Bezpłatna infolinia: +48 800 154 075
Ślady korozji na przedmiotach codziennego użytku czy powierzchniach użytkowanych na zewnątrz wyglądają nieestetycznie. Co więcej, rdza na metalu może doprowadzić do powstania kolejnych, poważniejszych uszkodzeń. Jak usunąć rdzę z metalu? Domowe sposoby zdadzą egzamin czy wręcz przeciwnie? I jaką farbę na rdzę zastosować, aby zapobiec ponownemu pojawieniu się korozji? Tłumaczymy!
Co to jest rdza?
Aby skutecznie walczyć z rdzą, warto wiedzieć, w jakich warunkach dochodzi do jej powstawania. Korozja to inaczej mówiąc proces niszczenia metali w wyniku oddziaływania warunków otoczenia. Jednym z czynników powodujących jego zainicjowanie jest woda. Zatem jak powstaje rdza? Wystarczy, że zostawimy metal bez zabezpieczenia, zastosujemy słabej jakości produkty, w wyniku czego dojdzie do niszczenia powłoki bądź popełnimy parę błędów na etapie przygotowania metalu do malowania czy samego aplikowania farby. Kontakt z wilgocią zawartą w powietrzu oraz bezpośrednio z wodą (np. deszczem) sprawi, że na powierzchni po pewnym czasie zauważymy charakterystyczne ślady.
Jak i czym usunąć rdzę domowym sposobem?
Ochrona metali przed korozją – co wybrać?
Domowy sposób na rdzę, szybki i skuteczny – motywują nas nagłówki artykułów. Spece od czyszczenia różnych powierzchni zachęcają nas do wypróbowania sody oczyszczonej, octu jabłkowego, limonki, surowego ziemniaka, folii aluminiowej, a nawet melasy. Czy „babcine” metody usuwania rdzy rzeczywiście dają jakiekolwiek rezultaty? Czy soda oczyszczona to złoty środek na rdzę? Niekoniecznie. Może i jakimś cudem pozbędziemy się powierzchniowych rdzawych nalotów, ale wcale nie mamy pewności, czy poradziliśmy sobie ze źródłem problemu. Prawdopodobnie nie. Musimy też mieć na uwadze, że odrdzewianie – domowym sposobem czy jakimkolwiek innym – powinno pociągać za sobą kolejny etap, a mianowicie zabezpieczenie metalowej powierzchni odpowiednimi produktami. Usunięcie rdzy nic nie da, jeśli metal nadal będzie narażony na oddziaływanie niszczących czynników, zwłaszcza, jeśli jest użytkowany na zewnątrz.
Jak usunąć rdzę z metalu? Zrób to jak profesjonalista!
Jak pozbyć się rdzy łatwo, ale skutecznie i miejmy nadzieję raz na zawsze? Najprostszą metodą, którą możemy zastosować w większości przypadków, jest zdarcie warstwy rdzy wraz z poprzednią powłoką malarską za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego, drucianej szczotki, skrobiąc je szpachelką budowlaną lub używając szlifierki. Mechaniczne zdzieranie zardzewiałych warstw to jedyny, słuszny sposób na rdzę. Na koniec powinniśmy przeszlifować elementy drobnoziarnistym papierem, odpylić je i w razie potrzeby dodatkowo umyć.
Oczywiście na rynku dostępne są specjalne preparaty na rdzę, tzw. neutralizatory, np. środek na rdzę w sprayu. Nie rozpuszczają one jednak rdzy, jak mogłoby się wydawać! Nakładamy, rozpylamy je już na uprzednio oczyszczone mechanicznie fragmenty powierzchni. Dzięki zawartości związków żelaza lub żywic i rozpuszczalników tego rodzaju preparaty hamują proces korozji. Zanim zdecydujemy się na zakup, weźmy pod uwagę, że rdzę powinniśmy usuwać wyłącznie w sposób rekomendowany przez producenta wyrobu, który zamierzamy zastosować do renowacji metalu. Większość środków na rdzę tworzy na powierzchni powłokę, warstwę podkładową, która może nie współpracować z farbą, którą zamierzamy pomalować metal. Oznacza to nie tylko niepożądane efekty wizualne, ale nawet słabszą ochronę.
Co oprócz odrdzewiania?
Mechaniczne usunięcie rdzy to pierwszy krok. To, że już jej nie widać, wcale nie oznacza, że poradziliśmy sobie z problemem! Powstawanie korozji wynika z nieprawidłowej, niepełnej ochrony metalu. Miejmy na uwadze, że zeszlifowanie starych powłok wraz z rdzą doprowadziło do dalszego, jeszcze poważniejszego zniszczenia warstwy zabezpieczającej. Konieczne jest jej odtworzenie, czyli pomalowanie dobrej jakości farbą na rdzę.
Jaka farba na rdzę?
Podsumowując, oprócz usunięcia rdzy konieczne jest zastosowanie prawidłowo dobranego produktu do malowania metalowej powierzchni. Pamiętajmy, że malowanie metalu, szczególnie użytkowanego na zewnątrz, to zabieg służący nie tylko jego ozdobie, ale przede wszystkim „leczniczy” i zapobiegawczy. Powłoka malarska chroni powierzchnię przez bezpośrednim kontaktem z wodą i wilgocią, różnicami temperatur, skokami ciśnienia oraz promieniowaniem słonecznym.
Jaka farba na rdzę zda egzamin? Zapoznajmy się z ofertą producentów i wybierzmy taki wyrób, który można nakładać właśnie bezpośrednio na rdzę. To bardzo istotne! Jeśli już raz doszło do pojawienia się oznak korozji, musimy zapobiec jej rozwojowi w przyszłości.
Doskonale poradzi z tym sobie farba antykorozyjna Nobiles Stalochron. Można ją stosować bezpośrednio na rdzę – powłoka zahamuje jej rozwój! To świetna wiadomość także w przypadku, gdy bardzo dokładne oczyszczenie powierzchni i zeskrobanie rdzawych śladów jest niemożliwe, chociażby podczas renowacji metalowego ogrodzenia o skomplikowanym kształcie. Z drugiej strony należy pamiętać, że w przypadku stosowania tej farby na rdzę musimy usunąć przynajmniej wszelkie łuszczące się fragmenty powłok i luźną rdzę.
Farba na rdzę Nobiles Stalochron to ponadto produkt typu 3 w 1, czyli pełniący jednocześnie rolę gruntu, podkładu, jak i warstwy nawierzchniowej. A nawet 4 w 1, jeśli weźmiemy pod uwagę również właściwości antykorozyjne.
Jak pozbyć się rdzy raz na zawsze?
Oczywiście kluczowe jest prawidłowe przygotowanie powierzchni do malowania. Wspomniane usunięcie luźnych powłok i ognisk rdzy to jedno. Druga kwestia to dokładne zmatowienie powierzchni oraz jej umycie. Metalowe elementy muszą być czyste i wolne od zabrudzeń, zatłuszczeń czy nalotów organicznych. Po wyschnięciu możemy przystąpić do malowania. Kierujmy się przy tym zaleceniami producentami zawartymi w karcie technicznej produktu.
Co poza tym? Warto przynajmniej raz na sezon przeprowadzić przegląd metalowych powierzchni, np. ogrodzenia lub mebli ogrodowych. Sprawdzajmy, czy nie doszło do uszkodzenia powłoki, a w razie konieczności zaplanujmy prace renowacyjne.
Odrdzewianie domowym sposobem to kiepski pomysł. Zamiast tego usuńmy oznaki korozji mechaniczne oraz przeprowadźmy pełną renowację metalowych elementów.