Jaką farbę do malowania betonu wybrać?

Malowanie betonu to jedyny taki zabieg, który pozwala na zabezpieczenie powierzchni bez nakładania na nią kolejnych warstw wykończeniowych, jak płytki czy drewniane deski. Wystarczy dobra farba do betonu.

Posadzka betonowa to świetny sposób na wykończenie powierzchni. Beton jest trwały i wytrzymały. Chyba że go nie zabezpieczymy! Malowanie betonu pozwala zarówno na poprawienie jego estetyki, jak również na ochronę materiału przed oddziaływaniem różnorodnych, niszczących czynników.

Dlaczego beton?

Betonowe schody prowadzące do piwnicy, betonowa podłoga w garażu i pomieszczeniu gospodarczym, wreszcie interesujące betonowe wykończenie przedpokoju czy też betonowa lamperia w strefie wejściowej. Cechy użytkowe betonu sprawiają, że cieszy się niezmiennie dużą popularnością i jest chętnie wybierany do wnętrz.

Czym pomalować beton?

Czym pomalować beton wewnątrz? Oczywiście dobre efekty osiągniesz wyłącznie, jeśli wybierzesz sprawdzone produkty dobrej jakości. Podstawowe czynniki, przed którymi należy chronić podłogę betonową w mieszkaniu, to m.in. wilgoć, przetarcia i zbrudzenia. Świetnie sprawdzą się tu wyroby akrylowe, charakteryzujące się odpornością na kontakt z wodą oraz na zarysowania, działanie kwasów i detergentów.

Jaka farba do betonu do wnętrz?

– Przykładem dobrej farby do betonu na podłogę, takiej, którą można stosować we wnętrzach, jest Nobiles Pilbet. Jest odporna na ścieranie oraz zmywanie wodą z dodatkiem detergentów, ponadto łatwa w nanoszeniu. Pozwala na uzyskanie równych, gładkich i trwałych powłok. Sprawdzi się szczególnie w pomieszczeniach o umiarkowanym ruchu pieszym i kołowym (jak np. garaż czy piwnica).
– Jeśli zaś szukasz dobrej farby do stosowania na ścianach, np. do pomalowania lamperii, sprawdź Nobiles Do Drewna i Metalu Ftalonal. Tworzy wytrzymałe, elastyczne i dobrze przyczepne do podłoża powłoki.

Podłoga betonowa: co przed malowaniem?

Wiesz już, jaka farba do betonu zda egzamin? Możesz przystąpić do prac. Pamiętaj jednak, że nawet najlepsza farba do betonu zda się na nic, jeśli nałożysz ją na skruszałe czy mokre podłoże. Malowanie betonu wymaga uprzedniego dokładnego przygotowania podłoża.

– przygotowanie nowej betonowej posadzki do malowania

Jeżeli masz do czynienia z dopiero co wykonanymi posadzkami, poczekaj, aż zakończy się proces utwardzania betonu – sezonowanie trwa zazwyczaj minimum 4 tygodnie. Po tym czasie można rozpocząć prace. Możliwe, że posadzka zdążyła się już zakurzyć i zabrudzić. Umyj ją i pozostaw do wyschnięcia.

– przygotowanie starej betonowej posadzki do malowania

Jeżeli planujesz remont użytkowanej i malowanej już wcześniej betonowej posadzki, najpierw oczyść ją z wszelkiego wadliwego materiału, jak kurz i piasek oraz tłuste plamy. Poza tym usuń stare, słabo przyczepne powłoki farb. Jeśli zauważysz naloty organiczne, pozbądź się ich za pomocą odpowiedniego środka grzybobójczego. Po umyciu podłogi pozostaw ją do wyschnięcia, następnie uzupełnij nierówności i ubytki zgodnie ze sztuką budowlaną oraz wyrównaj i odpyl podłoże.

– gruntowanie przed malowaniem betonu

Przed malowaniem należy zaigruntować nowe podłoże oraz takie, z którego usunięto starą warstwę farby (nie jest to konieczne przy malowanej już podłodze – w sytuacji, gdy stare powłoki malarskie nadal są w dobrym stanie). Jeśli malujesz farbą Nobiles Pilbet, jako farby podkładowej również użyj Nobiles Pilbet (rozcieńczonej dodatkiem 5% Nobiles Rozcieńczalnika do wyrobów chlorokauczukowych i poliwinylowych).

– wymalowanie próbne

Jeżeli malujesz powierzchnię pokrytą już warstwą farby, najpierw wykonaj wymalowanie próbne na małej powierzchni – dzięki temu upewnisz się, że nie powstanie niepożądany efekt.

Jak pomalować beton?


Wymalowanie właściwe można przeprowadzić po min. 24 godzinach od zaimpregnowania podłoża. Nałóż dwie warstwy farby Nobiles Pilbet w odstępie co najmniej doby. Do malowania należy użyć wałków i pędzli z runa naturalnego lub mieszanego. Zadbaj o skuteczną wentylację pomieszczenia oraz odpowiednie warunki (temperatura powinna wynosić min. +5°C, maks. +30°C, wilgotność nie może przekraczać 80%).

Ne warto zwlekać z malowaniem betonowej podłogi i pozostawiać ją bez zabezpieczenia. Inaczej szybko zauważysz jej wycieranie się i odbarwienia. Wybierz odpowiednie wyroby do wnętrz i zarezerwuj kilka dni na prace.

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok