Jak pomalować pokój dziecka, żeby nie było w nim nudno?

Farby do pokoju dziecięcego powinniśmy dobierać ze względu na ich parametry techniczne. Liczy się trwałość i odporność na ścieranie. Nie zapominajmy jednak również o wyjątkowej kolorystyce – pięknych kolorach, dzięki którym maluch szybko oswoi i polubi swoją przestrzeń.

Projektując sypialnię dziecka, powinniśmy się kierować przede wszystkim specyficznymi potrzebami małego mieszkańca. Za kluczowe i podstawowe musimy uznać przede wszystkim praktyczność i funkcjonalność. Również, jeśli chodzi o kolory.

Jak pomalować pokój dziecka?

Dobierając kolory, powinniśmy pamiętać, że mogą one stymulować rozwój malucha, uspokajać go, sprawiać, że będzie czuł się bezpiecznie, a nawet – pobudzać apetyt niejadka. Jak tego dokonać?

Farby do pokoju dziecięcego, czyli czego potrzebuje maluch

Malowanie pokoju dziecięcego to nie lada sztuka! Pamiętajmy, że kolor farby do pokoju dziecięcego należy uzależnić m.in. od wieku domownika. Innego otoczenia potrzebuje niemowlak, innego zaś starszak. Naukowcy przekonują, aby ściany w pokoju maluszka utrzymać w kontrastach bieli i czerni lub chociażby zdecydować się na kontrastujące dodatki. Czarno-białe kompozycje stymulują wzrok niemowlęcia, a jednocześnie jego rozwój. Świeżo upieczony przedszkolak zagustuje zaś w delikatnych, przyjaznych tonacjach, szczególnie pastelach. Im starsze dziecko, tym większe mamy pole do popisu. W przypadku pierwszoklasisty możemy postawić już na intensywniejsze i bardziej interesujące barwy, jak chociażby odcienie żółci i pomarańczu (np. Lato Miodowe z palety Nobiles Pory Roku), błękitu (jak Zima Gradowa) czy zieleni (może Wiosna Nowalijkowa?).

Jak pomalować pokój dziecięcy? Psychologia kolorów

Wybierając farby do pokoju dziecka, możemy kierować się również zagadnieniami z dziedziny psychologii kolorów. Według badań towarzystwo koloru niebieskiego sprawia, że stajemy się spokojniejsi: wyrównuje nam się oddech i rytm serca, nie mamy ponadto kłopotów ze snem. Barwa pomarańczowa pobudza nasz apetyt, a żółta intelekt – sprzyja więc koncentracji, podobnie jak fiolet. Jeżeli zależy nam zaś, aby przestrzeń dziecka dawała mu poczucie bezpieczeństwa, postawmy na lekkie zielenie i brązy. Uważajmy jedynie, aby barwy, po które sięgamy nie były zbyt intensywne – mocny, nasycony pomarańcz czy czerwień mogą zbytnio pobudzać, wręcz przytłaczać.

Jak wybrać kolory do pokoju dziecka?

Nadal się wahamy, jak pomalować pokój dziecięcy? Zapytajmy o to naszą latorośl! Od najmłodszych lat w dziecku wyrabiają się preferencje kolorystyczne. Nawet maluch ma już swoje ulubione barwy, kolory, którymi lubi się otaczać. Uszanujmy to! Dzięki temu dziecko będzie czuło się odpowiedzialne za otaczającą je przestrzeń, wnętrze, w którego urządzaniu uczestniczyło.

Malowanie pokoi dziecięcych to doskonały moment na kolorystyczne eksperymenty. Nie bójmy się bawić się kolorami, łączyć je i zestawiać. Najprostszym sposobem na wprowadzenie do wnętrza interesującego akcentu jest skomponowanie ze sobą ścian pomalowanych na różne barwy. Dzięki temu możemy wpływać np. na optyczny odbiór wnętrza. Jeśli pokój malucha jest długi i wąski, węższą ze ścian powinniśmy pomalować na ciemniejszy, bardziej intensywny odcień – dzięki temu pomieszczenie będzie wydawało się szersze.

Jeśli zastanawiamy się, jak pomalować pokój dla dziecka w sposób zaskakujący i kreatywny, możemy postawić np. na paski. Pasy pionowe optycznie podwyższą pomieszczenie, poziome zaś sprawią, że będzie się ono wydawało przestronniejsze niż jest w rzeczywistości. Świetnym pomysłem są również przeróżne szablony malarskie, dzięki którym na ścianie uwiecznimy zabawny znaczek czy nawet ulubioną postać z bajki. Jeśli zależy nam na niecodziennym efekcie, możemy ozdobić sypialnię malucha interesującą lamperią czy sztukaterią w kontrastowym kolorze.

Farby do pokoju dziecięcego

Malowanie pokoju dziecięcego nie ogranicza się jednak tylko i wyłącznie do decyzji estetycznych. Musimy wybrać odpowiednie farby do pokoju dziecka – takie, które będą bezpieczne dla malucha i pozostałych domowników. Wymagania rodziców z pewnością spełni preparat Nobiles Pory Roku. To lateksowa farba do ścian, która posiadająca atest PZH – mamy więc gwarancję, że nie jest szkodliwa dla użytkowników. Co istotne, jest odporna na delikatne zmywanie wodą z dodatkiem środka myjącego. Jeśli maluch ubrudzi powierzchnię ścianę, wystarczy przetrzeć ją mokrą ściereczką z dodatkiem środka myjącego.

Jak pomalować pokój dziecka? Naszym priorytetem są względy praktyczne. Wybierzmy farbę o dobrych parametrach technicznych, a jednocześnie atrakcyjną cenowo. Nie zapominajmy jednak również o pięknych kolorach, w otoczeniu których maluch będzie czuł się wyjątkowo.

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok