Bezpłatna infolinia: +48 800 154 075
Malowanie elewacji powinno przebiegać według wcześniej ustalonego planu. Należy opracować nie tylko dokładną listę wydatków, ale również szczegółowy harmonogram poszczególnych prac. Pamiętaj przy tym, że odnawianie elewacji wcale nie sprowadza się do samego malowania! Ogromny wpływ na powodzenie całego procesu ma także przygotowanie ścian do malowania. Jednym z kluczowych etapów jest gruntowanie. Potrzebujesz dobrego, czyli sprawdzonego oraz odpowiedniego gruntu do ścian.
Czy gruntowanie ścian to zabieg, który należy przeprowadzać zawsze i bez wyjątku? Po co wykonuje się gruntowanie? To tylko niektóre z pytań, które zadają sobie osoby planujące samodzielne prace wykonawcze lub remontowe.
Gruntowanie ściany przygotowuje ją do dalszych czynności mających na celu wykończenie (lub odnowienie) jej powierzchni. W związku z tym przeprowadzenie tego zabiegu jest szczególnie wskazane w przypadku, gdy podłoże jest wykańczane i malowane po raz pierwszy. To bardzo istotne – jeśli podczas wykańczania nowych ścian nie nałożysz gruntu, na kolejnym etapie podłoże będzie chłonęło o wiele więcej farby. Poza tym elewacja zewnętrzna domu musi zostać zagruntowana, jeśli podłoże jest niestabilne i potrzebuje wzmocnienia, jest silnie nasiąkliwe oraz/lub pyliste, skredowane. Innymi słowy elewacje budynku należy zagruntować, jeśli mamy do czynienia z wymagającym podłożem.
Z drugiej strony nakładanie gruntu nie zawsze jest konieczne. Etap ten pomijamy m.in. jeśli prace przeprowadzamy na stabilnym, niechłonnym oraz niepylistym podłożu, ponadto wcześniej już pomalowanym tą samą farbą. Oczywiście stare powłoki farb muszą być w dobrym stanie, nie mogą się łuszczyć ani odspajać.
Grunt do ścian (zewnętrznych i wewnętrznych – nie ma to znaczenia, gdzie znajduje się wykańczana lub odnawiana powierzchnia) ma za zadanie wzmocnić i utwardzić podłoże, zmniejszyć jego chłonność, zredukować pylistość oraz zwiększyć wydajność farb nawierzchniowych, co w praktyce oznaczać będzie mniejsze ich zużycie.
Zastanawiasz się, jaki grunt do elewacji zda egzamin? Dobierając produkt, nie kieruj się warunkami, w jakich będzie eksploatowana powierzchnia. To, czy na ściany będzie oddziaływać deszcz, wiatr czy zmienne temperatury, ma raczej drugorzędne znaczenie. Podstawowym wyznacznikiem i podpowiedzią jest za to farba na elewacje. Nawet nie jej rodzaj, a konkretny produkt. Informacji na temat tego, jaki grunt do ścian zewnętrznych należy zastosować, szukaj w karcie technicznej farby do malowania elewacji. Tym samym obowiązuje następująca kolejność dobierania wyrobów do ścian:
– farba do elewacji, którą z kolei wybieramy, biorąc pod uwagę typ podłoża oraz czynniki, jakie będą oddziaływać na powierzchnię,
– grunt do elewacji, dopasowany do wymagań farby.
Z uwagi na to, że farbę dobiera się m.in. do specyfiki podłoża, grunt zaś do farby, można powiedzieć, że jednym z kryteriów doboru gruntu również jest typ podłoża (np. grunt pod tynki gipsowe).
Warto to podkreślić: informacji na temat zalecanych gruntów należy szukać w karcie technicznej farby do malowania elewacji. Jeśli zatem zaplanowałeś malowanie farbą emulsyjną Nobiles Nobilit Biały Plus, do gruntowania ścian elewacyjnych przyda Ci się przede wszystkim Nobiles Nobigrunt. Podobnie w przypadku farby Nobiles Nobilit Mix czy Nobiles Fasada Silikon Mix.
Nobiles Nobigrunt to gotowy do użycia wodorozcieńczalny podkład akrylowy. Jest przeznaczony do gruntowania zarówno nowych, jak i starych podłoży cementowych, cementowo-wapiennych, jak i betonowych znajdujących się na zewnątrz, ale też do wzmacniania niestabilnych, skredowanych oraz silnie nasiąkliwych podłoży wewnątrz pomieszczeń. Zapewnia dobrą przyczepność nakładanych później powłok farb dekoracyjnych. Na ścianie pozostawia transparentny biały ślad, ułatwiający wizualną kontrolę procesu nakładania produktu.
Jednocześnie pamiętaj, że w niektórych sytuacjach zamiast gruntu należy nałożyć warstwę farby. Grunt czy farba gruntująca – jak wybrać? O tym, kiedy konieczne jest zastosowanie gruntu wspominaliśmy powyżej. Np. w karcie technicznej farby Nobiles Nobilit Biały Plus możemy przeczytać, że po Nobiles Nobigrunt sprawdzi się przed malowaniem niestabilnych, skredowanych i pylistych lub nasiąkliwych podłoży. Z kolei w przypadku podłoża wcześniej niemalowanego lub niejednolitego wewnątrz pomieszczeń (!), np. podłoży betonowych, wcześniej nakłada się warstwę podkładową z farby Nobiles Nobilit Biały Plus rozcieńczonej 10-15% dodatkiem wody pitnej.
Powierzchnie wcześniej malowane farbami emulsyjnymi, a ponadto jednolite, dobrze przyczepne, niepylące i nieuszkodzone można malować bez gruntowania.
Ustaliliśmy już, jaki grunt pod farbę należy zastosować. Kolejne istotne pytanie brzmi: kiedy należy gruntować? Niektórzy wykonawcy mówią o konieczności gruntowania elewacji po ociepleniu, inni o zastosowaniu gruntu do ścian przed tynkowaniem, jeszcze inni zalecają nakładanie gruntu przed malowaniem. Który z tych wariantów jest prawidłowy?
Gruntowanie jest zalecane przed różnymi etapami wykonywania lub renowacji ścian, np. także przed położeniem tynku. Pozwala to na osiągnięcie jak najlepszego efektu – w tym przypadku przygotowuje podłoże na nową warstwę itp. Oczywiście każdy etap prac wymaga zastosowania innego gruntu, dostosowanego do podłoża i jego poszczególnych warstw.
*Prace przeprowadzane na remontowanej elewacji
Zacznij od dokładnej oceny stanu elewacji. Sprawdź, czy nie widać na niej pęknięć, uszkodzeń, zawilgoceń czy ognisk pleśni i grzybów, które mogłyby zmniejszyć przyczepność nowej powłoki.
Następnie oczyść podłoże ze starej, luźno przylegającej warstwy farby. Odpyl powierzchnię. Ponadto usuń plamy, zacieki, naloty organiczne, kurz i zagrzybione fragmenty (pomoże nam w tym szpachelka i odpowiedni środek grzybobójczy) oraz umyj ścianę czystą wodą. Wszelkie rysy czy spękania wypełnij masą szpachlową (dobiera się ją do rodzaju elewacji) Na koniec powierzchnię wyrównaj i odpyl.
*Prace przeprowadzane na nowej elewacji
Poczekaj aż zakończy się proces sezonowania tynków (zazwyczaj min. 4 tygodnie od czasu ich położenia).
Zadbaj o to, aby ściany były czyste – wolne od jakichkolwiek zabrudzeń, kurzu itd.
Na tak przygotowane, całkowicie suche ściany można zaaplikować grunt. Upewnij się, że warunki, w jakich zamierzasz przeprowadzać prace, są odpowiednie. Wiążących informacji szukaj w karcie technicznej gruntu. Zaplanuj je na ciepły, jednak nie upalny dzień. Unikaj malowania w pełnym słońcu. Nie zabieraj się za gruntowanie, jeśli zapowiadany jest deszcz bądź mgła. Temperatura otoczenia oraz podłoża powinna wynosić od +5°C do +28°C.
Poza tym skompletuj niezbędne narzędzia. Do aplikacji Nobiles Nobigruntu potrzebujesz pędzli z włosia syntetycznego lub mieszanego oraz wałków z krótkim włosiem z runa mieszanego lub sztucznego. Możesz też zdecydować się na gruntowanie metodą natryskową.
Nanieś 1 lub 2 warstwy nierozcieńczonego wyrobu w odstępie 3 godzin – w zależności od potrzeb i stanu ścian. Drugą warstwę zaaplikuj poprzecznie w stosunku do poprzedniej. Rozprowadzaj grunt aż do uzyskania równomiernej warstwy. Po ok. 24 godzinach od nałożenia gruntu do elewacji możesz kontynuować prace, tzn. rozpocząć malowanie.
Gruntowanie elewacji to jeden z kluczowych etapów przygotowania niestabilnego podłoża do malowania. Warto pamiętać, że dobry grunt podwyższy jakość wymalowania właściwego oraz poprawi parametry wytrzymałościowe powłoki malarskiej.
Farba fasadowa Nobiles Nobilit - ponad 200 kolorów! Farba akrylowa Nobiles niezwykle wydajna, zapewniająca doskonałe krycie, do betonu na zewnątrz i wewnątrz
Farba akrylowa elewacyjna do betonu, zewnętrzna
Wykończenie
matowe
Wydajność
do 8 m2/l
Podkład akrylowy Nobiles Nobiogrunt do cementu i betonu: lepsza przyczepność farb i równomierne schnięcie! Podkład akrylowy Nobiles ułatwi Ci pracę. Sprawdź.
Podkład akrylowy, grunt pod farbę, wodorozcieńczalny do cementu i betonu
Wykończenie
Nie dotyczy
Wydajność
do 15 m2/l