Bezpłatna infolinia: +48 800 154 075
Powierzchnia dachu jest narażona na długotrwałe oddziaływanie czynników atmosferycznych. Promieniowanie słoneczne, opady atmosferyczne (w tym także kwaśne deszcze), zaleganie śniegu i lodu – to wszystko negatywnie wpływa na stan blachy. Do tego dochodzą wahania temperatur. Pod wpływem bardzo wysokiej temperatury blacha oraz zabezpieczające je powłoki wydłużają się, a następnie kurczą. Prowadzi to do powstawania drobnych pęknięć w ochronnych warstwach, co w dalszej perspektywie może spowodować pojawienie się korozji.
Jak temu zapobiegać? Jednym z rozwiązań jest stosowanie bardziej wytrzymałych materiałów, jak np. blachy cynkowo-tytanowej. Są one trwałe i wytrzymałe. Mają jednak jeden poważny mankament: jest nim o wiele wyższa cena. W związku z większą popularnością cieszą się tańsze i nieco mniej odporne pokrycia z blachy ocynkowanej.
Niszczenie blaszanych pokryć dachowych może wynikać także z błędów popełnionych na etapie montażu. Zagrożenie stanowią m.in. opiłki i ścinki, których nie usunięto z powierzchni. Mogą one spowodować powstawanie przebarwień, a nawet korozji. Negatywnie na stan blachy wpływa też chodzenie po dachu w butach z twardą podeszwą. W konsekwencji dochodzi do powstania uszkodzeń — konieczna jest naprawa dachu.
Jeżeli jesteś właścicielem blaszanego dachu, nie zapominaj o przeprowadzaniu okresowych przeglądów pokrycia. Najlepiej zrobić to po umyciu powierzchni. Usuń zabrudzenia, naloty i osady wodą pod ciśnieniem – dzięki temu upewnisz się, w jakim stanie są poprzednie powłoki. Jeżeli zauważysz, że łuszczą się i odspajają, albo dostrzeżesz ślady rdzy, oznacza to, że musisz zaplanować naprawę dachu.
Naprawę dachów z blachy ocynkowanej należy rozpocząć od usunięcia starych i zniszczonych powłok malarskich. Nie używaj do tego drucianej szczotki ani szpachelki, inaczej zniszczysz warstwę ocynku, która chroni surowy metal. Zamiast tego zastosuj specjalne środki chemiczne. Po drucianą szczotkę sięgnij jedynie po to, aby oczyścić skorodowane fragmenty powierzchni, jeśli doszło już do pojawienia się rdzy.
Jak z kolei przebiega renowacja starego dachu z blachy w sytuacji, gdy poprzednie powłoki są w dobrym stanie i chcesz jedynie odświeżyć ich kolor? Konieczne jest dokładne zmatowienie powierzchni oraz jej oczyszczenie. Dzięki temu nowe warstwy farby osiągną pożądaną przyczepność do podłoża.
Kolejny krok naprawy dachów z blachy to dokładnie oczyszczenie powierzchni z pyłu i fragmentów farby. Jeżeli w którymś miejscu naruszyłeś warstwę ocynku, np. podczas oczyszczania skorodowanych miejsc, zagruntuj je podkładem antykorozyjnym.
Następnie wykonaj wymalowanie próbne – upewnij się, czy nowa warstwa farby jest kompatybilna z poprzednią. Jeżeli efekt będzie niezadowalający, to znaczy, że musisz jednak całkowicie usunąć poprzednie powłoki.
Ostatni etap renowacji dachów to malowanie. Przebieg prac uzależniony jest przede wszystkim od wymagań producenta farby.
To, jaki produkt należy zastosować, jest uzależnione zarówno od specyfiki malowanej powierzchni, jak i oddziałujących na nią czynników. Jeżeli planujesz naprawdę dachu z ocynkowanej blachy, potrzebujesz dobrej farby nadającej się do stosowania na ocynku. Przykładem takiego produktu jest farba Nobiles Dach i Rynna. Wyróżnia ją przede wszystkim krótki czas schnięcia, wysoka elastyczność oraz odporność na oddziaływanie środowiska (m.in. promieniowanie UV). Dzięki temu skutecznie chroni metal przed uszkodzeniem czy korozją, a jednocześnie daje świetny efekt wizualny.
Prawidłowo przeprowadzona renowacja blachy na dachu pozwoli utrzymać pokrycie w dobrym stanie. Dzięki temu maksymalnie wydłużysz jego żywotność. Wymiana pokrycia dachowego nie będzie konieczna jeszcze przez długie lata.