Bezpłatna infolinia: +48 800 154 075
Prędzej czy później każdy miłośnik dobrego kina poważnie rozważa zakup projektora. Szczególnie w czasach, w których posiadanie telewizora wcale nie jest takie oczywiste! Przemyślana aranżacja salonu czy nawet oddzielnego pomieszczenia, a do tego dobry sprzęt to strzał w dziesiątkę. Czego jeszcze potrzebujesz? Na pewno dobrej farby projekcyjnej, która w ogromnym stopniu wpływa na jakość obrazu.
Może projektor nie stanowi zamiennika telewizora, ale na pewno pozwala poczuć się we wnętrzu własnego domu niemal jak w wygodnej sali kinowej. Aby wieczory z dobrym kinem przebiegały płynnie i jak najbardziej komfortowo, przed montażem projektora warto zadbać o parę szczegółów:
Przede wszystkim obiektywnie oceń możliwości i ograniczenia pomieszczenia. Czy rzeczywiście masz wystarczająco dużo miejsca oraz odpowiednie warunki, aby zamontować projektor i cieszyć się doskonałą jakością obrazu? Teoretycznie w każdym pomieszczeniu można korzystać z projektora i zastosować farbę ekranową, w praktyce jednak nie zawsze da to świetne rezultaty, a jakość seansu będzie taka, jakiej oczekiwałby prawdziwy kinoman.
Najwygodniej będzie wyświetlać obraz na ścianie pomalowanej farbą projekcyjną o konkretnych właściwościach. Innym rozwiązaniem jest przymocowanie zwijanego ekranu, np. do ściany czy sufitu, lub mocowanie go na specjalnym stelażu.
Miej na uwadze, że im większe czy dłuższe pomieszczenie (i im większa odległość pomiędzy urządzeniem a ekranem), tym ekran powinien być większy i jaśniejszy. Eksperci mówią o zasadzie 5 m odległości od ekranu o rozdzielczości 100 cali. W większości pomieszczeń ekran czy ściana z farbą pod projektor nie będą znajdowały się dalej od urządzenia niż wskazane 5 m.
Projektor należy ustawić po przeciwnej stronie, np. przymocować je do przeciwległej ściany lub nawet do sufitu (specjalne wysięgniki pozwalają na wygodny montaż urządzenia oraz chowanie go pod sufitem, kiedy nie będzie potrzebne – dzięki temu nie przeszkadza w codziennym użytkowaniu pomieszczenia). Można też wybrać wariant mobilny, na rozsuwanych nóżkach, projektor na wysięgniku lub po prostu ustawiać urządzenie na szafce czy regale.
Przed zakupem sprawdź, jaki jest współczynnik odległości dla projektora. Określa on, z jakiej odległości od powierzchni pomalowanej farbą projekcyjną należy ustawić urządzenie.
Nawet minimalna ilość światła może uniemożliwić projekcję filmu, warto więc zadbać o odpowiednie warunki oświetleniowe w pomieszczeniu, również w ciągu dnia. Pomyśl o roletach zaciemniających lub grubych kotarach.
Mimo iż wiele projektorów ma opcję dostosowania parametrów wyświetlanego obrazu do koloru powierzchni, pomalowanie ściany i stworzenie na niej „ekranu” o odpowiednich wymiarach to rozwiązanie, które wybierana wielu kinomanów-domatorów. Przeważają względy praktyczne. Ściana, która umożliwia projekcję filmów, niczym nie zdradza swojego zastosowania. Nie są potrzebne żadne dodatkowe akcesoria, a w oczy nie rzuca się rulon zwiniętego ekranu. Białą farbą można pomalować całą ścianę lub wszystkie ściany w pomieszczenie. Poza tym to znacznie wygodniejsze niż rozkładanie stelażu z ekranem.
Co prawda na rynku dostępne są specjalne produkty, farby projekcyjne, jednak w zasadzie nie różnią się one niczym od standardowych wyrobów do malowania ścian. Farba pod ekran projektora nie musi mieć niesamowitych właściwości!
Wymagania kinomana spełni farba w kolorze białym.
Na pewno doskonałe krycie. Produkt ma tworzyć jednolitą, gładką powłokę. Kluczowe jest też wykończenie powłoki – musi być ono matowe.
Farba o satynowym wykończeniu to kiepski pomysł – lekko połyskliwa powłoka będzie nieznacznie odbijać wiązki światła, co może być uciążliwe podczas dłuższego seansu (np. męczyć wzrok).
Największe znaczenie ma nie cena, a właściwości wyrobu. Wybierając farbę, należy wybrać taką o matowych powłokach, a jednocześnie odporną na czynniki, które będą oddziaływać na powierzchnię ścian.
Propozycja od Nobiles to farba Nobiles Super Akryl. Jest matowa, dzięki czemu dobrze sprawdzi się jako farba projekcyjna, a ponadto odporna na zmywanie, dzięki czemu zapewnia długotrwały efekt wymalowania.
Prawidłowe przygotowanie powierzchni do malowania jest kluczowe. Wszelkie nierówności, grudki czy spękania będą uwydatnione przez światło płynące z projektora, zaburzając odbiór obrazu.
Przygotowując ścianę do malowania farbą ekranową, należy usunąć poprzednie, łuszczące się powłoki malarskie, a następnie dokładnie oczyścić podłoże. Zmyj z niej wszelkie zabrudzenia, zatłuszczenia, pozbądź się śladów grzybów pleśniowych itd. Ewentualne ubytki wypełnij i napraw zgodnie ze sztuką budowlaną.
Malowanie farbą projekcyjną nie różni się od malowania innymi produktami. Pamiętaj o prawidłowym przygotowaniu podłoża, optymalnych warunkach przeprowadzania prac oraz uniwersalnych regułach malowania (przede wszystkim zasadzie malowania „mokro na mokro”), a efekt będzie co najmniej zadowalający. Możesz pomalować całą ścianę na biało lub wymalować na niej kształt o wymaganym kształcie oraz wymiarach.
Farba ekranowa to patent na kino w zaciszu własnego domu. Okazuje się, że można przemienić salon czy sypialnię w salę kinową naprawdę niewielkim kosztem.