Rozcieńczalnik – jak wybrać i bezpiecznie stosować?

Często o nim zapominamy i dopisujemy na listę zakupów w ostatniej chwili. Rozcieńczalnik to niepozorny, a absolutnie niezbędny produkt! Przyda nam się przede wszystkim podczas remontu mieszkania, drobnych prac wykończeniowych we wnętrzu czy renowacji mebli. Jak go wybrać, żeby się sprawdził?

Rozcieńczalnik to jeden z tych wyrobów, bez których ciężko się obejść podczas prac renowacyjnych. Musimy wiedzieć, jaki rozcieńczalnik sprawdzi się w naszym przypadku, tzn. jak prawidłowo go dobrać. Co jeszcze jest ważne podczas zakupu rozcieńczalnika? Czy zamiast niego można sięgnąć po rozpuszczalnik? Kiedy lepszym zakupem będzie rozcieńczalnik, kiedy zaś np. uniwersalny rozpuszczalnik? Sprawdź w poradniku przygotowanym przez ekspertów Nobiles.

Po co stosujemy rozcieńczalnik?

Potrzebujemy go przede wszystkim do rozcieńczania farb. Jest bardzo pomocny także do czyszczenia pędzli czy innych narzędzi malarskich ze śladów farby – tak aby nadawały się do ponownego użycia. Poza tym możemy po niego sięgnąć, jeśli chcemy odtłuścić daną powierzchnię i przygotować ją do malowania.

Rozpuszczalnik a rozcieńczalnik: czy to to samo?

Te określenia często są stosowane zamiennie. Okazuje się, że niekoniecznie poprawnie! O różnicach pomiędzy oboma rodzajami produktów informuje nas już sama nazwa. Rozpuszczalniki wykorzystywane są do rozpuszczania wyrobów, dlatego możemy po nie sięgnąć np. podczas czyszczenia akcesoriów malarskich, ale też w przypadku, gdy chcemy pozbyć się starych powłok malarskich z powierzchni. Rozpuszczalników nie powinno się zaś używać do rozcieńczania farb. Jeśli konieczne jest rozcieńczenie wyrobu, możemy użyć wyłącznie takiego produktu czy dodatku, który został wskazany w karcie technicznej farby. Inaczej możliwe, że wyrób nie będzie nadał się do malowania.

Z kolei rozcieńczalniki służą nam przede wszystkim właśnie do rozcieńczania wyrobu, czyli nadania im pożądanej konsystencji, gęstości.

Jak dobrać rozcieńczalnik do farb?

Pamiętajmy, że rodzaj rozcieńczalnika należy precyzyjnie dobrać do rodzaju wyrobu, którego używamy do malowania. Co więcej, należy mieć na uwadze, że konieczne jest zastosowanie takiego produktu, który został wskazany w karcie technicznej farby – nie tylko danego rodzaju rozcieńczalnika, a konkretnego, wymienionego z nazwy rozcieńczalnika. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że np. rozcieńczana farba nie straci swoich właściwości czy określonych przez producenta parametrów wytrzymałościowych i dekoracyjnych.

Jaki rozcieńczalnik należy zastosować?

– Jako rozcieńczalnik do farb akrylowych wodnych z powodzeniem możemy wykorzystać wodę pitną. Producenci zalecają dodatek ok. 10-20% wody pitnej do farby w przypadku nakładania warstwy podkładowej na podłoża wcześniej niemalowane lub niejednolite.

Rozcieńczalnik chlorokauczukowy pomoże nam w rozcieńczaniu wyrobów chlorokauczukowych (jak np. Nobiles Chlorokauczuk czy Nobiles Podkład Chlorokauczuk), a także poliwinylowych.

– Z kolei do wyrobów poliuretanowych zastosować musimy rozcieńczalnik poliuretanowy. Jeśli więc przeprowadzamy malowanie za pomocą emalii Nobiles Nobikolor-Pur czy też Nobiles Podkładu Poliuretanowego, nie możemy zapomnieć również o Nobiles Rozcieńczalniku RBR.

Rozcieńczalnik nitro, np. Nobiles Rozcieńczalnik RC-02, przeznaczony jest do pracy z wyrobami nitrocelulozowymi, jak farba Nobiles Termal 500.

– Na rynku znajdziemy również całą gamę produktów do wyrobów ftalowych czy olejnych, jak również rozcieńczalniki uniwersalne, ale i np. rozcieńczalniki epoksydowe, rozcieńczalniki do cieniowania czy rozcieńczalniki organiczne. Pamiętajmy jednak, że tylko zastosowanie takiego rozcieńczalnika, który wymieniono w karcie technicznej farby, gwarantuje, że rozcieńczany wyrób nie zmieni swoich właściwości czy konsystencji. W związku z tym należy z dużą ostrożnością podchodzić do tychże rozcieńczalników uniwersalnych – chyba, że producent dopuści czy zaleci ich zastosowanie.

– Podczas remontu może przydać nam się także rozcieńczalnik ekstrakcyjny (spotykany częścią pod nazwą rozpuszczalnik ekstrakcyjny, ponieważ raczej nie używamy go np. do rozcieńczania farby). To inaczej benzyna modyfikowana ekstrakcyjna, często wykorzystywany podczas remontów i renowacji odtłuszczacz. Służy do rozcieńczania tłuszczów, olejów i wosków, nadaje się do czyszczenia zabrudzonych narzędzi czy powierzchni.

Jaki rozpuszczalnik do farb?

Dane rozcieńczalniki mają swoje odpowiedniki w segmencie rozpuszczalników. Wyróżniamy więc też m.in.:

Rozpuszczalnik do farb akrylowych,
Rozpuszczalnik do farb olejnych,
Rozpuszczalnik chlorokauczukowy,
ale też
Rozpuszczalnik silikonu,
Rozpuszczalnik organiczny itd.

Jak bezpiecznie stosować rozcieńczalnik lub rozpuszczalnik?

Rozcieńczalniki i rozpuszczalniki mogą być szkodliwe dla użytkownika, jeśli zostaną nieprawidłowo użyte. Podczas pracy z tego rodzaju produktami warto nałożyć maseczkę ochronną. Nie zapomnijmy o rękawiczkach. Pamiętajmy, aby zapewnić dostęp świeżego powietrza do pomieszczenia, a po zakończeniu prac dokładnie je wyczyścić. Nie próbujmy wykorzystywać opakowań po rozcieńczalniku do przechowywania czegokolwiek – najlepiej je wyrzucić.

Jaki rozcieńczalnik do farb akrylowych wybrać? Czy potrzebuję specjalnego rozcieńczalnika do emalii chlorokauczukowych? Czy produkty rozcieńczalniki uniwersalne zdadzą egzamin? Odpowiedź na każde z tych pytań znajdziemy w karcie technicznej wybranej przez nas farby. Wystarczy przestrzegać zaleceń producenta – zyskujemy w ten sposób pewność, że postępujemy prawidłowo.

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok