Farba lateksowa czy akrylowa – dylematy przed malowaniem

Zastanawiasz się nad wyborem farby: lateksowa czy akrylowa? Przeczytaj, która sprawdzi się lepiej w zależności od przeznaczenia.

Wybór koloru to tylko jedna z wielu decyzji, jakie należy podjąć, kupując farbę. Ba! o danym odcieniu powinniśmy myśleć w zasadzie na samym końcu. Znacznie ważniejszy jest rodzaj produktu, jego właściwości oraz parametry techniczne. Stojąc przed sklepową półką, z pewnością zadamy sobie pytanie: farba lateksowa czy akrylowa? Doprecyzujmy, co je różni, oraz na którą z nich warto się zdecydować.

Farby akrylowe i lateksowe, czyli wodorozcieńczalne

Zarówno farby lateksowe, jak i akrylowe należą do gamy produktów wodorozcieńczalnych. W wyrobach wodorozcieńczalnych, czyli inaczej dyspersyjnych, zamiast rozpuszczalników stosowana jest woda. Dzięki temu mają one mniejszy wpływ na środowisko oraz niższy poziom uciążliwego zapachu niż farby rozpuszczalnikowe. Ze wspólnych właściwości dla produktów wodorozcieńczalnych można wymienić również łatwą aplikację. Proces malowania farbą akrylową i lateksową nie różni się od siebie. Obie emulsje z łatwością się nakładają, jednak lateksowa nieznacznie wygrywa, jeśli chodzi o wydajność z 1 l farby w przeliczeniu na m2.

>>>>>>Kliknij, aby dowiedzieć się, jaką farbę wybrać do malowania ścian<<<<<<

Co różni farby lateksowe i akrylowe?

To nadal nie rozwiązuje jednak dylematu „farba akrylowa czy lateksowa?”. Podstawową różnicą pomiędzy nimi jest ich skład. Farby lateksowe, wbrew temu, co może sugerować nazwa, nie zawierają lateksu, a żywice. Żywicę syntetyczną znajdziemy również w składzie emulsji akrylowej, jednak będzie jej tu zdecydowanie mniej. W związku z tym (mimo iż nawet farbę akrylową czy winylową można zaliczyć do grona preparatów lateksowych), to określenie „farba lateksowa” potocznie stosowane jest w odniesieniu do produktów lepszej jakości, trwalszych i bardziej wytrzymałych.

Jeśli wybraliśmy malowanie farbą lateksową, możemy być pewni, że uzyskamy trwałą i odporną na działanie wielu czynników powłokę. Niektóre z produktów lateksowych polecane są w związku z tym do pomieszczeń wymagających, jak kuchnia czy łazienka. Niejednokrotnie dodaje się do nich także środki zapobiegające rozwoju pleśni i grzybów.

Malowanie farbą akrylową wskazane jest zaś m.in. w przypadku sufitów czy pomieszczeń mniej podatnych na zbrudzenia. Jeśli ryzyko plam, tłustych osadów czy chociażby śladów dłoni jest większe, czyli np. w przedpokojach i korytarzach, wtedy preparat akrylowy powinniśmy zamienić na lateksowy.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Farby lateksowe i akrylowe stanowią gros oferty większości producentów. Jak zatem spośród setek produktów wybrać ten, który najlepiej spełni nasze potrzeby? Szukajmy dodatkowych właściwości! Wyróżnikiem dobrej jakości farby może być doskonałe krycie, a dodatkowo także mikroporowata struktura, dzięki której powłoka staje się nieprzepuszczalna dla wilgoci, ale jednocześnie paroprzepuszczalna, co umożliwia oddychanie ściany. Wśród produktów zapewniających ścianie wysoką ochronę przed oddziaływaniem szeregu różnych czynników uwagę zwraca przede wszystkim farba lateksowa Nobiles Pory Roku.

Wybierając pomiędzy preparatami lateksowymi i akrylowymi, powinniśmy mieć na uwadze głównie zastosowanie. To, że farby lateksowe mają lepsze parametry, wcale nie oznacza, że powinniśmy rezygnować z akrylowych. Prawdą jednak jest, że powłoka lateksowa zapewni ścianie wyższą, skuteczniejszą ochronę.

Sprawdź też:

>>>>>>Jaką farbę wybrać do malowania ścian<<<<<<

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok