Zawartość LZO w farbach – informacja, której nie można przegapić

Kolor to niejedyne kryterium, jakim należy się kierować podczas wybierania wyrobów do malowania wnętrz. Niezwykle istotnym czynnikiem jest również zawartość LZO w farbach, okazuje się bowiem, że ma bezpośredni wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo domowników. Jakie są normy LZO oraz produkt z jaką zawartością LZO można uznać za bezpieczny?

LZO w farbach: co to takiego?

W pierwszej kolejności należy wyjaśnić, czym są LZO w farbach. LZO to skrót od lotnych związków organicznych, które wydzielają się z wyrobu nałożonego na ścianę do otoczenia – łatwo zmieniają swój stan skupienia w postać pary i gazu, przedostając się do powietrza, którym oddychamy.
Możemy spotkać się też ze skrótem VOC, czyli z angielskiego volatile organic compounds. Podobnie jak tlenki azotu, węgla i dwutlenek węgla LZO stanowią jedno z poważnych źródeł zanieczyszczenia powietrza, poza tym mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie oraz powodować reakcje alergiczne.

LZO: normyZawartość LZO w garbach

Przepisy Unii Europejskiej narzucają górną granicę zawartości LZO w farbach do wnętrz. Nie może ona przekroczyć 30 g/l. Oczywiście producenci dążą do tego, aby ich wyroby zawierały jak najmniej lotnych związków organicznych – znacznie, znacznie mniej niż pozwalają na to normy. Wśród produktów do malowania wnętrz wyróżniają się zatem przede wszystkim te, w których zawartość LZO oscyluje wokół 1 g/l! Przykładem takich farb są emulsje Nobiles Biała Akrylowa oraz Nobiles Biała Plus (dostępna także w kolorach z mieszalnika).
Niska zawartość LZO w farbach sprawia, że możemy nią pomalować mieszkanie. Ponadto pomieszczenie nie potrzebuje aż tak długiego i dokładnego wietrzenia, jak po zastosowaniu produktów ze znacznie wyższą zawartością LZO (choć oczywiście wietrzenie to etap, którego nie należy pomijać).

LZO: dodatkowe informacje

Z LZO mamy do czynienia nie tylko w przypadku farb. Lotne związki organiczne są zawarte również w tuszach do drukarek, środkach chemicznych używanych w domach czy też w sprayach przeciwko owadom. Podczas ich używania należy kierować się zaleceniami producenta.

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok