Czarna ściana: kiedy i w jakich pomieszczeniach sprawdzi się najlepiej

Wystarczy dobrze przemyślany plan i odpowiednio wyważone proporcje, a na pewno nie przesadzimy! Nie bójmy się czerni. Czarna ściana to znakomity pomysł na wnętrze, niebanalny akcent, niezaprzeczalny ozdobnik. Czarna ściana w pokoju i w kuchni – zainspiruj się!

Mimo iż nasze podejście do aranżacji wnętrz jest coraz mniej konserwatywne, do czarnego koloru nadal podchodzimy z dużą rezerwą. O ile czarne dodatki czy nawet elementy wyposażenia i meble są na porządku dziennym, o tyle na pomalowanie ścian na czarno decydujemy się dość rzadko. Czy słusznie? Niekoniecznie! Czarna ściana w salonie nada mu elegancji i klasy, w sypialni zaś wprowadzi kameralną, niemal intymną atmosferę. Sekretem jest tu zręczne połączenie czerni z innymi kolorami oraz odpowiednie dobranie proporcji.

czarna ściana w sypialniCzarna ściana w salonie – efektownie!

Kolor czarny jest klasyczny, gustowny, a jednocześnie tajemniczy i niebanalny. Mimo to w aranżacji ścian rzadko jest naszym pierwszym wyborem. Nie musimy bać się intensywnej, głębokiej barwy – jest efektowna, wszechstronna i chętnie wchodzi w dialog z innymi kolorami. Czarna ściana w salonie? To doskonały pomysł! Po pierwsze, takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się w przestronnym, dużym pomieszczeniu, w którym pragniemy podkreślić jedną ze stref. Czarna farba do ścian pozwoli na zaakcentowanie kącika telewizyjnego z kanapą lub sprawi, że półki wypełnione książkami będą bardziej widoczne. Po drugie, czerń jest stylowa, a jednocześnie bardzo uniwersalna. Choć kojarzymy ją przede wszystkim ze stylem nowoczesnym, znakomicie poradzi sobie nawet we wnętrzu urządzonym w konwencji skandynawskiej czy rustykalnej. Oczywiście, jeśli odpowiednio wkomponujemy ją w aranżację.

Czarne ściany w pokoju: gdzie się sprawdzi?

Czy czarna ściana w sypialni również jest dobrym wyborem? Jak najbardziej! To w końcu kolor symbolizujący noc, jego towarzystwo zapewni nam więc dobry sen. Pamiętajmy jednak, aby tak dobrać proporcje barw, aby nie przeciążać pomieszczenia. Na czarno nie malujmy wszystkich powierzchni, najlepiej tylko jedną ścianę lub jej fragment. W ten sposób stworzymy piękną oprawę wezgłowia łóżka. Czarna ściana w kuchni to też świetny pomysł. Dzięki intensywnej barwie wizualnie wyodrębnimy kącik ze stołem jadalnianym lub miejsce, w którym zamontowane zostały półki na przyprawy i naczynia.

Widzimy tu już zapewne pewien klucz: czarna ściana w pokoju przyciąga uwagę, pozwala więc na optyczne wydzielenie strefy lub zaakcentowanie danego punktu w aranżacji. Jeśli chcemy zwrócić uwagę na konkretny detal, mebel czy miejsce, mocny kolor perfekcyjnie się do tego nada.

Czarna ściana – kompozycje i zestawienia

Czerń we wnętrzach jest wszechstronna i bardzo plastyczna – to już ustaliliśmy. Nie oznacza to jednak, że możemy stosować ją wedle uznania. W przypadku tak intensywnych barw wskazany jest umiar. Najlepiej kolor czarny połączyć z inną, mniej dominującą barwą. Projektanci podpowiadają, aby kierować się tu zasadą kontrastu. Jeśli zestawimy czerń z jasnymi, pastelowymi szarościami, delikatnymi błękitami czy nawet subtelnymi zieleniami, ułagodzimy ją nieco i stonujemy. Dzięki temu nie przeciążymy aranżacji. Biel, wbrew pozorom, nie jest najlepszym wyborem. Osiągnęlibyśmy zbyt ostry kontrast, który, co prawda, będzie pasował wnętrz nowoczesnych, jednak w klasycznej odsłonie zupełnie się nie odnajdzie.

Powinniśmy zadecydować również o rodzaju farby. Na czarnej ścianie wszelkie zabrudzenia będą widoczne jak na dłoni, warto zatem sięgnąć po taki produkt, który pozwoli na uzyskanie wytrzymałych na ścieranie powłok przy jednoczesnym pięknym efekcie dekoracyjnym. Jeśli zależy nam na zachwycającej, głębokiej czerni oraz dobrych parametrach odpornościowych, wybierzmy farbę emulsyjną Nobiles Nobilit. Charakteryzuje się dobrą przyczepnością i kryciem, a przy tym jest bardzo odporna na mycie wodą z dodatkiem środka myjącego. Możemy ją więc zastosować np. w kuchni, w której zaprojektujemy niebanalną ścianę w czerni.

Czarna farba do ścian – warto rozważyć ją przy okazji remontu. Odpowiednie połączenie z innym kolorem, do tego kilka dopasowanych dodatków, detali w czerni – tak mało potrzeba, aby stworzyć wyważoną, zachwycającą aranżację.

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok