Rozcieńczalnik – jak wybrać i bezpiecznie stosować?

Często o nim zapominamy i dopisujemy na listę zakupów w ostatniej chwili. Rozcieńczalnik to niepozorny, a absolutnie niezbędny produkt! Przyda nam się przede wszystkim podczas remontu mieszkania, drobnych prac wykończeniowych we wnętrzu czy renowacji mebli. Jak go wybrać, żeby się sprawdził?

Rozcieńczalnik to jeden z tych wyrobów, bez których ciężko się obejść podczas prac renowacyjnych. Musimy wiedzieć, jaki rozcieńczalnik sprawdzi się w naszym przypadku, tzn. jak prawidłowo go dobrać. Co jeszcze jest ważne podczas zakupu rozcieńczalnika? Czy zamiast niego można sięgnąć po rozpuszczalnik? Kiedy lepszym zakupem będzie rozcieńczalnik, kiedy zaś np. uniwersalny rozpuszczalnik? Sprawdź w poradniku przygotowanym przez ekspertów Nobiles.

Po co stosujemy rozcieńczalnik?

Potrzebujemy go przede wszystkim do rozcieńczania farb. Jest bardzo pomocny także do czyszczenia pędzli czy innych narzędzi malarskich ze śladów farby – tak aby nadawały się do ponownego użycia. Poza tym możemy po niego sięgnąć, jeśli chcemy odtłuścić daną powierzchnię i przygotować ją do malowania.

Rozpuszczalnik a rozcieńczalnik: czy to to samo?

Te określenia często są stosowane zamiennie. Okazuje się, że niekoniecznie poprawnie! O różnicach pomiędzy oboma rodzajami produktów informuje nas już sama nazwa. Rozpuszczalniki wykorzystywane są do rozpuszczania wyrobów, dlatego możemy po nie sięgnąć np. podczas czyszczenia akcesoriów malarskich, ale też w przypadku, gdy chcemy pozbyć się starych powłok malarskich z powierzchni. Rozpuszczalników nie powinno się zaś używać do rozcieńczania farb. Jeśli konieczne jest rozcieńczenie wyrobu, możemy użyć wyłącznie takiego produktu czy dodatku, który został wskazany w karcie technicznej farby. Inaczej możliwe, że wyrób nie będzie nadał się do malowania.

Z kolei rozcieńczalniki służą nam przede wszystkim właśnie do rozcieńczania wyrobu, czyli nadania im pożądanej konsystencji, gęstości.

Jak dobrać rozcieńczalnik do farb?

Pamiętajmy, że rodzaj rozcieńczalnika należy precyzyjnie dobrać do rodzaju wyrobu, którego używamy do malowania. Co więcej, należy mieć na uwadze, że konieczne jest zastosowanie takiego produktu, który został wskazany w karcie technicznej farby – nie tylko danego rodzaju rozcieńczalnika, a konkretnego, wymienionego z nazwy rozcieńczalnika. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że np. rozcieńczana farba nie straci swoich właściwości czy określonych przez producenta parametrów wytrzymałościowych i dekoracyjnych.

Jaki rozcieńczalnik należy zastosować?

– Jako rozcieńczalnik do farb akrylowych wodnych z powodzeniem możemy wykorzystać wodę pitną. Producenci zalecają dodatek ok. 10-20% wody pitnej do farby w przypadku nakładania warstwy podkładowej na podłoża wcześniej niemalowane lub niejednolite.

Rozcieńczalnik chlorokauczukowy pomoże nam w rozcieńczaniu wyrobów chlorokauczukowych (jak np. Nobiles Chlorokauczuk czy Nobiles Podkład Chlorokauczuk), a także poliwinylowych.

– Z kolei do wyrobów poliuretanowych zastosować musimy rozcieńczalnik poliuretanowy. Jeśli więc przeprowadzamy malowanie za pomocą emalii Nobiles Nobikolor-Pur czy też Nobiles Podkładu Poliuretanowego, nie możemy zapomnieć również o Nobiles Rozcieńczalniku RBR.

Rozcieńczalnik nitro, np. Nobiles Rozcieńczalnik RC-02, przeznaczony jest do pracy z wyrobami nitrocelulozowymi, jak farba Nobiles Termal 500.

– Na rynku znajdziemy również całą gamę produktów do wyrobów ftalowych czy olejnych, jak również rozcieńczalniki uniwersalne, ale i np. rozcieńczalniki epoksydowe, rozcieńczalniki do cieniowania czy rozcieńczalniki organiczne. Pamiętajmy jednak, że tylko zastosowanie takiego rozcieńczalnika, który wymieniono w karcie technicznej farby, gwarantuje, że rozcieńczany wyrób nie zmieni swoich właściwości czy konsystencji. W związku z tym należy z dużą ostrożnością podchodzić do tychże rozcieńczalników uniwersalnych – chyba, że producent dopuści czy zaleci ich zastosowanie.

– Podczas remontu może przydać nam się także rozcieńczalnik ekstrakcyjny (spotykany częścią pod nazwą rozpuszczalnik ekstrakcyjny, ponieważ raczej nie używamy go np. do rozcieńczania farby). To inaczej benzyna modyfikowana ekstrakcyjna, często wykorzystywany podczas remontów i renowacji odtłuszczacz. Służy do rozcieńczania tłuszczów, olejów i wosków, nadaje się do czyszczenia zabrudzonych narzędzi czy powierzchni.

Jaki rozpuszczalnik do farb?

Dane rozcieńczalniki mają swoje odpowiedniki w segmencie rozpuszczalników. Wyróżniamy więc też m.in.:

Rozpuszczalnik do farb akrylowych,
Rozpuszczalnik do farb olejnych,
Rozpuszczalnik chlorokauczukowy,
ale też
Rozpuszczalnik silikonu,
Rozpuszczalnik organiczny itd.

Jak bezpiecznie stosować rozcieńczalnik lub rozpuszczalnik?

Rozcieńczalniki i rozpuszczalniki mogą być szkodliwe dla użytkownika, jeśli zostaną nieprawidłowo użyte. Podczas pracy z tego rodzaju produktami warto nałożyć maseczkę ochronną. Nie zapomnijmy o rękawiczkach. Pamiętajmy, aby zapewnić dostęp świeżego powietrza do pomieszczenia, a po zakończeniu prac dokładnie je wyczyścić. Nie próbujmy wykorzystywać opakowań po rozcieńczalniku do przechowywania czegokolwiek – najlepiej je wyrzucić.

Jaki rozcieńczalnik do farb akrylowych wybrać? Czy potrzebuję specjalnego rozcieńczalnika do emalii chlorokauczukowych? Czy produkty rozcieńczalniki uniwersalne zdadzą egzamin? Odpowiedź na każde z tych pytań znajdziemy w karcie technicznej wybranej przez nas farby. Wystarczy przestrzegać zaleceń producenta – zyskujemy w ten sposób pewność, że postępujemy prawidłowo.

Polecane produkty

Emalia chlorokauczukowa do betonu i metalu

Nobiles Chlorokauczuk

Nobiles Chlorokauczuk przeznaczona jest do ochronno-dekoracyjnego malowania powierzchni: stalowych, żeliwnych i betonowych na zewnątrz.

Emalia chlorokauczukowa do betonu i metalu

Wykończenie

połysk

Wydajność

do 12 m2/l

Podkład antykorozyjny do metalu - Nobiles Chlorokauczuk Podkład

Nobiles Chlorokauczuk Podkład

Nobiles antykorozyjny Podkład Chlorokauczuk: doskonałe zabezpieczenie powierzchni metalowych przed rdzą! Polecany przed nałożeniem emulsji chlorokauczukowej.

Podkład antykorozyjny do metalu

Wykończenie

matowe

Wydajność

do 15 m2/l

Farba poliuretanowa do metalu - Nobiles Nobikolor Pur

Nobiles Nobikolor-Pur

Emalia poliuretanowa Nobiles Nobikolor Pur: doskonałe nawierzchniowe zabezpieczenie metalu. Wzmocniona utwardzaczem E! Trwała ochrona przed uszkodzeniami.

Emalia poliuretanowa do metalu, dwuskładnikowa

Wykończenie

wysoki połysk

Wydajność

do 11 m2/l

Farba podkładowa do metalu - Nobiles Podkład Poliuretanowy

Nobiles Podkład Poliuretanowy

Nobiles Podkład Poliuretanowy: polecany przy malowaniu maszyn, urządzeń i konstrukcji stalowych. Trwały, gładki, do łatwego szlifowania!

Farba podkładowa do metalu

Wykończenie

matowe

Wydajność

do 15 m2/l

Rozcieńczalnik do farb poluretanowych - Nobiles

Nobiles Rozcieńczalnik RBR do wyrobów poliuretanowych

Doskonały rozcieńczalnik do farb poliuretanowych Nobiles: rozcieńcza produkty poliuretanowe i sprawdza się w czyszczeniu narzędzi po malowaniu.

Rozcieńczalnik do farb poliuretanowych

Wykończenie

Nie dotyczy

Wydajność

do 0 m2/l

Rozcieńczalnik nitro RC-02 - Nobiles

Nobiles Rozcieńczalnik RC-02

Nobiles rozcieńczalnik nitro do wyrobów nitrocelulozowych. Rozpuszczalnik ksylenowy, polecany szczególnie do emalii Nobiles Termal 500

Rozcieńczalnik nitro do produktow nitrocelulozowych

Wykończenie

Nie dotyczy

Wydajność

do 0 m2/l

Farba odporna na temperaturę do metalu - Nobiles Termal 500

Nobiles Termal 500

Farba Silikonowa termoodporna Nobiles Termal 500: wytrzymała w temperaturze do 500 stopni! Idealna do kominków, układów wydechowych, przewodów gazowych.

Farba silikonowa termoodporna, do metalu

Wykończenie

matowe

Wydajność

do 12 m2/l

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok