Malowanie – doskonały sposób na maskowanie rur

Rury w pokoju straszą? Spraw, by stały się ozdobą wnętrza. Maskowanie rur nie musi być trudne. Wystarczy odpowiednia farba i malowanie!         

Bolączką wielu wnętrz, szczególnie mieszkań w blokach wybudowanych kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu, są widoczne elementy instalacji grzewczej. Przewody systemu centralnego ogrzewania prowadzone są nie tylko w bezpośrednim sąsiedztwie grzejnika, ale często również przez całą długość pomieszczenia. Niejednokrotnie trzeba się nieco „nagimnastykować”, aby wkomponować je w aranżację pomieszczenia. Przeczytaj w naszym poradniku, jak ozdobić rury w mieszkaniu.

Możemy obrać jedną z dwóch strategii: albo zdecydować się na maskowanie rur, albo na ich wyeksponowanie. Pierwszy ze sposobów zakłada malowanie rur na kolor możliwe najbardziej zbliżony do odcienia ściany. Jeśli ściany pomalowaliśmy na biało, farbą o tym samym kolorze pokryjmy również rury. Dzięki temu ukryjemy je i sprawimy, że będą niemal niewidoczne; wtopią się w aranżację i nie będą zwracały na siebie uwagi. Druga metoda przyniesie odwrotny skutek: rury pomalowane na zaskakujący, np. srebrny kolor stanowić będą istotny element wystroju. Pamiętajmy jednak, że takie rozwiązanie zda egzamin tylko we wnętrzach o dość odważnym stylu, np. nowoczesnym czy industrialnym.

Malowanie rur – tylko z odpowiednią farbą!

Pomalowanie rury w pokoju jest w zasadzie banalnie proste. Musimy jedynie mieć na uwadze kilka podstawowych zasad. Pierwsza brzmi: wykorzystujemy tylko i wyłącznie specjalną, przeznaczoną do tego celu farbę. Szukamy produktu odpornego na działanie wysokich temperatur, inaczej powłoka malarska szybko zacznie się łuszczyć i żółknąć. Egzamin z pewnością zda farba Nobiles Grzejniki – to biała emalia ftalowa o półmatowym wykończeniu przeznaczona do ochronno-dekoracyjnego malowania żeliwnych i stalowych elementów instalacji grzewczej. Nie wymaga stosowania podkładu, charakteryzuje się dużą odpornością na działanie wysokich temperatur (do +80°C), nie ma tu też mowy o żółknięciu.

Jak zamaskować rury grzewcze?

Kolejna zasada brzmi: odpowiednio przygotuj podłoże! W innym wypadku może okazać się, że niedługo znów będziemy musieli odnawiać instalację. Powinniśmy oczyścić rury z kurzu, piasku oraz plam i nalotów organicznych. Konieczne będzie ponadto ich odtłuszczenie oraz usunięcie z nich wadliwego materiału, np. oleju, smaru, słabo przyczepnych powłok farb, luźnej rdzy itd. Następnie powierzchnię należy przeszlifować i odpylić.

Dobrym pomysłem jest przeprowadzenie na małej powierzchni wymalowania próbnego. Jeśli po wyschnięciu farby powstanie niepożądany efekt, stare powłoki należy usunąć i na nowo przygotować podłoże zgodnie z wytycznymi.

Jeżeli elementy nie były wcześniej malowane lub podczas prac odsłoniliśmy fragmenty metalu, powinniśmy je zagruntować odpowiednim podkładem antykorozyjnym.

Maskowanie rur grzewczych – malujemy!

Bardzo ważne są warunki, w jakich przeprowadzamy malowanie. Temperatura otoczenia powinna wynosić od +5°C do +30°C, wilgotność nie może zaś przekraczać 80%. Pamiętajmy, że prace należy przeprowadzać poza sezonem grzewczym i tylko na zimnych rurach. Jeśli wybraliśmy farbę Nobiles Grzejniki, nakładamy 2 warstwy emalii w odstępie 24 godzin od naniesienia poprzedniej.

Co istotne, ciepło z instalacji centralnego ogrzewania jest oddawane do pomieszczenia również za pomocą rur. Zatem co zrobić z rurami w pokoju? Na pewno nie zabudowywać. Wystarczy je pomalować! Dzięki temu uzyskamy świetny efekt.

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok