Bezpłatna infolinia: +48 800 154 075
Malowanie ścian? Nic trudnego! Aby pomalować ściany wałkiem w sposób profesjonalny i bezbłędny, a przy tym osiągnąć idealne krycie i głębię koloru, wystarczy kierować się kilkoma prostymi zasadami. Przedstawiamy podstawowe techniki malowania ścian wałkiem, które pozwolą nam na szybkie przeprowadzenie prac oraz zagwarantują nam piękny efekt.
Zanim sięgniemy po wałek: przygotowanie podłoża
Pamiętajmy, że podstawą wszelkich prac, technik i metod jest… prawidłowe przygotowanie podłoża. Pożądany, jednolity kolor i równomierne wymalowanie osiągniemy tylko i wyłącznie wtedy, gdy uprzednio dokładnie oczyścimy ściany ze starych, łuszczących się i odspajających od podłoża powłok malarskich, plam, zatłuszczeń oraz pleśni i grzybów. Po umyciu ścian i pozostawieniu ich do wyschnięcia dodatkowo uzupełniamy ubytki i wyrównujemy powierzchnie, następnie zaś odpylamy je i gruntujemy (całość, jeśli usunęliśmy poprzednią warstwę farby, lub tylko jej fragmenty – jeśli musieliśmy oczyścić jedynie fragmenty ścian).
Malowanie ścian wałkiem. Tylko… jakim?
Wybór odpowiedniego narzędzia ma ogromne znaczenie dla uzyskania powłoki o pożądanych parametrach technicznych i estetycznych. Jaki pędzel należy zastosować? Jak się okazuje, rodzaj włosia dobieramy, kierując się specyfiką wyrobu, którym zamierzamy malować ściany.
Obowiązuje nas określona kolejność: najpierw kupujemy farbę, następnie zaś narzędzia do malowania. Wiążących informacji szukajmy w karcie technicznej danego produktu. Np. w karcie farby lateksowej Nobiles Pory Roku możemy przeczytać, że najlepsze rezultaty osiągniemy, jeśli sięgniemy po wałek z runa naturalnego o długości runa 10-18 mm. Jeżeli zaś planujemy pomalować fasadę budynku farbą Nobiles Fasada Silikon Mix, możemy wybrać wałek z nieco dłuższym włosiem, od 10 do 24 mm. Tu również najlepiej sprawdzi się runo naturalne.
Kolejnym kryterium doboru wałka jest stan ścian oraz specyfika wykończenia. Jeśli ściana nie jest idealnie gładka, warto zdecydować się na farbę matową oraz wałek o dłuższym włosiu. Kilkanaście milimetrów zda egzamin w zupełności.
Techniki malowania ścian wałkiem: najważniejsze zasady
Zasada nr 1. Przed rozpoczęciem malowania oczyśćmy wałek z drobinek kurzu, nitek i zabrudzeń, np. za pomocą rolki do ubrań. Następnie warto go zamoczyć w wodzie oraz mocno odsączyć – pozwoli to na wyrównanie jego chłonności.
Zasada nr 2. Po nabraniu farby na wałek należy odsączyć jej nadmiar na kuwecie. Uważajmy, aby nie nakładać na ścianę zbyt dużej ilości wyrobu na raz – gruba warstwa farby może pękać podczas wysychania. Nie bądźmy jednak też zbyt oszczędni, inaczej nie osiągniemy dobrego krycia. Poza tym cienka warstwa wyrobu oznacza zbyt szybkie wysychanie, co z kolei może doprowadzić do powstawania smug.
Zasada nr 3. Malowanie pomieszczenia rozpoczynamy od jego narożnika, następnie kierujemy się ku środkowi. Polecana przez profesjonalistów technika malowania wałkiem polega na nakładaniu farby w literę V, a następnie malowanie w tym samym miejscu pasów pionowych. Dzięki temu pokrywamy farbą większą powierzchnię.
Zasada nr 4. Aby uniknąć nierówności oraz uzyskać jednolitą powłokę, należy malować metodą mokro na mokro (lub mokrego brzegu), czyli nachodzącymi na siebie pasami farby.
Zasada nr 5. Różne techniki malarskie zalecają nam różne podejście do malowania. Niektóre zasady są jednak niezmienne. Np. te dotyczące kierunku malowania. Niezależnie od tego, jakimi wskazówkami się kierujemy, uważajmy, aby podczas nakładania jednej warstwy trzymać się tego samego kierunku, np. od góry do dołu.
Zasada nr 6. Pamiętamy, aby nie przerywać malowania, dopóki nie pokryjemy farbą całej powierzchni, inaczej dany punkt będzie doskonale wyróżniał się na ścianie.
Zasada nr 7. Nie należy dociskać wałka zbyt mocno do ściany – farba może się rozpryskiwać lub ścianie zauważymy odciśnięte brzegi wałka. Starajmy się sunąć wałek swobodnie po podłożu.
Zasada nr 8. Różne techniki malowania ścian wałkiem oraz pędzlem są tu nad wyraz zgodne: nie należy nanosić poprawek na pomalowaną powierzchnię! Jeśli zauważymy smugi czy przebarwienia, będziemy musieli pomyśleć o kolejnej warstwie farby, inaczej ślady włosia lub runa będą widoczne jak na dłoni.
Istnieją różne sposoby malowania ścian wałkiem, możemy je jednak streścić jednakowo: należy nakładać farbę dokładnie, równomiernie oraz równymi, nachodzącymi na siebie pasami. Wałek to sprytne, wygodne w obsłudze narzędzie, które w ogromnej mierze ułatwia nam prace.