetne zaś sobie poradzi w salonie lub sypialni, w których ryzyko zabrudzeń jest mniejsze. Z powodzeniem zastosujemy ją również do malowania sufitów. Wśród farb akrylowych warto polecić m.in. Nobiles Super Akryl (jeśli poszukujemy czystego odcienia bieli oraz produktu o bardzo dobrym kryciu).

Dokonując rozróżnienia pomiędzy podstawowymi rodzajami farb do wnętrz, wymieniamy zazwyczaj emulsje lateksowe i akrylowe. W zasadzie nie potrzebujemy niczego więcej, aby stworzyć piękne, przemyślane i profesjonalnie pomalowane mieszkanie.

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok