Czy farba to wystarczające zabezpieczenie antykorozyjne?

Czy farba antykorozyjna na rdzę to wystarczająca ochrona przed korozją? Czy może konieczne jest zastosowanie dodatkowych produktów? Przedstawiamy sprawdzone sposoby na zabezpieczenie metalu przed rdzą.

Różnice temperatur i skoki ciśnienia, zanieczyszczenie, kwaśne deszcze, wreszcie oddziaływanie czynników atmosferycznych. Polska aura nie oszczędza metalowych powierzchni w naszym ogrodzie oraz na posesji. Elementy małej architektury, meble ogrodowe czy przęsła ogrodzenia wykonane ze stali lub żeliwa zaczynają niszczeć – pojawiają się na nich rdzawe zacieki, że powłoka malarska łuszczy się, nie mówiąc już o niezbyt eleganckim, wyblakłym kolorze. Receptą na te wszystkie problemy jest malowanie. Jednak czy farba jest w stanie zapewnić zabezpieczenie antykorozyjne na wysokim poziomie?

Zabezpieczenie antykorozyjne – tylko na przygotowanym podłożu

Pamiętajmy, że ochrona przed korozją nigdy nie będzie pełna i kompletna, jeśli nie zadbamy o prawidłowe przygotowanie podłoża do malowania. W tym celu oczyszczamy metalowe elementy ze zgorzeliny i luźnych, niezwiązanych z podłożem warstw farby (pomocna będzie druciana szczotka lub szpachelka budowlana). Bardzo ważnym etapem prac jest również usunięcie luźnej warstwy rdzy – mechanicznie, za pomocą ścierania lub dłutowania. Na koniec musimy pozbyć się zabrudzeń i odtłuścić powierzchnię, np. za pomocą Rozpuszczalnika do wyrobów chlorokauczukowych i poliwinylowych Nobiles. Następnie metalowe elementy myjemy wodą z dodatkiem środka myjącego, a po wyschnięciu nadajemy szorstkość podłożu np. za pomocą papieru ściernego. Po odpyleniu metal gotowy jest do malowania.

Ochrona metali przed korozją – co wybrać?

Musimy zastanowić się, jakie zabezpieczenie przed korozją będzie skuteczne. Istnieją dwie metody – obie w równym stopniu polecane, jeśli naszym priorytetem jest walka ze rdzą. Możemy albo sięgnąć po produkt typu 3 w 1, tzn. zapewniający jednocześnie ochronę przed korozją, pełniący rolę podkładu oraz powłoki nawierzchniowej lub postawić na sprawdzone rozwiązanie systemowe, czyli pokrycie powierzchni podkładem, a następnie nawierzchniową farbą do metalu.

W pierwszym przypadku nasze wymagania spełni farba antykorozyjna na rdzę Nobiles Stalochron, przeznaczona do ochronno-dekoracyjnego malowania powierzchni stalowych i żeliwnych. Znacznie przyspiesza renowację ogrodzenia czy ogrodowych mebli. Odnawianych powierzchni nie musimy najpierw pokrywać podkładem – sam Nobiles Stalochron wystarczy, aby zapewnić metalowi odpowiedni stopień ochrony. Możemy go nakładać nawet bezpośrednio na rdzę – dzięki swoim właściwościom zapobiega dalszemu rozwojowi korozji, ponadto tworzy powłoki odporne na działanie różnorodnych czynników atmosferycznych.

Jeżeli jesteśmy jednak zwolennikami systemowej ochrony, sięgnijmy po rozwiązanie: podkład plus farba. Pamiętajmy, że najpierw powinniśmy wybrać farbę zabezpieczającą przed korozją, a następnie do niej dopasować odpowiedni preparat gruntujący. Skuteczne zabezpieczenie m.in. przed działaniem wody i wilgoci oraz ochronę mechaniczną zapewni nam np. emalia Nobiles Chlorokauczuk. Tworzy powłoki elastyczne i odporne na czynniki zewnętrze. Jeśli zaaplikujemy ją na podłoże uprzednio pokryte antykorozyjnym podkładem ftalowym Nobiles Nobikor, zyskamy odporną na korozję powłokę o jeszcze lepszych parametrach wytrzymałościowych.

Podsumowując, farba może stanowić kompletne, skuteczne zabezpieczenie antykorozyjne. Nie możemy jednak zapomnieć również o bardzo dokładnym przygotowaniu podłoża oraz odpowiednich warunkach malowania.

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok