Jak dobrać kolory ścian do pokoju?

Dobieranie kolorów ścian to na szczęście nie sztuka tajemna czy niezwykle trudna do opanowania umiejętność. Nie musi rodzić też trudnych do rozwiązania dylematów. Sprawdź, czym się kierować, dopasowując kolory w mieszkaniu.            

Dobór kolorów ścian to jedna z najważniejszych wnętrzarskich decyzji, jakie przyjdzie nam podjąć. Wykorzystane we wnętrzu barwy będą określały charakter aranżacji, uspokajały ją lub sprawiały, że stanie się drapieżna. Kolory mogą koić lub pobudzać, „kłócić się” ze sobą lub dobrze dogadywać; wyrażać sobą dane uczucia i nieść konkretny ładunek emocjonalny. Na szczęście dobierania kolorów ścian można łatwo się nauczyć. Wystarczy poznać kilka prostych reguł.


Jak dobrać kolory do pokoju? Podejdź do tego psychologicznie!

Jeśli zastanawiamy się, jak dobrać kolory ścian tak, aby wywierały one korzystny wpływ na nasze samopoczucie, powinniśmy poznać podstawowe zagadnienia związane z psychologią barw. Niektóre kolory mogą bowiem sprawiać, że poczujemy się pełni energii, inne pomogą nam się wyciszyć po ciężkim dniu. Barwy we wnętrzu należy zatem dobierać m.in. do funkcji pomieszczenia. Tym samym w jadalni bardzo dobrze sprawdzą się różne odcienie pomarańczowego (jak Jesień Dyniowa z palety Nobiles Pory Roku), pobudzają one bowiem apetyt. Brązy (może odcień Jesień Cynamonowa?) dają nam zaś poczucie bezpieczeństwa, oznaczają oparcie i stabilizację. Zielenie (np. Wiosna Leszczynowa) odprężają i pomagają wypocząć, podobnie błękit (np. Zima Pogodna), ten jednak dodatkowo nazywany jest kolorem twórczym, kreatywnym, dlatego możemy go wykorzystać zarówno w sypialni, jak i gabinecie. Fioletowy (jak Lato Jagodowe) pobudza naszą wyobraźnię, żółty zaś nastraja optymistycznie.

Dobieranie kolorów ścian: słuchaj siebie

Jeśli nadal zastanawiamy się, jak dobrać kolory w mieszkaniu… posłuchajmy własnej intuicji. Będzie naszym najlepszym doradcą. W towarzystwie danego koloru powinniśmy czuć się dobrze i komfortowo, dlatego jeśli dana barwa wywołuje w nas niepokój, irytację czy negatywne emocje, powinniśmy jeszcze raz przemyśleć jej wybór. Spróbujmy jednocześnie poszukać odpowiedzi na pytanie: czego oczekujemy od wnętrza. Jeśli dom ma być naszą bezpieczną przystanią, może najbardziej odpowiednie będą brązy? Jeżeli zaś pragniemy, aby nastrajał nas pozytywnie do dalszych działań, warto sięgnąć po odcienie żółtego.

Jak dobrać kolory w mieszkaniu? Praktyczne triki

Jak dobrać kolory do pokoju? Należy wziąć pod uwagę również architekturę pomieszczenia. Pamiętajmy, że jeśli odpowiednio zastosujemy dane barwy, będziemy mogli manipulować odbiorem wnętrza. Jeśli chcemy optycznie powiększyć pomieszczenie, sięgnijmy po jasne odcienie. Jasne, pogodne tonacje, obowiązkowo w towarzystwie jasnej posadzki, sprawią, że salon czy sypialnia będą wydawały się większe. Jeżeli zaś zależy nam na poprawieniu proporcji długiego i wąskiego pomieszczenia, węższą ścianę pomalujmy na bardziej intensywny odcień – dzięki temu przeciwległe ściany „oddalą się” od siebie. Pokój niski „podniesiemy” z kolei dzięki kontrastowi. Egzamin zdadzą tu ciemne ściany i jasny sufit oraz kilkudziesięciocentymetrowy odcinek jasnego koloru przy suficie. W przypadku pokoju o bardzo dużym metrażu możemy zaś pozwolić sobie na więcej w dziedzinie koloru – wybierzmy mocną barwę chociażby na jedną ze ścian.

Podczas dobierania kolorów ścian musimy wziąć pod uwagę również oświetlenie. To, jaka barwa i jej odcień poradzi sobie w pomieszczeniu, jest uzależnione m.in. od dostępu do naturalnego światła. Jeśli jest ograniczony, wtedy lepiej postawić na ciepłe i raczej jasne barwy, zimne mogłyby bowiem jeszcze bardziej przyciemnić i wyziębić wnętrze. Z kolei w dobrze doświetlonym pokoju możemy sięgnąć też po chłodne, nawet bardziej intensywne tonacje.

Dobór kolorów ścian a styl wnętrza

Oczywiście, powinniśmy kierować się także stylem architektonicznym, jaki chcielibyśmy wypracować we wnętrzu. Każda konwencja operuje własną, zalecaną paletą barw. Styl skandynawski kojarzymy przede wszystkim z bielami, szarościami i błękitami, glamour zaś – z turkusami, fioletami oraz odcieniami złota. Do stylu retro czy vintage pasują przede wszystkim barwy pastelowe, ale także brązy i miedzie, z kolei do prowansalskiego – wszelkie odcienie fioletu i delikatnego błękitu.

Jak dobrać kolory ścian w pokoju? Można podać dziesiątki kryteriów i zaleceń, którymi powinniśmy się kierować. Najważniejszym wydaje się jednak nasz stosunek do koloru. Nawet najpiękniejsza aranżacja okaże się nietrafiona, jeśli w jej towarzystwie nie będziemy czuć się dobrze.

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok