Czy trzeba gruntować ściany przed malowaniem i renowacją?

Gruntowanie przez malowaniem w niektórych przypadkach jest absolutnie niezbędne, w innych zaś zupełnie zbyteczne. Kiedy trzeba gruntować, a kiedy można malować ściany bez gruntowania?

Od czego należy uzależnić decyzję o gruntowaniu ścian? Czy ściany trzeba gruntować przed każdym malowaniem? Gruntowanie ścian przed gładzią? A przed tapetowaniem? Ten zabieg niepotrzebnie wywołuje tyle wątpliwości! Ekspert Nobiles tłumaczy, co należy wiedzieć o gruntowaniu.

Po co gruntować ściany?

Grunt to swego rodzaju produkt naprawczy. Gruntowanie ścian to zabieg, który pozwala na wyrównanie chłonności i wzmocnienie podłoża. Środek do gruntowania ścian wnika w ich strukturę, ujednolica fakturę i wiąże luźne ziarna podłoża. Pozytywnie wpływa to m.in. na poprawienie przyczepności nakładanej farby oraz sprawia, że wymalowanie daje lepsze rezultaty estetyczne.
Gruntowanie ścian wskazane jest m.in. przed malowaniem, jednak nie w każdej sytuacji. Można wymienić też parę innych przypadków, w których należy sięgnąć po grunt.

Czym gruntować ściany?

Wybór odpowiedniego produktu jest kluczowy dla powodzenia całego procesu. To, czym najlepiej gruntować ściany, uzależnione jest m.in. od stanu podłoża oraz malowanej powierzchni. Ponadto kluczowe jest to, jaką farbą planujesz pomalować ściany. Warto zaznaczyć, że obowiązuje tu dana kolejność doboru produktów: najpierw kup farbę do ścian, uwzględniając m.in. warunki panujące w pomieszczeniu, następnie zaś do niej dobierz produkt do gruntowania. O tym, czy trzeba gruntować ściany przed malowaniem oraz jaki wyrób należy zastosować, jak zawsze poinformuje karta techniczna wyrobu. W niektórych sytuacjach konieczne będzie zastosowanie profesjonalnego gruntu do ścian, w innych – np. rozcieńczonej farby.

Załóżmy, że do malowania wybrano farbę Nobiles Super Akryl. Oto przykłady, kiedy i czym gruntować ściany w takim przypadku:

  • podłoże pyliste i silnie nasiąkliwe – użyj wyrobu o zdecydowanym działaniu, jak Nobiles Nobigrunt. To wygodny i gotowy do użycia produkt (nie trzeba go rozrabiać z wodą, uważając na proporcje), wodorozcieńczalny podkład akrylowy. Dzięki gruntowaniu przed malowaniem za pomocą Nobiles Nobigruntu tworzone na powierzchni powłoki osiągają lepszą przyczepność oraz schną bardziej równomiernie. Biały odcień pomaga kontrolować postęp prac i precyzyjnie aplikować grunt na podłoże;
  • podłoże wcześniej nie malowane – ściany są w dość dobrej kondycji, więc egzamin zda nałożenie warstwy podkładowej z farby Nobiles Super Akryl rozcieńczonej 10-20% dodatkiem wody pitnej;
  • podłoże malowane – gruntowanie pomalowanych ścian jest wskazane, jeśli są one chłonne lub niejednolite. Podobnie, jak w przypadku ścian wcześniej nie malowanych ścian użyj do tego rozcieńczonej farby Nobiles Super Akryl.

Kiedy gruntować ściany – przed szpachlowaniem, gipsowaniem, malowaniem?

To, czy gruntować ściany, zależy przede wszystkim od ich stanu oraz od etapu prac. Jeśli prace remontowe mają na celu jedynie odświeżenie koloru, a ściany i powłoki są w dobrym stanie, zabieg ten można pominąć. Jeżeli zaś powierzchnie wymagają poważniejszej renowacji, nie obejdzie się też bez gruntowania – nawet na paru kolejnych etapach. Oto parę najpopularniejszych pytań dotyczących gruntowania ścian:

Czy gruntować ściany przed malowaniem, jeśli są nowe?

Tak, dotyczy to m.in. nowych tynków gipsowych, mineralnych, gładzi gipsowych i płyt gipsowo-kartonowych. Należy pamiętać o wysezonowaniu tynków (świeże mogą być malowanie po min. 4 tygodniach od ich wykonania);

Czy gruntować ściany już pomalowane?

Tak, jeśli są chłonne lub pyliste.

Czy gruntować ściany podczas odnawiania?

Jak najbardziej. Jeśli podczas remontu ścian usuniesz poprzednie powłoki malarskie, z całej powierzchni lub jej fragmentów, oraz odsłonisz warstwę tynku, postępuj podobnie jak przy nowo wykonanych tynkach. Gruntowanie ścian jest w takiej sytuacji jak najbardziej wskazane.

Czy konieczne jest gruntowanie ścian przed tapetowaniem?

Gruntowanie ścian przed tapetowaniem jest wskazane w standardowych przypadkach, tzn. przede wszystkim wtedy, gdy ściana jest pylista lub chłonna. Wyrównanie chłonności przed tapetowaniem sprawi, że podłoże nie będzie pobierało zbytnich ilości wyrobu klejowego, a tapetowanie przyniesie lepszy efekt.

Czy przeprowadza się gruntowanie ścian przed tynkowaniem?

Tak, gruntowanie ściany przed tynkowaniem to lepsza przyczepność zaprawy tynkarskiej do podłoża. Dzięki temu nie będzie dochodziło do zbytniego odciągania wody ze świeżego tynku. Grunt należy dobrać w zależności od podłoża. Podpowiedzi możesz szukać też w karcie technicznej zaprawy.

A co z gruntowaniem ścian przed szpachlowaniem?

Gruntowanie ścian przed szpachlowaniem raczej nie będzie konieczne, chyba że podłoże jest wyjątkowo chłonne. Z kolei po szpachlowaniu, a przed malowaniem gruntowanie jest wskazane.

Czy można malować ściany bez gruntowania?

Oczywiście, malowanie bez gruntowania jest możliwe, jeśli dotyczy to ścian, które były wcześniej malowane farbami emulsyjnymi, a ich powierzchnia jest jednolita, dobrze przyczepna, niepyląca oraz wolna od uszkodzeń.

Jak gruntować ściany?

Gruntowanie ścian krok po kroku:

Krok 1.
Przed gruntowaniem ścian przed malowaniem należy je przygotować do zabiegu. Jeżeli pracujesz na nowych tynkach, poczekaj aż zakończy się proces sezonowania. Jeśli to konieczne, umyj lub odpyl ściany (gruntowanie brudnych ścian nie wchodzi w grę).
W sytuacji, gdy odnawiasz ściany, pamiętaj, że muszą być one wolne od uszkodzeń oraz wadliwego materiału. Możliwe, że konieczne będzie usunięcie poprzednich powłok malarskich, uzupełnienie ubytków oraz wyrównanie podłoża.

Krok 2.
Po prawidłowym przygotowaniu ściany wedle jej potrzeb rozprowadź po podłożu 1 lub 2 warstwy Nobiles Nobigruntu (w zależności od chłonności podłoża) w odstępie 3 godzin. Drugą warstwę należy zaaplikować poprzecznie do poprzedniej. Po nałożeniu wyrób zostawia transparentny biały ślad, który ułatwia kontrolowanie przebiegu prac.

Gruntowanie ścian przed malowaniem to dobry pomysł, jeśli tylko chcesz „poprawić” stan podłoża. Jeśli ściana jest pylista czy zbyt chłonna, to w zasadzie jedyny sposób, aby uzyskać dobry efekt wymalowania.

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok