Farby dekoracyjne do betonu, drewna i metalu – jak je wybrać?

Odpowiednie farby dekoracyjne pozwolą Ci uzyskać pożądany efekt estetyczny. Nietuzinkowe kolory zwrócą uwagę na malowaną powierzchnię i wyróżnią ją na tle otoczenia. Co jeszcze się liczy? Na pewno to, czy powłoka skutecznie chroni dany element przed niszczącymi czynnikami otoczenia. Sprawdź, jak wybierać farby dekoracyjne do betonu, drewna i metalu oraz jak pogodzić kwestie estetyczne z pozostałymi wymaganiami.

Farby dekoracyjne do ścian betonowych – zaskakujące bogactwo kolorów

Jeszcze kilkanaście lat temu beton kojarzył nam się raczej z pracami remontowymi lub wykończeniowymi. To jednak zmieniło się o 180 stopni! To obecnie jeden z kluczowych elementów nowoczesnego projektowania wnętrz, tarasów oraz otoczenia domów. Dobrze dobrana farba dekoracyjna do betonu nadaje powierzchni oryginalny wygląd.

Jeżeli chcesz osiągnąć konkretny efekt estetyczny, z uwagą wybierz kolor farby dekoracyjnej. Beton możesz pomalować nie tylko na uniwersalne i bezpieczne brązy, szarości czy zielenie, ale także dość niecodzienne tonacje, np. żółtą, czerwoną lub błękitną. Czerwone ściany balkonu będą świetnie korespondowały z białą elewacją budynku. Z kolei szafirowa farba dekoracyjna do ścian z betonu sprawi, że przedsionek Twojego domu nabierze wyjątkowego, niecodziennego charakteru.

Farby dekoracyjne do drewna – jakie kolory są najmodniejsze?

Kolor farby dekoracyjnej do drewna dobieraj, biorąc pod uwagę zarówno lokalizację, jak i specyfikę malowanej powierzchni. Jeżeli np. planujesz renowację drewnianego płotu, zastanów się nad takim odcieniem, dzięki któremu ogrodzenie subtelnie wpisze się w otoczenie. Farba dekoracyjna zielona to świetne rozwiązanie w przypadku, gdy posesja oraz najbliższe sąsiedztwo są pełne drzew i kwiatów. A może chcesz odświeżyć wygląd drewnianych elementów wewnątrz? W takiej sytuacji warto postawić na kontrast. Żółta drewniana boazeria będzie prezentowała się fenomenalnie, jeżeli zestawisz ją z białą ścianą. Z kolei do niebieskich ścian w przedpokoju doskonale będzie pasować farba dekoracyjna szara.

Farba dekoracyjna do metalu – jaki odcień zda egzamin?

Podobnie, jak w przypadku malowania betonu oraz drewna, także przy metalu kluczowe jest to, co dokładnie chcesz pomalować. Poza tym musisz zastanowić się, czy wolisz kontrasty, czy może stawiasz na monochromatyczne kompozycje (czyli oparte o zbliżone kolory). Np. jeśli malujesz metalową ławkę w ogrodzie, pomyśl o czerni, która wypadnie doskonale na tle zieleni. Z kolei do malowania płotu warto polecić srebrną farbę dekoracyjną. Jeżeli zaś do pomalowania masz grzejnik w sypialni, pomyśl o białej farbie. Dzięki niej urządzenie będzie prezentowało się dyskretnie i elegancko.

Farba dekoracyjna – pomyśl o odpowiedniej ochronie

Wybierając farby dekoracyjne, musisz pamiętać, że nietuzinkowy kolor to nie wszystko. Ogromnie istotne są parametry wytrzymałościowe produktów. Sięgnij więc po taką farbę, która daje świetny efekt estetyczny, ale jednocześnie chroni podłoże przed konkretnymi zagrożeniami. W pierwszej kolejności sprawdź, czy farba nadaje się do wnętrz, na zewnątrz, czy to może produkt uniwersalny. Następnie upewnij się, czy powłoki ochronią powierzchnię przed danymi czynnikami. Jakieś przykłady? W przypadku malowania betonu oraz metalu na zewnątrz egzamin zda m.in. farba Nobiles Chlorokauczuk. Tworzy powłoki wyjątkowo odporne na działanie czynników atmosferycznych, w związku z czym np. metalowa barierka na balkonie przez długi czas zachowa swój nienaganny wygląd. Jeżeli zaś szukasz farby do metalu i drewna, nie tylko na zewnątrz, ale i do wnętrz, wypróbuj emalię Nobiles do Drewna i Metalu Ftalonal. Oprócz odporności na negatywne warunki atmosferyczne wyróżnia ją świetna przyczepność do podłoża oraz wysoka elastyczność.

Farba dekoracyjna z brokatem czy z drobinkami? A może farba dekoracyjna perłowa? Owszem, estetyka wymalowania jest niezwykle istotna. Z drugiej strony oryginalny efekt dekoracyjny czy głęboki kolor na nic się zdadzą, jeżeli powłoka nie będzie skutecznie chronić powierzchni. Sięgaj zatem po produkty, które łączą w sobie obie estetykę oraz wymagany poziom zabezpieczenia.  

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok