Jak usunąć starą farbę z metalu? Skuteczne sposoby

Usuwanie starej farby z metalu to pierwsza rzecz, którą należy zrobić przed ponownym malowaniem. Liczy się dokładność i skuteczność! Dowiedz się, jak i czym usunąć starą farbę z metalu.

Farba do metalu będzie pełnić powierzone jej zadania tylko i wyłącznie wtedy, gdy zaaplikujemy ją na prawidłowo przygotowane podłoże. Jeśli nie usuniemy z niego zabrudzeń czy tłustych osadów, nowa powłoka malarska już wkrótce zacznie łuszczyć się i odpadać. Na taki sam efekt możemy liczyć, jeśli pomalujemy metal, uprzednio nie usuwając z niego starej, łuszczącej się farby.

Podstawy: dobrze dobrany produkt do malowania metalu i przygotowanie podłoża

W skutecznym i estetycznym wymalowaniu metalowych powierzchni ogromną rolę odgrywają więc dwa czynniki: wysokiej jakości farba oraz wspomniane odpowiednio przygotowanie podłoża do pracy.

>>>>>>Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się, jaka jest najlepsza farba do metalu na zewnątrz<<<<<<

 Dobra farba do metalu to taka, która zabezpieczy powierzchnię przed potencjalnymi zagrożeniami, jak chociażby ryzyko uszkodzeń mechanicznych, a w przypadku elementów użytkowanych na zewnątrz również oddziaływanie zmiennych temperatur, promieniowania UV, wilgoci oraz wody. Jeśli malujemy metalowe ogrodzenie, balustradę czy meble ogrodowe, musimy pamiętać także o zabezpieczeniu ich przed korozją.

Usuwanie starej farby z metalu: czy zawsze jest konieczne?

Czy usuwanie starej farby z metalu to zabieg, który możemy pominąć? Owszem. Jest to jednak możliwe jedynie w sytuacji, gdy poprzednia powłoka malarska jest w dobrym stanie, nie łuszczy się ani nie odstaje. Zdzieranie warstwy farby byłoby w takim przypadku żmudne, pracochłonne i… zupełnie niepotrzebne.

Jeśli musimy jedynie „odświeżyć” malowane podłoże, wystarczy, że dokładnie je umyjemy, odtłuścimy, a następnie zmatowimy za pomocą papieru ściernego (aby zapewnić nowej powłoce malarskiej dobrą przyczepność). Kiedy usuniemy powstały pył, metal będzie gotowy do malowania. Następnie wskazane jest przeprowadzenie w pierwszej kolejności tzw. wymalowania próbnego – na niewidocznym, niewielkim fragmencie. Jeśli zauważymy jakiekolwiek niepożądane efekty, oznacza to, że konieczne jednak będzie całkowite usunięcie starej warstwy farby. Może się tak dziać, np jeśli użyjemy wyrobu zupełnie innego typu, niekompatybilnego z poprzednim. Dlatego jeśli chodzi o wybór produktów do malowania, wskazana jest konsekwencja – jeżeli nie możemy użyć takiego samego wyrobu, sięgnijmy po produkty tego samego typu. Przykładowo, jeśli podłoże było wcześniej malowane wyrobem chlorokauczukowym, renowację również najlepiej przeprowadzić za pomocą wyrobu chlorokauczukowego.

Jak usunąć starą farbę z metalu?

Jeżeli poprzednia powłoka malarska jest w złym stanie, łuszczy się i odstaje, konieczne będzie jej usunięcie – to już ustaliliśmy. Jak usunąć farbę z metalu? Najprostsza metoda to druciana szczotka lub tępą szpachelka i… dużo cierpliwości. Dokładnie przecieramy fragmenty luźnej farby, aby odspoić ją od podłoża. To dość pracochłonne zajęcie, jednak skuteczne i przede wszystkim tanie.

Jeśli pracujemy na dość znacznej powierzchni, możemy rozważyć piaskowanie metalu, czyli czyszczenie podłoża przy pomocy silnego, ukierunkowanego strumienia powietrza zawierającego piasek. Metoda ta pozwala na wyjątkowo skuteczne i dokładne usunięcie luźnych powłok i zabrudzeń. Weźmy jednak pod uwagę, że potrzebujemy do tego dość drogiego sprzętu, czyli specjalnego kompresora-sprężarki z odpowiednio dużym zbiornikiem.

Niektórzy polecają metodę opalania za pomocą opalarki elektrycznej lub palnika gazowego, jednak użycie tego rodzaju narzędzi nie jest dobrym pomysłem. Do głosu dochodzą tu kwestie bezpieczeństwa i związane ze zdrowiem (emisja szkodliwych oparów).

Zatem jak i czym usunąć starą farbę z metalu? Okazuje się, że w warunkach domowych i w realizacjach nieprofesjonalnych sprawdzona druciana szczotka zdaje egzamin na piątkę.

Czym pomalować metal?czym usunąć farbę z metalu

Pamiętajmy, że odsłonięty metal potrzebuje skutecznego zabezpieczenia przed czynnikami atmosferycznymi, a w dalszej perspektywie – przed korozją. W związku z tym z uwagą dobierzmy produkty do malowania metalowych powierzchni. Postawmy na dobrej jakości podkład antykorozyjny oraz emalię nawierzchniową wzmacniającą odporność mechaniczną. Jeśli renowacji poddajemy podłoże stalowe, żeliwne czy żelazne, nasze wymagania z pewnością spełni duet: podkład Nobiles Nobikor oraz emalia Nobiles Chlorokauczuk. Jeżeli jednak odnawiamy powierzchnie z miedzi, cynku lub ołowiu, musimy sięgnąć po bardziej wyspecjalizowane wyroby. Do malowania powierzchni ocynkowach doskonale sprawdzi się np. bezpodkładowa farba Nobiles Dach i Rynna.

 

Usuwanie starej farby z metalu to często absolutnie niezbędny zabieg. Jeśli pominiemy ten etap prac, nowa powłoka wkrótce zacznie się łuszczyć i odpadać. A nas czeka ponowne malowanie…

Sprawdź też:

>>>>>>Jaka jest najlepsza farba do metalu na zewnątrz<<<<<<

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok