Zabezpieczenie antykorozyjne stali: jakie produkty się sprawdzą?

Jak zabezpieczyć stal przed korozją? Czy można stosować preparaty antykorozyjne bezpośrednio na rdzę? Na te i inne pytania odpowiada ekspert Nobiles.

Stal charakteryzuje się dobrymi właściwościami mechanicznymi oraz wytrzymałościowymi. Z drugiej strony musimy sobie zdawać sprawę, że również w stali, nawet nierdzewnej, zachodzić mogą zjawiska korozyjne. W jakim stopniu? Zależy to głównie od jakości materiału, jak i oddziaływania środowiska. Nie możemy zatem zapomnieć o odpowiednim zabezpieczeniu antykorozyjnym stali. Sięgnijmy po specjalne, antykorozyjne farby, dzięki którym zabezpieczymy stalową balustradę na tarasie lub wykonane ze stali przęsła ogrodzenia.

zabezpieczenie stali przed korozjąChęć zmiany koloru stalowych elementów to tylko jeden z powodów, dla których powinniśmy pomyśleć o malowaniu. Znacznie poważniejszym jest konieczność zapewnienia skutecznego zabezpieczenia stali przed korozją oraz innymi szkodliwymi czynnikami. Miejmy na uwadze, że użytkowana na zewnątrz stal jest szczególnie narażona na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne, kontakt z wodą, różnice temperatur oraz skoki ciśnienia. Jeśli ją zaniedbamy, pozwalając na wnikanie wilgoci w pozostawioną bez ochrony konstrukcję, narazimy się na znacznie bardziej kosztowny i pracochłonny remont.

Zabezpieczenie antykorozyjne stali: poznaj podstawy!

Malowanie metalu na zewnątrz to zabieg, który powinniśmy powtarzać raz na kilka lat, dzięki temu zapewnimy mu najpełniejszą ochronę. Zastanawiamy się, jak zabezpieczyć stal przed korozją? To bardzo proste! Powodzenie przedsięwzięcia zależy od dwóch czynników: prawidłowego przygotowania podłoża do malowania oraz zastosowania dobrych jakościowo produktów. Jeżeli na metalowych elementach widać już pierwsze ślady korozji, musimy je przeszlifować za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego lub drucianej szczotki, dokładnie oczyszczając „zainfekowane” miejsca. Jednocześnie usuwamy słabo przyczepną warstwę farby. Następnie podłoże matowimy drobnoziarnistym papierem ściernym, dzięki czemu zwiększymy przyczepność nowej powłoki malarskiej. Na koniec stalowe konstrukcje odpylamy, dokładnie myjemy, a po wyschnięciu odtłuszczamy.

Farby antykorozyjne do stali

Kolejnym, istotnym krokiem zabezpieczenia stali przed korozją będzie malowanie. Musimy precyzyjnie dobrać produkt do specyfiki materiału oraz warunków otoczenia. Farby antykorozyjne do stali różnią się między sobą m.in. czasem schnięcia, rodzajem zastosowanego rozpuszczalnika oraz wydajnością. Jeśli naszym priorytetem jest szybkie przeprowadzenie prac, możemy sięgnąć np. po farbę Nobiles Stalochron. Nie wymaga stosowania podkładu; można ją nakładać zarówno na nowe powierzchnie metalowe, jak i bezpośrednio na rdzę, dzięki czemu zapobiegnie dalszemu rozwojowi korozji. Ponadto tworzy wysokiej jakości elastyczne powłoki odporne na działanie czynników atmosferycznych.

Wartą polecenia emalią antykorozyjną do stali jest także Nobiles Chlorokauczuk. Sprawdzi się przede wszystkim w przypadku, gdy wymagamy zabezpieczenia metalu przed rdzą, a jednocześnie wysokiej odporności mechanicznej powłoki; wyróżnia się poza tym wysoką elastycznością. Jeśli pragniemy jak najskuteczniej zabezpieczyć podłoże, przed nałożeniem emalii zaaplikujmy podkład ftalowy Nobiles Nobikor – dzięki temu uzyskamy powłokę o jeszcze lepszych parametrach wytrzymałościowych.

Jak zabezpieczyć stal przed korozją? Malowanie

Pora na kolejny krok: malowanie! Dobrą praktyką jest malowanie farbą tego samego rodzaju, jaka została użyta do stworzenia poprzedniej powłoki. Jeśli zaś podłoże było już wcześniej malowane,  nie wiemy jednak, jaką farbą, polecanym rozwiązaniem jest wykonanie na małej powierzchni wymalowania próbnego. W przypadku, gdy po wyschnięciu nowej warstwy farby antykorozyjnej do stali powstanie niepożądany efekt, wtedy powinniśmy całkowicie usunąć stare powłoki oraz na nowo przygotować podłoże do malowania zgodnie ze wskazówkami zawartymi w karcie technicznej produktu.

jak zabezpieczyć stal przed korozją Pamiętajmy, że niezwykle istotne są warunki, w jakich przeprowadzamy malowanie. Zadecydują one o czasie schnięcia wyrobu i właściwościach uzyskanej powłoki, czyli jednocześnie o tym, na ile skuteczne będzie zabezpieczenie stali przed korozją. Zazwyczaj zalecane jest przeprowadzanie prac przy temperaturze otoczenia i malowanej powierzchni wynoszącej od +5°C do +30°C. Wilgotność względna powietrza nie powinna przekraczać 80%. Dokładnych informacji szukajmy w karcie produktu. Znajdziemy tu także podpowiedzi dotyczące optymalnych akcesoriów na malowania. Jeśli np. wybraliśmy Nobiles Stalochron, najlepsze efekty osiągniemy, stosując pędzel lub wałek z włosia naturalnego lub mieszanego. W tym przypadku nakładamy dwie grube warstwy produktu, w odstępie 6 godzin.

Odpowiednio dobrany produkt pozwoli na skuteczne zabezpieczenie stali przed korozją, wilgocią oraz promieniowaniem UV. Dzięki temu stalowe elementy, np. metalowe przęsła ogrodzenia czy barierki na tarasie będą miały zadbany wygląd przez długie sezony.

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok