Usuwanie farby ze ścian przed malowaniem – kiedy jest to konieczne?

Usuwanie starej farby ze ściany to zabieg, bez którego przed kolejnym malowaniem często nie możemy się obejść. W jakich sytuacjach? Czy potrzebny jest do tego specjalny środek do usuwania farb? Odpowiadamy w naszym poradniku.

Potrzeba diametralnej zmiany i odświeżenia otaczającej nas przestrzeni niejednokrotnie prowadzi do generalnego remontu. Metamorfozie pragniemy poddać niemal wszystko – od mebli i dodatków po kolory ścian. Drastyczna zmiana barwy ścian wymaga od nas niemałych przygotowań, szczególnie, jeśli poprzednia powłoka nie jest w najlepszym stanie. Przeczytaj, o czym musisz pamiętać, zanim zdecydujesz się na usuwanie starej farby ze ścian.
Kiedy usuwanie farby ze ściany jest konieczne?

Decyzja o usuwaniu farby emulsyjnej powinna wynikać ze złego stanu powłoki. Łuszcząca się czy nieprzystająca do ściany warstwa farby to często efekt nieprawidłowego przygotowania powierzchni podczas poprzedniego malowania. Gdybyśmy nałożyli nową warstwę farby bez usunięcia poprzedniej, zniszczonej, szybko zauważylibyśmy np. odstawanie powłoki od ściany.

Sprawa jeszcze bardziej się komplikuje w przypadku powłok z farb olejnych, z którymi możemy się spotkać we wnętrzach nieremontowanych od dłuższego czasu. Tworzą one bardzo gładką powierzchnię, w związku z czym nowa warstwa farby nie uzyskałaby dobrej przyczepności do podłoża – usuwanie farby olejnej przy okazji remontu lub przynajmniej dokładne zmatowienie podłoża jest więc okazać koniecznością.
Ścianę musimy oczyścić również ze starych powłok farb klejowych i wapiennych – szczególnie jeśli planujemy malowanie farbami akrylowymi i lateksowymi.

Wszelkie prace rozpocznijmy od sprawdzenia, czy poprzednia powłoka dobrze trzyma się podłoża. Najprostszym sposobem jest przyklejenie taśmy malarskiej na fragment ściany oraz gwałtowne jej zerwanie. Jeśli na taśmie zostaną ślady farby, oznacza to, że musimy pozbyć się starej warstwy, przynajmniej z fragmentów ściany.

Zdzieranie farby ze ścian: od czego zacząć?

Do usuwania farby ze ściany w większości przypadków będziemy potrzebowali jedynie szpachelki. Dobrym rozwiązaniem jest namoczenie wodą tych fragmentów podłoża, z których chcemy zeskrobać starą powłokę oraz podważanie jej za pomocą narzędzia. Innym sposobem jest oczyszczenie ściany ze starej powłoki za pomocą wiertarki ze szczotką drucianą lub szlifierki, choć musimy przy tym uważać na dużą ilość wytwarzanego pyłu.

Jeśli usuwanie farby ze ścian za pomocą szpachelki czy odpowiednich narzędzi będzie zbyt pracochłonne, możemy sięgnąć po specjalne środki chemiczne. Warto zaopatrzyć się w preparat do usuwania farby olejnej lub lateksowej i akrylowej, który skutecznie rozmiękczy stare powłoki malarskie. Zapytajmy sprzedawcę, który z środków zda egzamin w naszym przypadku.

Postępujmy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Po nałożeniu preparatu na wskazany przez producenta czas dojdzie do obluzowaniu powłoki, dzięki czemu usunięcie jej za pomocą szpachelki będzie łatwiejsze.

Usuwanie farby: co potem?

Po zakończeniu głównego etapu prac powinniśmy odpylić ścianę, odtłuścić ją oraz umyć wodą z dodatkiem detergentu. Jeśli zauważymy wykwity grzybów, je również oczyszczamy za pomocą szpachelki, po czym stosujemy odpowiedni środek grzybobójczy. Na koniec jeszcze raz wszystko zmywamy zgodnie z instrukcją na opakowaniu preparatu grzybobójczego. Następnie musimy zająć się wypełnieniem ubytków np. masą szpachlową. Czekamy do jej wyschnięcia, po czym szlifujemy i wyrównujemy powierzchnię, a następnie – po ponownym odpyleniu – gruntujemy.

Zastanówmy się, czy usuwanie starych powłok malarskich rzeczywiście jest konieczne. To żmudny i pracochłonny proces, tym bardziej, jeśli nie sięgamy po środek do usuwania farby. Możliwe, że wystarczy zmatowienie podłoża.

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok