Jak pomalować mały pokój?

Dobieramy kolory do małego pokoju? Wskazana jest tu ostrożność. Jeśli pragniemy wizualnie powiększyć niewielką przestrzeń, zastosujmy parę wnętrzarskich trików.

Niektóre kolory ścian sprawiają, że pomieszczenie wydaje się mniejsze niż jest w rzeczywistości. Inne zaś – że wnętrzu przybywa powierzchni! Sprawdźmy, na jaki kolor pomalować mały pokój, aby osiągnąć najlepszy efekt.

Jak pomalować mały pokój? Jasne tonacje

Urządzanie małego pokoju to wymagające zadanie! Nawet jeśli do minimum ograniczamy liczbę mebli i sprzętów, to często i tak nie udaje nam się odciążyć wnętrza. Dlaczego? Sekretem są odpowiednie kolory! Jaki kolor do niewielkiego pokoju to strzał w dziesiątkę? Projektanci podpowiadają, aby nie skupiać się na danej, konkretnej barwie, a po prostu sięgać po jasne i lekkie tonacje. Przemyślana, subtelna kolorystyka stanowi bowiem receptę na problemy z ograniczonym metrażem. Jasne odcienie nie przytłaczają wnętrza, wręcz przeciwnie – sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe. Podstawowe kolory do małego pokoju to zatem biele, przeróżne jej tonacje, od klasycznej (sięgnijmy po klasyczną biel od Nobiles Super Akryl) po złamane, wpadające w szarości, błękity lub nawet róże. Jeśli zależy nam na precyzyjnym dopasowaniu odcienia, zdecydujmy się na farbę z mieszalnika, np. Nobiles Biała Plus.

Co istotne, nasycenie koloru to nie wszystko. Powinniśmy pamiętać również o jego temperaturze. Okazuje się, że chłodne odcienie znacznie efektywniej odbijają światło padające na ściany, optycznie powiększając pomieszczenie. Ciepłe tonacje zaś pochłaniają światło, jednocześnie pomniejszając pokój.

Z drugiej strony dobierając temperaturę barwy ścian, musimy wziąć pod uwagę naturalne warunki oświetleniowe panujące w pomieszczeniu oraz jego lokalizację w budynku. Jeśli niewielki pokój jest położony w słabo oświetlonej części domu, zimne barwy dodatkowo go wychłodzą. W takim wypadku mimo wszystko lepiej zdecydować się na ciepły odcień. Zimne barwy z kolei dobrze prezentują się w naturalnym dziennym świetle, a nawet przy mocniejszych promieniach słonecznych. W tak oświetlonym pomieszczeniu ciepłe odcienie mogłyby zaś wyglądać zbyt agresywnie.

Jaki kolor ścian do małego pokoju? Kombinuj!

Wybierając kolory ścian do małego pokoju, skupiamy się na jasnych odcieniach – to już ustaliliśmy. Nie oznacza to jednak, że musimy na zawsze zapomnieć o nieco ciemniejszych, intensywniejszych barwach. Jeśli pragniemy, aby wnętrze prezentowało się niebanalnie, nietuzinkowo, pomyślmy o wyrazistym akcencie kolorystycznym. Niewielki fragment ściany, ściana za półkami czy sofą, wnęka lub obramowanie okna – to wystarczy, aby przełamać stonowanie i jednostajność oraz dodać aranżacji odrobinę pikanterii. Kolory do małego pokoju możemy zatem dobierać według zasady: stonowana barwa podstawowa i przykuwający wzrok detal.

Nie zapominajmy także o kilku trikach, które optycznie powiększą niewielkie pomieszczenie. Na poprawienie proporcji pokoju pozwoli np. pomalowanie jednej, węższej ściany na kontrastowy kolor. Dzięki temu oddalimy od siebie przeciwległe ściany, wizualnie poszerzając pomieszczenie. Dobrym rozwiązaniem jest także pomalowanie kilkudziesięciocentymetrowego odcinka ściany przy suficie na kolor sufitu. Pozwoli nam to na optyczne podwyższenie, czyli jednocześnie powiększenie pokoju. Efekt pogłębimy, montując jasną posadzkę.

Właściciele niewielkich pomieszczeń powinni opanować sztukę manipulacji. Manipulacji optycznym odbiorem wnętrza oczywiście. Dzięki odpowiednio zastosowanym kolorom małe będzie wydawało się większe, a wąskie – proporcjonalne.

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok