Jak odnowić parapet? Malowanie! Prosto, szybko i tanio

Wymiana parapetu jest kosztowna i wymaga zatrudnienia fachowca. Może więc renowacja? Jeśli nie chcemy, aby zniszczony, popękany parapet odwracał uwagę od pięknie urządzonego wnętrza, poddajmy go małego liftingowi. Podpowiadamy, jak odnowić parapet.

Podpatrzone we wnętrzach skandynawskich designerskie triki przekonują nas, aby większy nacisk położyć na niebanalne zorganizowanie przestrzeni wokół okna. Okazuje się bowiem, że okno może stać się z jednym z kluczowych elementów wnętrza, nieodzowną ozdobą, głównym punktem aranżacji. Zwiewne, subtelne firanki czy naturalne świece z pszczelego wosku, ramki z rodzinnymi fotografiami czy figurki i pamiątki z podróży na nic się nie zdadzą, jeśli nie zadbamy o parapet. Odpryski i łuszcząca się farba nie stanowią dobrej wizytówki. Malowanie parapetu pozwoli na odświeżenie jego wyglądu – niezależnie od tego, z jakiego materiału został wykonany.

Zniszczenia w przypadku parapetu należy uznać niemal za konieczność. Niestety, wynika to z jego lokalizacji. Działanie promieni słonecznych oraz zawilgocenia (zalanie wskutek długotrwałych opadów czy podlewania roślin) mogą doprowadzić do odbarwień i plam (w przypadku parapetów z betonu) lub paczenia i odkształcania się (przy parapetach drewnianych). Renowacja parapetu będzie więc polegała na pozbyciu się starych, nieprzystających warstw farby lub wadliwego materiału oraz malowaniu.

Jak odnowić parapet drewniany?

Parapety z naturalnego drewna są najczęściej wykończane warstwą lakieru, która jednak z czasem zaczyna się ścierać i ulegać uszkodzeniom. Należy pamiętać, że jeśli dojdzie do odsłonięcia surowego drewna, szybko zacznie ono niszczeć – wnikająca weń wilgoć będzie penetrować strukturę materiału, a promieniowanie UV spowoduje powstawanie przebarwień. Należy działać, kiedy tylko zauważymy pierwsze ryski i spękania. Na szczęście z łatwością poradzimy sobie z renowacją takiego parapetu, choć będzie ona nieco pracochłonna. Najpierw powinniśmy usunąć wadliwy materiał, czyli popękane, nieprzystawalne powłoki, a ponadto ewentualne plamy z oleju i smaru. Pomoże nam w tym gruboziarnisty papier ścierny. Ścieramy, wyrównujemy również wszelkie nierówności, rysy, uszkodzenia – aż do surowego drewna. Musimy zmyć także kurz, piasek, osady, plamy i naloty organiczne. Jeśli drewno jest mocno zażywiczone, zaleca się przetarcie go szmatką zwilżoną benzyną ekstrakcyjną. W przypadku, gdy parapet jest narażony na wilgoć, należy go zabezpieczyć impregnatem technicznym.

Czym pomalować parapet drewniany?

Nie zapominajmy, że jeżeli w podczas oczyszczania powierzchni drewna z poprzednich powłok malarskich odsłoniliśmy je, konieczne jest gruntowanie. Z powodzeniem wykorzystamy do tego farbę, którą wybraliśmy do wykonania wymalowania właściwego, czyli np. Nobiles Do Drewna i Metalu Ftalonal (mocno wcierajmy wyrób pędzlem w podłoże) lub Nobiles Hydro (rozcieńczoną dodatkiem 15-20% czystej wody).

Wybierając produkt do malowania parapetu z drewna, zwróćmy uwagę na właściwości materiału. Obie wymienione farby zabezpieczą z natury dość wrażliwe drewno przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych, działaniem wody oraz promieni słonecznych. Tego właśnie oczekujemy! Nobiles Do Drewna i Metalu Ftalonal charakteryzuje się ponadto dobrą przyczepnością do podłoża i elastycznością, Nobiles Hydro zaś – krótkim czasem schnięcia. Farbę nakładamy, kierując się wytycznymi z karty technicznej produktu dotyczącymi warunków malowania oraz czasu schnięcia.

Jak odnowić parapet z betonu?

Któż z nas nie był kiedyś właścicielem siermiężnego parapetu? Choć można dyskutować o estetyce takiego rozwiązania, jeśli chodzi o kwestie techniczne, jesteśmy zgodni: beton to bardzo wytrzymały, trwały materiał, który nie boi się wilgoci czy długotrwałego oddziaływania promieni słonecznych. O ile oczywiście odpowiednio go zabezpieczymy. Wcale nie musimy sięgać po popularne nakładki renowacyjne z PCV lub okładziny korkowe!

Przed malowaniem parapetu betonowego, powinniśmy dokładnie oczyścić go z poprzednich, słabo przyczepnych powłok malarskich (jeśli parapet był już wcześniej malowany) oraz zmyć wszelkie plamy i zatłuszczenia. Konieczne jest również zmatowienie powierzchni, dzięki czemu nowa warstwa farby osiągnie znacznie lepszą przyczepność. Jeżeli parapet będzie malowany po raz pierwszy, należy go zagruntować. Egzamin zda tu – jak w przypadku drewna – emalia, którą wybraliśmy do wykonania wymalowania właściwego, chociażby Nobiles Do Drewna i Metalu Ftalonal, która bardzo dobrze radzi sobie również z podłożami betonowymi. Dzięki gruntowaniu zmniejszymy chłonność materiału oraz uzyskamy jego większą stabilność.

Nakładamy dwie warstwy wyrobu, w odstępie co najmniej 16 godzin. W celu uzyskania jeszcze lepszego efektu dekoracyjnego przed nałożeniem kolejnej warstwy możemy przeszlifować poprzednią drobnoziarnistym papierem ściernym.

Czy renowacja parapetu to dobry pomysł? Oczywiście, że tak! Wystarczy go odświeżyć i pomalować – jeśli stan konstrukcji oceniamy jako dobry, wymiana elementu absolutnie nie będzie konieczna.

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok