Najlepsze kolory dachów pod elewację z drewnem

Popularność elewacji z drewna nie maleje. Wynika to nie tylko z właściwości materiału, ale także z kwestii estetycznych. Drewniane ściany zewnętrzne nie są wymagające, jeśli chodzi o wykończenie czy kolor dachu. Przeczytaj, jak wybrać dach do elewacji domu z drewnem, aby wyróżniał się on na tle okolicy.

Dlaczego warto się zdecydować na elewację z drewnem?

Elewacja z drewna — to od lat jedno z najpopularniejszych rozwiązań do domów jednorodzinnych. Nic dziwnego: daje ciepło, kojarzy się z bezpieczeństwem, a do tego doskonale się prezentuje! Warto zwrócić uwagę także na uniwersalność drewna. Elewacje domów z drewnem nie kojarzą się już tylko ze stylem tradycyjnym. Drewno coraz częściej pojawia się w nowoczesnych projektach – w całości lub na fragmentach fasady. Elewacja domu z elementami drewna będzie wyglądała lekko, ale odważnie i całkiem oryginalnie.

Jaka drewniana elewacja domu będzie najlepszym rozwiązaniem?Drewniana elewacja, a kolor dachu - Nobiles Dach i Rynna

Do produkcji desek elewacyjnych stosuje się różne gatunki drewna, zarówno rodzimego, jak i z krajów egzotycznych. Oto przykłady najpopularniejszych wariantów:

  • Świerk i sosna – elewacja domu z drewnem świerkowym lub sosnowym to jeden z najtańszych wariantów. Odpowiednio zabezpieczone i prawidłowo pielęgnowane deski będą przez lata zdobić budynek;
  • Świerk skandynawski – charakteryzuje się jasną barwą o żółtawym zabarwieniu. Jest bardzo wytrzymały;
  • Modrzew – łatwy w obróbce. Wyróżnia się czerwono-żółtym odcieniem, choć jego kolor może różnić się w zależności od miejsca pozyskiwania. Wraz z wiekiem szlachetnieje i nabiera wyrazu;
  • Cedr czerwony – rośnie w klimacie podbiegunowym, dzięki czemu elewacja domu z drewnem cedrowym jest bardzo odporna na negatywne warunki atmosferyczne.

Drewniana elewacja domu – kolory dachu

Elewacja z drewnem to zaskakująco wszechstronne rozwiązanie. Po pierwsze, drewno można pomalować w zasadzie na dowolny kolor. Niezależnie od barwy drewniane ściany zewnętrzne nadal będą miały swój unikatowy charakter. Po drugie, drewno doskonale koresponduje z różnymi materiałami i kolorami dachów.

Drewniana biała elewacja – jakie kolory blachodachówki?

Biel uważa się za jeden z najbardziej uniwersalnych kolorów. Możesz wybrać szalówkę z naturalnie jasnego gatunku drewna lub pomalować ściany zewnętrzne budynku na biało. Niezależnie od wariantu, na który się zdecydujesz, dom będzie wyglądał perfekcyjnie. Biała elewacja domu i czerwony dach – to klasyczne, sprawdzone połączenie. Pasuje w zasadzie do każdej przestrzeni oraz każdego projektu budynku. Świetnie wyglądają tu ciemniejsze odcienie czerwieni, szczególnie lekko wpadające w brąz. Poza tym biała elewacja domu poprawi proporcje budynku. Pamiętaj, że w takim zestawieniu egzamin zdadzą białe ramy okienne oraz czerwone drzwi – dopasowane do odcienia dachu.

Zielona drewniana elewacja domu z brązowym dachem

Jeżeli zaś wolisz intensywniejszą kolorystykę, pomyśl o zielonych ścianach. Zielona elewacja domu stworzy naprawdę interesujący efekt, szczególnie zestawiona z zielonym otoczeniem (sad lub pobliski park czy las). Jaki kolor dachu będzie pasował do zielonej elewacji? Na pewno brąz, szczególnie ciemny, nasycony.

Szara drewniana elewacja domu – jaki kolor dachu?

Szara elewacja domu to również dość uniwersalny wariant. Szarość bardzo dobrze wypada w zestawieniu z innymi kolorami, zarówno ciepłymi, jak i zimnymi. Jakie tonacje zdadzą egzamin? Na pewno czerń i ciemny grafit – całość będzie się prezentować bardzo elegancko. Co jeszcze? Zieleń! Zielona dachówka w odcieniu mchu idealnie komponuje się z szarymi drewnianymi ścianami. Podobnie brąz. Siwa elewacja domu i czekoladowy dach – to naprawdę udana kompozycja.

Brązowa elewacja domu – jaki dach wybrać?

Kolor dachu do drewnianej elewacji - Nobiles Dach i Rynna

Drewno często ma kolor nasyconego brązu. W takim przypadku wcale nie musimy malować desek. Wystarczy ich impregnacja, która podkreśli naturalny odcień. Brązowa elewacja domu doskonale wypada w zestawieniu z ciemnobrązowym lub czarnym dachem.

Jaka farba do malowania dachu?

Jakie kolory elewacji domów drewnianych są najpopularniejsze? Jaki kolor elewacji do brązowego dachu? To już wiesz. Zastanów się jeszcze, jaką farbę wybrać, aby dach cieszył oko pięknym, intensywnym odcieniem jak najdłużej. Oczywiście produkt należy dobierać przede wszystkim z myślą o rodzaju wykończenia, a także o czynnikach, jakie będą oddziaływały na powierzchnię. W przypadku dachu z blachy ocynkowanej polecanym rozwiązaniem jest farba Nobiles Dach i Rynna. Tworzy powłoki bardzo odporne na działanie warunków zewnętrznych oraz czynników mechanicznych, a do tego szybkoschnące i dobrze przyczepne do podłoża.

Jak dobierać kolory dachów i elewacji? Na pewno potrzeba tu wiele wyczucia, ale też wiedzy na temat udanych połączeń. W pierwszej kolejności zastanów się, jaki kolor drewna najbardziej Ci odpowiada, a następnie dopasuj do tego idealny odcień blachodachówki.

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok