Jak optycznie podwyższyć pomieszczenie?

Stare budownictwo i niski sufit w pomieszczeniach? Tłumaczymy, jak optycznie podwyższyć sufit dzięki odpowiednim technikom malarskim.         

Nieproporcjonalne wymiary i niewielka wysokość wydają się ograniczeniem nie do przejścia, prawda? Podwyższanie sufitu to przedsięwzięcie wymagające ogromnych nakładów finansowych i czasowych, a czasami zaś wręcz niemożliwe z uwagi na ograniczenia techniczne. Co zrobić? Przyzwyczaić się i z czasem pokochać czy może próbować zmienić mniej inwazyjnymi metodami? Receptą okazuje się malowanie. Podpowiadamy, jak optycznie podwyższyć pomieszczenie.

Jak pomalować niski sufit?

Sukces osiągniemy, jeśli swoje wnętrzarskie wysiłki skupimy na suficie. Sekret tkwi w jego barwie. Pomalujmy go na biało, np. farbą Nobiles Super Akryl lub wybranym kolorem z mieszalnika, jak Nobiles Biała Plus, jednak obowiązkowo o kilka odcieni jaśniejszym od barwy pozostałych ścian. Dzięki temu wizualnie oddzielimy powierzchnię ścian od sufitu, oddalimy je od siebie. W rezultacie sufit będzie wydawał się na położony wyżej niż jest w rzeczywistości.

Możemy jednocześnie zastosować kolejną, sprawdzoną metodę. Wystarczy przedłużyć kolor sufitu na ściany, tzn. pomalować kilkunastu lub kilkudziesięciocentymetrowy odcinek ścian tą samą farbą, co sufit. Dzięki temu wizualnie oddalimy sufit od podłogi.

Jeśli nadal zastanawiamy się, jak optycznie podwyższyć sufit w niskim pomieszczeniu, pomyślmy o pomalowaniu ścian w pionowe pasy. Staną się one jednocześnie interesującym akcentem aranżacyjnym, jak i sprytnym zabiegiem formalnym, dzięki któremu wpłyniemy na proporcje wnętrza. Pasy mogą ozdobić wszystkie ściany lub tylko jedną z nich, najbardziej wyeksponowaną, np. główną ścianę za sofą w salonie czy – w przypadku sypialni – znajdującą się za wezgłowiem łóżka.

Jak optycznie podwyższyć pomieszczenie? Nie tylko farba

Poza tym powinniśmy pamiętać o ogromnej roli oświetlenia. Z uwagą wybieramy lampy. Wiszące, oddalone od sufitu jedynie podkreślą niewielką wysokość. Lepsze będą oprawy osadzone blisko sufitu lub nawet rzucające światło na sufit. Dzięki temu rozjaśnimy wnętrze i zniwelujemy zaciemnienia, które wpływają na odbiór pomieszczenia.

Jak jeszcze optycznie podwyższyć sufit? Bardzo ważną rolę odgrywają tu przeszklenia. Najlepiej, aby sięgały od sufitu do podłogi – w niskim wnętrzu perfekcyjnie sprawdzą się całe przeszklone ściany, które zadbają o odpowiednie warunki oświetleniowe. Dobry rezultat osiągniemy również projektując w pomieszczeniach wysokie drzwi. Nie bójmy się skrzydeł drzwiowych sięgających do niemal samego sufitu, pokój będzie wydawał się znacznie wyższy. Dodatkowo pozwólmy sobie na więcej, jeśli chodzi o barwę drzwi lub wzory na nich uwiecznione – efekt będzie spektakularny.

Kolejna podpowiedź brzmi: aby podwyższyć sufit, należy skupić się na… podłodze. Wzorzysta podłoga odwróci uwagę od niskiego sufitu, skupi na sobie wzrok. Zainwestujmy więc w piękne, kolorowe dywany lub ułóżmy posadzkę w efektowną szachownicę.

Jeśli chcemy, aby niskie pomieszczenie stało się wyższe, musimy opanować sztukę iluzji. Okazuje się, że wystarczy sprytne dobranie i zastosowanie kolorów, a wszelkie przebudowy są niepotrzebne.

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok