Przygotowanie metalu do malowania

Zanim sięgniemy po pędzel i farbę, pamiętajmy o dokładnym przygotowaniu metalu do malowania. Podstawą jest oczyszczenie powierzchni. Podpowiadamy, czym odtłuścić metal przed malowaniem oraz czy piaskowanie zawsze jest niezbędne.

Jednym z najważniejszych, kluczowych i decydujących o końcowym efekcie etapem malowania metalu jest… prawidłowe przygotowanie podłoża. Jeśli nie usuniemy z niego zabrudzeń, tłustych osadów oraz starych, słabo przyczepnych powłok malarskich, nowa warstwa farby już wkrótce zacznie się łuszczyć. Jak prawidło przygotować metal do dalszych prac?

Czyszczenie metalu: krok po kroku

Przygotowanie metalu do malowania rozpoczynamy od usunięcia z jego powierzchni grubej warstwy luźnej rdzy za pomocą ścierania lub dłutowania. Podłoże oczyszczamy ponadto ze starych, uszkodzonych i słabo przyczepnych powłok malarskich, posługując się przy tym szpachelką budowlaną i drucianą szczotką. Następnie usuwamy powstały pył i odpadki.

Czy piaskowanie metalu to dobry pomysł?

Wiele osób, które samodzielnie przeprowadzają tego typu renowacje, zastanawia się, czy konieczne jest piaskowanie metalu. Piaskowanie to inaczej czyszczenie powierzchni przy pomocy silnego, ukierunkowanego strumienia powietrza zawierającego piasek lub inne stałe cząstki. Dzięki temu wyjątkowo skutecznie usuwamy z metalu wszelkie luźne zabrudzenia, czyli perfekcyjnie przygotowujemy metal do malowania. Proces ten można jednocześnie porównać do szlifowania, jednak podłoże staje się tu jeszcze gładsze.

Czy piaskowanie metalu można przeprowadzić w domu? Oczywiście. Wymaga to jednak zakupu lub wypożyczenia drogiego sprzętu, czyli specjalnego kompresora-sprężarki z odpowiednio dużym zbiornikiem oraz pistoletu. Nie możemy ponadto zapomnieć o względach bezpieczeństwa: będziemy potrzebować odpowiedniej odzieży ochronnej, kasku ochronnego z wentylacją i dopływem powietrza, piasek może bowiem uszkodzić wzrok i układ oddechowy. Możliwe, że czyszczenie metalu metodą tradycyjną będzie mniej kłopotliwe, tym bardziej, jeśli planujemy renowację ogrodzenia czy mebli ogrodowych.

Odtłuszczanie metalu przed malowaniem

Teraz pora na odtłuszczanie metalu, czyli oczyszczenie go z plam czy nalotów organicznych, które mogłyby obniżyć przyczepność nowej warstwy farby. Metodę działania uzależniamy od specyfiki podłoża. Jeśli było już wcześniej malowane, zabrudzenia usuwamy za pomocą wody z dodatkiem środka myjącego, np. delikatnego detergentu. Nie bójmy się szorować powierzchni, zależy nam na bardzo dokładnym umyciu metalowych elementów. Jeżeli jednak zamierzamy malować po raz pierwszy, powierzchnię metalu dokładnie wyczyścimy np. Rozpuszczalnikiem do wyrobów chlorokauczukowych i poliwinylowych marki Nobiles.

Na koniec powinniśmy zmatowić warstwę metalu, aby zwiększyć przyczepność nowej powłoki malarskiej do podłoża. Wystarczy przeszlifować jego powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym.

Czym pomalować metal?

Jeśli powierzchnia nie była wcześniej malowana, musimy pamiętać o jej zagruntowaniu. Sprawdzą się tu przede wszystkim podkłady antykorozyjne, np. Nobiles Nobikor, zabezpieczające materiał przed pojawieniem się i rozwojem rdzy. Zastosowanie podkładu nie jest z kolei konieczne, jeśli podłoże było już malowane, dodatkowo podczas czyszczenia powierzchni nie usunęliśmy z niego starej powłoki malarskiej.

Bardzo ważny jest wybór odpowiedniej farby do malowania metalu. Powinniśmy się kierować przede wszystkim czynnikami, jakie będą oddziaływać na podłoże oraz jego specyfiką. Na podkład Nobiles Nobikor możemy położyć np. emalię Nobiles Chlorokauczuk charakteryzującą się wysoką elastycznością i odpornością na czynniki mechaniczne i atmosferyczne. Z kolei przykładem farby bezpodkładowej jest Nobiles Stalochron. To produkt typu 3w1, czyli spełniający równocześnie rolę warstwy gruntującej, podkładowej i nawierzchniowej, wyróżniający się bardzo dobrym działaniem antykorozyjnym.

Rozwiązaniem, które warto stosować podczas renowacji metalu, jest wykonanie na małej powierzchni wymalowania próbnego. Jeżeli po wyschnięciu farby powstanie niepożądany efekt, wtedy stare powłoki należy całkowicie usunąć i na nowo przygotować podłoże do malowania.

Malowanie jest tylko jednym z etapów prac. Przygotowanie podłoża do malowania odgrywa tu ogromną rolę – zadecyduje o jakości nowej powłoki malarskiej i trwałości wymalowania.

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok